Jedynie prawda jest ciekawa

Drony znów w akcji

06.07.2012

W ataku rakietowym amerykańskiego samolotu bezzałogowego zginęło w piątek w Północnym Waziristanie 12 domniemanych bojowników islamskich - poinformowali przedstawiciele pakistańskiego wywiadu. Według tego źródła liczba zabitych może wzrosnąć.

Dla wielu Pakistańczyków ataki amerykańskich dronów, w których często giną cywile, są pogwałceniem suwerenności kraju.

Ataki te znacznie nasiliły się od roku 2008, po objęciu urzędu prezydenta USA przez Baracka Obamę.  Spowodowały one ostatnio poważny kryzys w stosunkach między Waszyngtonem a Islamabadem, który ciągnął się od listopada 2011 roku, kiedy w ataku drona zginęło 24 pakistańskich żołnierzy.

W tym tygodniu amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton przeprosiła za atak i złożyła kondolencje.  Przeprosiny utorowały drogę do zniesienia blokady transportowych szlaków lądowych przez Pakistan, wykorzystywanych do zaopatrzenia sił NATO w Afganistanie. W czwartek pierwsze ciężarówki przekroczyły granicę pakistańsko-afgańską w Beludżystanie.  

W ostatnich tygodniach CIA nasiliła ataki samolotów bezzałogowych w Północnym Waziristanie, uważanym przez wywiad amerykański za bastion bojowników działających w Afganistanie.

Jak/PAP

[Protest przeciwko współpracy Pakistanu z NATO, Fot. PAP/EPA]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook