Jedynie prawda jest ciekawa


Duda o Gaucku: To przyjaciel Polski

28.11.2016

Joachim Gauck odbył swoją ostatnią wizytę w Polsce jako prezydent Niemiec.

„Zamiast zorganizować operację ochronną, BOR postanowiło zorganizować przedsięwzięcie ochronne” — mówił Marek Pyza na antenie TVP Info prezentując najnowsze ustalenia tygodnika „wSieci” dotyczące 10 kwietnia 2010 roku, o których mogą Państwo przeczytać na łamach nowego numeru „wSieci”

„Dlaczego stwierdzono, że wizyta prezydenta Kaczyńskiego nie będzie się wiązać z poważniejszym zagrożeniem? Nie wzięto pod uwagę wcześniejszych wizyt prezydenta na wschodzie, w tym wizyty w Gruzji. Nie wzięto pod uwagę na jakie lotnisko leci prezydent” — mówił Marek Pyza komentując nieprawidłowości w działaniach Biura Ochrony Rządu przy przygotowaniu wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska 10/04/2010 r.

Dziennikarz „wSieci” mówił o uchybieniach w kwestiach bezpieczeństwa ze strony BOR, a także o braku odpowiedzialności ze strony gen. Mariana Janickiego.

„Pytanie dlaczego pozwolił na to wszystko. W licznych wywiadach podkreślał, że wszystko odbywało się za jego wiedzą” — powiedział Pyza i dodał:  „Szef BOR mógł spędzać sobie sobotni poranek na bazarku w Krakowie i tam dotarła do niego wiadomość o wydarzeniach ze Smoleńska”.

Pytany o to, czy Janicki może ponieść odpowiedzialność karną, Pyza opowiedział:

„Za te wszystkie winy, za które już odpowiedział Paweł Bielawny nie można już ścigać Janickiego. W tych przypadkach doszło do przedawnienia. Do 2020 roku można się jednak zastanowić czy Janicki nie powinien mieć postawionych zarzutów z tytułu poświadczenia nieprawdy. Przyznał w wywiadzie, że nadal lotowi status „HEAD”, a przyjęta kilka miesięcy wcześniej instrukcja „HEAD” nie pozwalała na nadanie  takiego statusu w przypadku lotu który nie odbywa się na lotnisko czynne. Według wszystkich faktów lotnisko Siewiernyj nie było lotniskiem czynnym. Podejmując decyzję o nadaniu statusu HEAD, Marian Janicki poświadczył nieprawdę” — tłumaczył dziennikarz „wSieci”.

„Z tego powodu Marian Janicki może jeszcze ponieść odpowiedzialność” — dodał Pyza.

Przekonywał też, że w przypadku wizyty z 10/04 doszło do złamania przepisów BOR, wprowadzonych przez samego Mariana Janickiego.


„Nie wyznaczono np. szefa grupy zabezpieczającej. Janicki twierdził,  że był nim płk Florczak, ale nie ma na to dowodów. Nie wyznaczono też szefa grupy rekonesansowej. Sprawdzenie pirotechniczne było nie takie jak powinno. Do grupy wyznaczono m.in. magazyniera po wylewie. Nie powinno się takiej osoby do takiego zadania wyznaczać” - powiedział Marek Pyza.

mly/tvp.info

fot. [wSieci]

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 8. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook