Jedynie prawda jest ciekawa


Duda u Merkel: „Jesteśmy dobrymi sąsiadami”

17.06.2016

"Zawsze będziemy angażować się na rzecz dobrych relacji z naszym sąsiadem. Mamy dobre relacje między obywatelami. Nie możemy ustawać w pracy nad tym. Musimy podejmować wyzwania, przed którymi stoimy" – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w piątek w Berlinie podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.

„Nasze relacje są sąsiedzkie, oparte na życzliwości”– podkreślił prezydent. „Rozwój stosunków polsko-niemieckich jest prawdziwą historią sukcesu”– powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. „Nie możemy ustawać w pracy nad nimi; musimy stale podejmować wyzwania, przed jakimi stoimy” – dodała. 

W wystąpieniu na wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem Merkel odnosiła się do dorobku ostatnich 25 lat w stosunkach między Polską a Niemcami. „Rozwój naszych relacji jest prawdziwą historią sukcesu. Wcale nie jest to oczywistością, dlatego jest to wielkim szczęściem, które napawa mnie radością i pokorą, także w obliczu naszej historii” – mówiła kanclerz. 

„Chcę to połączyć także z zobowiązaniem, że zawsze będziemy angażować się na rzecz dobrych relacji z naszym sąsiadem, Polską” – dodała. Merkel zwróciła uwagę, że stosunki polsko-niemieckie kształtowały się w minionym ćwierćwieczu nie tylko na płaszczyźnie politycznej, ale także dzięki "spotkaniom obywateli obu naszych krajów". 

„Także to nie jest oczywistością” – zaznaczyła. „Nie możemy ustawać w pracy nad tym; musimy stale podejmować wyzwania, przed jakimi stoimy, musimy mieć je na uwadze. Ponieważ jesteśmy dobrymi sąsiadami, ba, przyjaciółmi, jest to okazja, by wówczas, gdy mamy rozbieżności zdań, znaleźć drogi porozumiewania się” – powiedziała Merkel. 

Dodała, że cieszy się na organizowane w przyszłym tygodniu polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, w których ma wziąć udział wraz z premier Beatą Szydło. „Omówimy po raz kolejny całe spektrum naszych relacji”– zapowiedziała. 

Rozpoczęta w czwartek dwudniowa wizyta polskiego prezydenta w Berlinie to część obchodów 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. 

„Partnerstwo polsko-niemieckie jest jednym z ważnych fundamentów Unii Europejskiej”– powiedział prezydent Andrzej Duda. „Pokazując jedność, jesteśmy w stanie walczyć, aby obywatele Unii Europejskiej odzyskali do niej zaufanie” – dodał. 

Na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel prezydent Duda ocenił, że co prawda Traktat o dobrym sąsiedztwie nie został zrealizowany w pełni, ale polsko-niemieckie relacje są bardzo dobre. „To są relacje sąsiedzkie, oparte na życzliwości, na bardzo dobrych kontaktach wzajemnych między ludźmi”– dodał.

Andrzej Duda powiedział, że z niemiecką kanclerz będzie rozmawiał o partnerstwie polsko-niemieckim, kwestiach bezpieczeństwa w związku ze zbliżającym się warszawskim szczytem NATO, kryzysie migracyjnym oraz spotkaniu w ramach Trójkąta Weimarskiego. 

Ocenił, że partnerstwo polsko-niemieckie jest jednym z ważnych fundamentów także Unii Europejskiej. „Pokazując jedność, jesteśmy w stanie walczyć, aby obywatele Unii Europejskiej odzyskali do niej zaufani” – powiedział prezydent.

Przed południem zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obojga przywódców. 

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli do Niemiec z dwudniową wizytą w czwartek. Wczesnym popołudniem parę prezydencką powitał na dziedzińcu Pałacu Bellevue prezydent Niemiec Joachim Gauck z Danielą Schadt. Po spotkaniu prezydentów Polski i Niemiec odbyły się plenarne rozmowy delegacji. 

Po południu prezydenci Polski i Niemiec wzięli udział w konferencji poświęconej 25-leciu podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Ryb, PAP, tvpparlament.pl

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 2. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 3. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 4. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 5. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 6. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 7. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 8. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook