Jedynie prawda jest ciekawa


Dramatyczna sytuacja w Nowej Zelandii

12.10.2011

Wiatr i wysoka fala zmusiły ratowników do przerwania akcji przy statku "Rena" który w minioną środę wpadł na rafę koralową koło Nowej Zelandii. Z rozbitych zbiorników wycieka do morza mazut. Minister ochrony środowiska Nowej Zelandii, Nick Smith powiedział, że sytuacja jest bardzo niepokojąca. Jego zdaniem skala wydarzenia jest tak duża, że mamy do czynienia z największą katastrofą ekologiczną w dziejach Nowej Zelandii.

Do akcji ratunkowej skierowano 6 jednostek, które podjęły próbę przepompowania paliwa na inny statek. Czterometrowa fala uniemożliwiła jednak zakończenie tej operacji.

Dziennikarz Andrew MacRae, obserwujący akcję z pokładu jednego ze statków ratowniczych, mówi, że nie ma szans na jej szybkie wznowienie.

Morze jest tak wzburzone, że wszelkie działania ratownicze trzeba było przerwać. Na pokładzie kontenerowca niema teraz nikogo. Dwa dni temu zbiornikowiec rozpoczął odpompowanie 1700 ton mazutu, ale pogoda się zepsuła. Odpompowano zaledwie 11 ton. Wznowienie akcji zależy od pogody. Zdaniem dziennikarza ponowne podejście do rafy i podłączenie węży będzie możliwe za dobę lub dwie.

Według szacunków służb ekologicznych i straży przybrzeżnej do morza wylało się od 150-ciu do 350-ciu ton mazutu. Pięciokilometrowa plama, niesiona wiatrem i falą, dotarła do wybrzeża. Do jej usuwania skierowano wojsko i ochotników. Zorganizowano też specjalne centrum, zajmujące się ratowaniem zwierząt i ptaków.

Barry Connolly, rybak, korzystający z lokalnych łowisk, podkreśla,że lokalna społeczność domaga się ukarania winnych. Wyciek ropy - to straty nie tylko dla rybaków. Wielu ludzi, przyjeżdżało do Nowej Zelandii, by zobaczyć wspaniałą, dziką przyrodę i uprawiać sporty wodne na południowym Pacyfiku.

Wzdłuż wybrzeża działają już przyrodnicy, którzy starają się ocenić zagrożenie spowodowane katastrofą. Greenpeace szacuje, że duży wyciek mazutu może poważnie zagrozić pływającym w tych wodach płetwalom błękitnym i delfinom, a także setkom gatunków ptaków.

PAP

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook