Jedynie prawda jest ciekawa

Duda: NATO nie może hamletyzować

10.06.2016

Prezydent Polski przemawiał na uniwersytecie w Kopenhadze.

„Nie będzie współpracy pomiędzy Polską a jakimkolwiek innym krajem jeśli nie będzie pokoju” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wykładu na Uniwersytecie Kopenhaskim.

„Dania jest krajem zaprzyjaźnionym, związanym z Polską od niemal 1000 lat. Pierwszy zapisany związek pomiędzy Polską a Danią, to małżeństwo księżniczki Świętosławy z królem duńskim Svenem Widłobrodym. Może byłoby to zwykłe małżeństwo gdyby nie to, że polska księżniczka nazywana jest matką królów, Haralda II i Svenssona” – mówił Andrzej Duda.

„Przez te czasy różne były dzieje Polski i Danii. Często bardzo trudne. Były także i czasy gdy Dania nie miała niepodległości, gdy znajdowała się pod okupacją. Wtedy Dania mogła liczyć na wsparcie Polaków. Tak jak w latach 1955-1660 gdy żołnierze hetmana Czarnieckiego wspierali Duńczyków w odzyskaniu niepodległości spod okupacji Szwedów” – dodał.

Duda przypomniał również pomoc ze strony Danii i Duńczyków w czasach gdy polska znajdowała się za Żelazną Kurtyną.

„Gdy byliśmy społeczeństwem bardzo biednym, otrzymywaliśmy pomoc serca z Danii. A ci, którzy uciekali z Polski mogli liczyć na Danię” – stwierdził prezydent.

Andrzej Duda przypomniał rolę „Solidarności” i mówił o polskiej obecności w Europie.

„Gdy w wyniku twardej postawy ludzi „Solidarności” udało się w 1989 roku zacząć wybijać na niepodległość. Te pierwsze, nie w pełni wolne wybory, dały początek przemianom w Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie w wyniku tej przemiany upadł Mur Berliński. To upadek komunizmu, który rozpoczął się w Polsce doprowadził do upadku Muru Berlińskiego. Dostaliśmy szansę od losu i od Boga, by nie tylko w sensie kulturowym, bo w tym sensie byliśmy zawsze po 1050 latach chrześcijaństwa, wtedy weszliśmy do strefy kulturowej zachodu, państw wyrosłych z pnia kultury judeo-chrześcijańskiej. Ale dzięki tym przemianom 89. roku mogliśmy wrócić do Zachodu także w sensie politycznym. To piękny moment, który doskonale pamiętam. Maiłem wtedy 17 lat, byłem uczniem liceum” – powiedział.

„Pewnie wiele zmian po 1989 roku można było lepiej zrobić. Polacy może żyliby na wyższy poziomie, ale trzeba było się liczyć z tym”– dodał.

Zwrócił również uwagę na problemy polskiej transformacji i niedoskonałości tego procesu.

„Bezkrwawa rewolucja miała również i swoją cenę. Cenę, którą ponieśli zwykli obywatele, niezbyt udanych procesów prywatyzacyjnych, uprzywilejowanych grup z poprzedniego systemu, którzy mieli lepszy dostęp do dóbr niż reszta obywateli. Wielu ludzi straciło prace i musieli wyjechać. Ale Polska wciąż się buduje i ten proces trwa. Mam nadzieje, że znajdziemy się w Europie nie tylko na poziomie kulturowym, politycznym, ale również jeśli chodzi o poziom życia”– powiedział.

Andrzej Duda mówił również o potrzebie zachowania światowego pokoju. Przypomniał rolę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 roku poleciał do Tblisi.

„Nie będzie współpracy pomiędzy Polską a jakimkolwiek innym krajem jeśli nie będzie pokoju, którego gwarantem jest przestrzeganie prawa międzynarodowego. Wydawało się, że w Europa jest w stanie wiecznego spokoju. Wydawało się, że społeczeństwom i państwom europejskim nic już nie grozi. Okazało się, że niestety jest to przykrą iluzją. Już w 2008 rok pokazał, że sytuacja się zmienia. Niektórzy nie chcieli tego dostrzec. Złamano zasady i dokonano zmian granic w Europie. To była rosyjska agresja na Gruzję. Wtedy prezydent Kaczyński zebrał przywódców państw naszego regionu, stanęli na placu w Tbilisi i pokazali, że nie może być zgody państw wolnego świata na tę agresję”– powiedział i przypomniał słowa prezydenta Kaczyńskiego, który na placu w stolicy Gruzji mówił o zagrożeniu odradzającym się imperializmem.

„Dziś Ukraina zdestabilizowana, która utraciła Krym i część swojego terytorium. To wszystko dzieje się w Europie, która miała być wolna i nie miało być więcej wojny”– dodał.

Duda mówił o roli Sojuszu Północno-Atlantyckiego.

„W jaki sposób NATO powinno patrzeć na problemy, które nas dotykają. To także problemy południa Europy, to problem migracji, to wojna w Syrii, to niepokoje w północnej Afryce. W jaki sposób NATO powinno się zachować. Czy powinniśmy udawać, że nic się nie dzieje? Że jesteśmy bezpieczni i nic nam się nie stanie?”– powiedział.

„Najważniejszym jest to, by zapewnić bezpieczeństwo. Bo Sojusz jest sojuszem obronnym. Nie ma żadnych ambicji imperialnych. Ale dąży do tego, by pokój na świecie był zachowany. Dąży do zapewnienia bezpieczeństwa państw członkowskich”– dodał.

Prezydent wspomniał również o potrzebie wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu i zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie.

„NATO nie może hamletyzować. Państwa NATO nie mogą mówić, że rozumiemy, ale się obawiamy i nie wiemy czy trzeba wzmocnić. Trzeba podjąć twardą decyzję. To pośrednia droga do tego, by przywrócić pokój na Ukrainie”– powiedział

Wyrażam nadzieję, że państwa NATO staną na wysokości zadania i wysokości chwili historycznej. To nie jest tylko coś co nazywaliśmy „Newport plus”, to jest coś więcej, to jest nowa jakość. To jest widoczna zmiana w strategii sojuszu, która mam nadzieje, że zostanie potwierdzona na szczycie w Warszawie.

Mly/TVP Info

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270berlindemo 22.10.2017

  Demonstracja w Berlinie przeciw nienawiści i rasizmowi

  12 tys. osób protestowało w niedzielę pod Bramą Brandenburską w Berlinie przeciwko nienawiści i rasizmowi, które zdaniem organizatorów demonstracji propaguje Alternatywa dla Niemiec (AfD). Antymigrancka partia weszła po raz pierwszy do Bundestagu.

 2. Papiez20102017 22.10.2017

  Papież: nie można przeciwstawiać Boga i Cezara

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że "postawą fundamentalistyczną" byłoby "przeciwstawianie Boga i cezara". Przypomniał też o obchodzonej tego dnia uroczystości wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II w rocznicę inauguracji pontyfikatu.

 3. Hollywood 22.10.2017

  Popularny producent filmowy ma coraz większe kłopoty. Ujawniają się kolejne pokrzywdzone kobiety

  Skandal Harveya Weinsteina, producenta filmowego oskarżonego o molestowanie seksualne kobiet, zatacza coraz szersze kręgi. Prawie każdego dnia ujawniają się kolejne jego ofiary i wzrasta liczba osobistości Hollywood, które wiedziały o jego występkach.

 4. Babis 22.10.2017

  Sukces "Czeskiego Trumpa". Zmiażdżył przeciwników w wyborach

  Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 29,67 proc. Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii.

 5. boy21102017 21.10.2017

  Mąż bił Polkę na oczach dzieci. Po interwencji policji trafiły do Jugendamtu

  Mam nadzieję, że to takie światełko w tunelu i że w takich sprawach będziemy dobrze współpracować z niemieckim rządem

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook