Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dramatyczna sytuacja w Nowej Zelandii

12.10.2011

Wiatr i wysoka fala zmusiły ratowników do przerwania akcji przy statku "Rena" który w minioną środę wpadł na rafę koralową koło Nowej Zelandii. Z rozbitych zbiorników wycieka do morza mazut. Minister ochrony środowiska Nowej Zelandii, Nick Smith powiedział, że sytuacja jest bardzo niepokojąca. Jego zdaniem skala wydarzenia jest tak duża, że mamy do czynienia z największą katastrofą ekologiczną w dziejach Nowej Zelandii.

Do akcji ratunkowej skierowano 6 jednostek, które podjęły próbę przepompowania paliwa na inny statek. Czterometrowa fala uniemożliwiła jednak zakończenie tej operacji.

Dziennikarz Andrew MacRae, obserwujący akcję z pokładu jednego ze statków ratowniczych, mówi, że nie ma szans na jej szybkie wznowienie.

Morze jest tak wzburzone, że wszelkie działania ratownicze trzeba było przerwać. Na pokładzie kontenerowca niema teraz nikogo. Dwa dni temu zbiornikowiec rozpoczął odpompowanie 1700 ton mazutu, ale pogoda się zepsuła. Odpompowano zaledwie 11 ton. Wznowienie akcji zależy od pogody. Zdaniem dziennikarza ponowne podejście do rafy i podłączenie węży będzie możliwe za dobę lub dwie.

Według szacunków służb ekologicznych i straży przybrzeżnej do morza wylało się od 150-ciu do 350-ciu ton mazutu. Pięciokilometrowa plama, niesiona wiatrem i falą, dotarła do wybrzeża. Do jej usuwania skierowano wojsko i ochotników. Zorganizowano też specjalne centrum, zajmujące się ratowaniem zwierząt i ptaków.

Barry Connolly, rybak, korzystający z lokalnych łowisk, podkreśla,że lokalna społeczność domaga się ukarania winnych. Wyciek ropy - to straty nie tylko dla rybaków. Wielu ludzi, przyjeżdżało do Nowej Zelandii, by zobaczyć wspaniałą, dziką przyrodę i uprawiać sporty wodne na południowym Pacyfiku.

Wzdłuż wybrzeża działają już przyrodnicy, którzy starają się ocenić zagrożenie spowodowane katastrofą. Greenpeace szacuje, że duży wyciek mazutu może poważnie zagrozić pływającym w tych wodach płetwalom błękitnym i delfinom, a także setkom gatunków ptaków.

PAP

[fot.PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Nowa Zelandia

,

mazut

,

statek

Warto poczytać

 1. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 2. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 3. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 4. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 5. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 6. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 7. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Trzy osoby wydobyto spod śniegu. Ponad 20 jest zasypanych.

 8. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook