Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dramatyczna sytuacja w Nowej Zelandii

12.10.2011

Wiatr i wysoka fala zmusiły ratowników do przerwania akcji przy statku "Rena" który w minioną środę wpadł na rafę koralową koło Nowej Zelandii. Z rozbitych zbiorników wycieka do morza mazut. Minister ochrony środowiska Nowej Zelandii, Nick Smith powiedział, że sytuacja jest bardzo niepokojąca. Jego zdaniem skala wydarzenia jest tak duża, że mamy do czynienia z największą katastrofą ekologiczną w dziejach Nowej Zelandii.

Do akcji ratunkowej skierowano 6 jednostek, które podjęły próbę przepompowania paliwa na inny statek. Czterometrowa fala uniemożliwiła jednak zakończenie tej operacji.

Dziennikarz Andrew MacRae, obserwujący akcję z pokładu jednego ze statków ratowniczych, mówi, że nie ma szans na jej szybkie wznowienie.

Morze jest tak wzburzone, że wszelkie działania ratownicze trzeba było przerwać. Na pokładzie kontenerowca niema teraz nikogo. Dwa dni temu zbiornikowiec rozpoczął odpompowanie 1700 ton mazutu, ale pogoda się zepsuła. Odpompowano zaledwie 11 ton. Wznowienie akcji zależy od pogody. Zdaniem dziennikarza ponowne podejście do rafy i podłączenie węży będzie możliwe za dobę lub dwie.

Według szacunków służb ekologicznych i straży przybrzeżnej do morza wylało się od 150-ciu do 350-ciu ton mazutu. Pięciokilometrowa plama, niesiona wiatrem i falą, dotarła do wybrzeża. Do jej usuwania skierowano wojsko i ochotników. Zorganizowano też specjalne centrum, zajmujące się ratowaniem zwierząt i ptaków.

Barry Connolly, rybak, korzystający z lokalnych łowisk, podkreśla,że lokalna społeczność domaga się ukarania winnych. Wyciek ropy - to straty nie tylko dla rybaków. Wielu ludzi, przyjeżdżało do Nowej Zelandii, by zobaczyć wspaniałą, dziką przyrodę i uprawiać sporty wodne na południowym Pacyfiku.

Wzdłuż wybrzeża działają już przyrodnicy, którzy starają się ocenić zagrożenie spowodowane katastrofą. Greenpeace szacuje, że duży wyciek mazutu może poważnie zagrozić pływającym w tych wodach płetwalom błękitnym i delfinom, a także setkom gatunków ptaków.

PAP

[fot.PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Nowa Zelandia

,

mazut

,

statek

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook