Jedynie prawda jest ciekawa

Duda u Merkel: „Jesteśmy dobrymi sąsiadami”

17.06.2016

"Zawsze będziemy angażować się na rzecz dobrych relacji z naszym sąsiadem. Mamy dobre relacje między obywatelami. Nie możemy ustawać w pracy nad tym. Musimy podejmować wyzwania, przed którymi stoimy" – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w piątek w Berlinie podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.

„Nasze relacje są sąsiedzkie, oparte na życzliwości”– podkreślił prezydent. „Rozwój stosunków polsko-niemieckich jest prawdziwą historią sukcesu”– powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. „Nie możemy ustawać w pracy nad nimi; musimy stale podejmować wyzwania, przed jakimi stoimy” – dodała. 

W wystąpieniu na wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem Merkel odnosiła się do dorobku ostatnich 25 lat w stosunkach między Polską a Niemcami. „Rozwój naszych relacji jest prawdziwą historią sukcesu. Wcale nie jest to oczywistością, dlatego jest to wielkim szczęściem, które napawa mnie radością i pokorą, także w obliczu naszej historii” – mówiła kanclerz. 

„Chcę to połączyć także z zobowiązaniem, że zawsze będziemy angażować się na rzecz dobrych relacji z naszym sąsiadem, Polską” – dodała. Merkel zwróciła uwagę, że stosunki polsko-niemieckie kształtowały się w minionym ćwierćwieczu nie tylko na płaszczyźnie politycznej, ale także dzięki "spotkaniom obywateli obu naszych krajów". 

„Także to nie jest oczywistością” – zaznaczyła. „Nie możemy ustawać w pracy nad tym; musimy stale podejmować wyzwania, przed jakimi stoimy, musimy mieć je na uwadze. Ponieważ jesteśmy dobrymi sąsiadami, ba, przyjaciółmi, jest to okazja, by wówczas, gdy mamy rozbieżności zdań, znaleźć drogi porozumiewania się” – powiedziała Merkel. 

Dodała, że cieszy się na organizowane w przyszłym tygodniu polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe, w których ma wziąć udział wraz z premier Beatą Szydło. „Omówimy po raz kolejny całe spektrum naszych relacji”– zapowiedziała. 

Rozpoczęta w czwartek dwudniowa wizyta polskiego prezydenta w Berlinie to część obchodów 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. 

„Partnerstwo polsko-niemieckie jest jednym z ważnych fundamentów Unii Europejskiej”– powiedział prezydent Andrzej Duda. „Pokazując jedność, jesteśmy w stanie walczyć, aby obywatele Unii Europejskiej odzyskali do niej zaufanie” – dodał. 

Na wspólnej konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel prezydent Duda ocenił, że co prawda Traktat o dobrym sąsiedztwie nie został zrealizowany w pełni, ale polsko-niemieckie relacje są bardzo dobre. „To są relacje sąsiedzkie, oparte na życzliwości, na bardzo dobrych kontaktach wzajemnych między ludźmi”– dodał.

Andrzej Duda powiedział, że z niemiecką kanclerz będzie rozmawiał o partnerstwie polsko-niemieckim, kwestiach bezpieczeństwa w związku ze zbliżającym się warszawskim szczytem NATO, kryzysie migracyjnym oraz spotkaniu w ramach Trójkąta Weimarskiego. 

Ocenił, że partnerstwo polsko-niemieckie jest jednym z ważnych fundamentów także Unii Europejskiej. „Pokazując jedność, jesteśmy w stanie walczyć, aby obywatele Unii Europejskiej odzyskali do niej zaufani” – powiedział prezydent.

Przed południem zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obojga przywódców. 

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli do Niemiec z dwudniową wizytą w czwartek. Wczesnym popołudniem parę prezydencką powitał na dziedzińcu Pałacu Bellevue prezydent Niemiec Joachim Gauck z Danielą Schadt. Po spotkaniu prezydentów Polski i Niemiec odbyły się plenarne rozmowy delegacji. 

Po południu prezydenci Polski i Niemiec wzięli udział w konferencji poświęconej 25-leciu podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Ryb, PAP, tvpparlament.pl

Fot. [PAP/epa]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook