Jedynie prawda jest ciekawa


Duda: NATO nie może hamletyzować

10.06.2016

Prezydent Polski przemawiał na uniwersytecie w Kopenhadze.

„Nie będzie współpracy pomiędzy Polską a jakimkolwiek innym krajem jeśli nie będzie pokoju” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wykładu na Uniwersytecie Kopenhaskim.

„Dania jest krajem zaprzyjaźnionym, związanym z Polską od niemal 1000 lat. Pierwszy zapisany związek pomiędzy Polską a Danią, to małżeństwo księżniczki Świętosławy z królem duńskim Svenem Widłobrodym. Może byłoby to zwykłe małżeństwo gdyby nie to, że polska księżniczka nazywana jest matką królów, Haralda II i Svenssona” – mówił Andrzej Duda.

„Przez te czasy różne były dzieje Polski i Danii. Często bardzo trudne. Były także i czasy gdy Dania nie miała niepodległości, gdy znajdowała się pod okupacją. Wtedy Dania mogła liczyć na wsparcie Polaków. Tak jak w latach 1955-1660 gdy żołnierze hetmana Czarnieckiego wspierali Duńczyków w odzyskaniu niepodległości spod okupacji Szwedów” – dodał.

Duda przypomniał również pomoc ze strony Danii i Duńczyków w czasach gdy polska znajdowała się za Żelazną Kurtyną.

„Gdy byliśmy społeczeństwem bardzo biednym, otrzymywaliśmy pomoc serca z Danii. A ci, którzy uciekali z Polski mogli liczyć na Danię” – stwierdził prezydent.

Andrzej Duda przypomniał rolę „Solidarności” i mówił o polskiej obecności w Europie.

„Gdy w wyniku twardej postawy ludzi „Solidarności” udało się w 1989 roku zacząć wybijać na niepodległość. Te pierwsze, nie w pełni wolne wybory, dały początek przemianom w Europie Środkowo-Wschodniej. To właśnie w wyniku tej przemiany upadł Mur Berliński. To upadek komunizmu, który rozpoczął się w Polsce doprowadził do upadku Muru Berlińskiego. Dostaliśmy szansę od losu i od Boga, by nie tylko w sensie kulturowym, bo w tym sensie byliśmy zawsze po 1050 latach chrześcijaństwa, wtedy weszliśmy do strefy kulturowej zachodu, państw wyrosłych z pnia kultury judeo-chrześcijańskiej. Ale dzięki tym przemianom 89. roku mogliśmy wrócić do Zachodu także w sensie politycznym. To piękny moment, który doskonale pamiętam. Maiłem wtedy 17 lat, byłem uczniem liceum” – powiedział.

„Pewnie wiele zmian po 1989 roku można było lepiej zrobić. Polacy może żyliby na wyższy poziomie, ale trzeba było się liczyć z tym”– dodał.

Zwrócił również uwagę na problemy polskiej transformacji i niedoskonałości tego procesu.

„Bezkrwawa rewolucja miała również i swoją cenę. Cenę, którą ponieśli zwykli obywatele, niezbyt udanych procesów prywatyzacyjnych, uprzywilejowanych grup z poprzedniego systemu, którzy mieli lepszy dostęp do dóbr niż reszta obywateli. Wielu ludzi straciło prace i musieli wyjechać. Ale Polska wciąż się buduje i ten proces trwa. Mam nadzieje, że znajdziemy się w Europie nie tylko na poziomie kulturowym, politycznym, ale również jeśli chodzi o poziom życia”– powiedział.

Andrzej Duda mówił również o potrzebie zachowania światowego pokoju. Przypomniał rolę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 roku poleciał do Tblisi.

„Nie będzie współpracy pomiędzy Polską a jakimkolwiek innym krajem jeśli nie będzie pokoju, którego gwarantem jest przestrzeganie prawa międzynarodowego. Wydawało się, że w Europa jest w stanie wiecznego spokoju. Wydawało się, że społeczeństwom i państwom europejskim nic już nie grozi. Okazało się, że niestety jest to przykrą iluzją. Już w 2008 rok pokazał, że sytuacja się zmienia. Niektórzy nie chcieli tego dostrzec. Złamano zasady i dokonano zmian granic w Europie. To była rosyjska agresja na Gruzję. Wtedy prezydent Kaczyński zebrał przywódców państw naszego regionu, stanęli na placu w Tbilisi i pokazali, że nie może być zgody państw wolnego świata na tę agresję”– powiedział i przypomniał słowa prezydenta Kaczyńskiego, który na placu w stolicy Gruzji mówił o zagrożeniu odradzającym się imperializmem.

„Dziś Ukraina zdestabilizowana, która utraciła Krym i część swojego terytorium. To wszystko dzieje się w Europie, która miała być wolna i nie miało być więcej wojny”– dodał.

Duda mówił o roli Sojuszu Północno-Atlantyckiego.

„W jaki sposób NATO powinno patrzeć na problemy, które nas dotykają. To także problemy południa Europy, to problem migracji, to wojna w Syrii, to niepokoje w północnej Afryce. W jaki sposób NATO powinno się zachować. Czy powinniśmy udawać, że nic się nie dzieje? Że jesteśmy bezpieczni i nic nam się nie stanie?”– powiedział.

„Najważniejszym jest to, by zapewnić bezpieczeństwo. Bo Sojusz jest sojuszem obronnym. Nie ma żadnych ambicji imperialnych. Ale dąży do tego, by pokój na świecie był zachowany. Dąży do zapewnienia bezpieczeństwa państw członkowskich”– dodał.

Prezydent wspomniał również o potrzebie wzmocnienia flanki wschodniej Sojuszu i zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie.

„NATO nie może hamletyzować. Państwa NATO nie mogą mówić, że rozumiemy, ale się obawiamy i nie wiemy czy trzeba wzmocnić. Trzeba podjąć twardą decyzję. To pośrednia droga do tego, by przywrócić pokój na Ukrainie”– powiedział

Wyrażam nadzieję, że państwa NATO staną na wysokości zadania i wysokości chwili historycznej. To nie jest tylko coś co nazywaliśmy „Newport plus”, to jest coś więcej, to jest nowa jakość. To jest widoczna zmiana w strategii sojuszu, która mam nadzieje, że zostanie potwierdzona na szczycie w Warszawie.

Mly/TVP Info

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook