Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: nie mam wątpliwości, że fala terroryzmu wiąże się z migracją

15.09.2017

Nie mam wątpliwości, że fala terroryzmu wiąże się z migracją - mówił w piątek na Malcie prezydent Andrzej Duda. Według niego UE nie rozwiąże problemu, kierując się poprawnością polityczną czy "swoistą naiwnością". "Nie jesteśmy naiwni" - odpowiedział prezydent Niemiec.

Prezydent Duda bierze udział w stolicy Malty, Valletcie, w spotkaniu państw Grupy Arraiolos. W piątek głównym tematem obrad jest bezpieczeństwo w kontekście kryzysu migracyjnego.

- Jeżeli UE będzie posługiwała się w swoich relacjach wewnętrznych i zewnętrznych daleko idącą poprawnością polityczną, którą ja raczej nazywałby swoistą naiwnością, to my nie załatwimy tego problemu. Potrzebna jest współpraca, solidarność, ale to wszystko potrzebne jest po to, by zrealizować działania, które będą działaniami zdecydowanymi - powiedział prezydent. Jak zaznaczył, Unii od początku brakuje zdecydowania.

Polskiemu prezydentowi odpowiedział prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Jak podkreślił, jego kraj zdecydował się przyjmować uchodźców z rejonu ogarniętego konfliktem zbrojnym z powodów humanitarnych, a "nie - jak mówił polski prezydent - z powodu politycznej poprawności". - Jesteśmy całkowicie świadomi obecnej sytuacji i Andrzej, nie jesteśmy naiwni w żadnym stopniu - podkreślił Steinmeier, zwracając się do Dudy po imieniu. Dlatego też - mówił prezydent Niemiec - Berlin od samego początku jest m.in. zaangażowany we współpracę z krajami trzecimi, takimi jak Turcja, oraz w ochronę granic zewnętrznych UE.

Duda podkreślił ponadto, że "nie ma wątpliwości, iż narastająca fala terroryzmu wiąże się z migracją". - Zresztą są na to dowody, więc chyba nikt w Europie nie ma co do tego wątpliwości - mówił.

Zaznaczył, że należy skupić się na odróżnieniu migrantów ekonomicznych od uchodźców. - Trzeba prowadzić twardą politykę identyfikacji tych ludzi i w tym zakresie możemy współpracować - powiedział prezydent.

Prezydent Duda w swym wystąpieniu zadeklarował również, że Polska jest gotowa wesprzeć te działania, wysyłając np. funkcjonariuszy do pilnowania zewnętrznych granic UE. Zaznaczył ponadto, że nielegalni migranci powinni być skutecznie odsyłani do swoich krajów.

Duda mówił też, że Polska skutecznie pilnuje swojej granicy, która stanowi także granicę zewnętrzną UE. - Ja mam codziennie informacje o tym, że od naszej granicy odbijają się nielegalni migranci - powiedział. Dodał, że "jednostkowe są przypadki, gdy komuś uda się przez tę granicę przedrzeć".

Według prezydenta"musimy działać razem". - Bo tylko razem jesteśmy w stanie być skuteczni - podkreślił. Według niego problem migracji pogrążył Europę w kryzysie decyzyjnym. - Chciałbym, byśmy wyszli z tego kryzysu poprzez zdecydowane działania i by była to dla nas na przyszłość lekcja, że są elementy, które można przewidzieć i że są zjawiska, na wypadek wystąpienia których można stworzyć plany działania kryzysowego, które w odpowiednim momencie zostaną zrealizowane - podsumował.

PAP

Warto poczytać

 1. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 2. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 3. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 4. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 5. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 6. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 7. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 8. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook