Jedynie prawda jest ciekawa


Drogi remont Domu Polskiego

05.06.2013

Według konsula RP, koszt remontu Domu Polskiego we Lwowie może wynieść od 200 do 900 tys. euro. - I to raczej bliżej tej górnej granicy, ale traktuję to jako zadanie państwa - ocenił na konferencji w Przemyślu Jarosław Drozd.

30 maja br. Rada Miejska Lwowa wydała zgodę na przekazanie społeczności polskiej tego miasta budynku na potrzeby Domu Kultury Polskiej, zwanego potocznie Domem Polskim.

W ubiegłym roku polecenie rozwiązania kwestii Domu Polskiego we Lwowie wydał prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Miała to być odpowiedź na oddanie w 2011 r. polskim Ukraińcom należącego do nich jeszcze po wojnie Ukraińskiego Domu Ludowego w Przemyślu.

Budynek dla Polaków we Lwowie wydzieliło wojsko, które zgodnie z prawem przekazało go Radzie Miejskiej. To właśnie do niej należała formalna decyzja o oddaniu obiektu organizacjom polskim.

Zdaniem konsula obiekt, który został przekazany Polakom jest w niezłym stanie. Budynek, który mieści się przy ul. Szewczenki 3a, ma powierzchnię ok. 1,3 tys. m kw.; dawniej zajmowała go garnizonowa administracja mieszkań.

- Obiekt wymaga jednak dużo zmian, bo jest podzielony na małe pomieszczenia, a ten budynek musi pełnić parę funkcji. Musi pomieścić m.in.: salę widowiskową na ok. 200 miejsc, sale muzyczne, malarskie czy do nauki języka polskiego. A to wiąże się z kosztami. Myślę, że koszt adaptacji zaczyna się na 200 tys. euro, a kończy na 900 tys. euro i sądzę, że wyniesie bliżej tej górnej granicy, ale traktuję to jako zadanie państwa - podkreślił Drozd na konferencji prasowej w Przemyślu.

Konsul zaznaczył, że Dom Polski nie może być biurowcem dla organizacji polonijnych. W jego ocenie placówka musi mieć ciekawą ofertę zarówno dla polskiej społeczności, jak i pozostałych mieszkańców Lwowa.

Pytany o termin otwarcia Domu Polskiego, Drozd odpowiedział, że osobiście chciałby, aby nastąpiło to 11 listopada 2014 r. Ale zastrzegł, że wszystko zależeć będzie m.in. od procedur przetargowych. - Otwarcie Domu Polskiego musi być w okolicy święta narodowego, a w Polsce są dwa ważne święta – 3 Maja i 11 Listopada, ze wskazaniem jednak na to drugie. To moja prywatna chęć – dodał. Drozd przypomniał, że miesiąc temu Dom Polski został otwarty na Ukrainie w Iwano-Frankiwsku, a rozmowy o utworzeniu takiego ośrodka prowadzone są z władzami Tarnopola.

Na konferencji obecny był także prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz. Podkreślił, że od 15 lat walczył o utworzenie we Lwowie Domu Polskiego. - Te lata były trudne, pisało się setki pism, dawali nam działki, gdzie nawet stodoły nie można było zbudować, ale przetrwaliśmy to wszystko - mówił.

Legowicz zaznaczył, że placówka nie jest potrzebna osobom starszym, ale ma służyć przede wszystkim polskiej młodzieży, aby ta zostawała we Lwowie.

- Decyzja radnych lwowskich o przekazaniu nam budynku jest przykładem, że sprawy polsko-ukraińskie są na dobrej drodze. Ten dom we Lwowie będzie właśnie służył tej współpracy - dodał.

Prezydent Przemyśla Robert Choma zadeklarował pomoc w wyposażeniu lwowskiej placówki. Zaproponował, że jako miasto partnerskie Lwowa, społeczność Przemyśla wyposaży jedną z sal w Domu Polskim.

Jeśli będziemy już wiedzieć, jakie są konkretne potrzeby, np. meble czy sprzęt elektroniczny, to taką jedną salę byśmy wyposażyli. Może nie samorząd, a sami mieszkańcy Przemyśla, ogłosimy zbiórkę i włączymy się do pomocy - powiedział Choma.

PAP/JKUB

[fot. wikimedia commons/Johnny/licencja CC-BY-2.5.]

Warto poczytać

 1. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 2. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 3. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 4. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 5. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 6. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 7. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 8. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook