Jedynie prawda jest ciekawa


Dramat nielegalnych imigrantów u wybrzeży Włoch

27.12.2014

W przeciągu ostatnich trzech dni włoska straż wybrzeża wyłowiła z morza śródziemnego ponad 2000 uchodźców. Pięciu z nich nie przeżyło podróży z Afryki do Europy – donosi niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

Według pisma tylko w pierwszy i drugi dzień Świąt u wybrzeży Włoch rozbiły się nie nadające się do żeglugi łajby z 1250 uchodźcami na pokładzie. Według włoskiej straży wybrzeża wszystkie wypłynęły z portów w Libii. Ich cel: Włochy. Większość uchodźców pochodzi z Nigerii i innych krajów Afryki Środkowej.

„Na łodziach było wiele kobiet w ciąży. Jedna z nich podczas podróży urodziła dziecko” - mówi admirał Pier Paolo Ribuffo z włoskiej straży wybrzeża. Wszyscy zostali przetransportowani do ośrodków dla uchodźców na Sycylii.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji tylko w 2014 r. na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 4700 imigrantów. Polegli podczas desperackiej próby dostania się do Europy. Utonęli wraz ze swoim skromnym dobytkiem albo umarli podczas przeprawy z głodu i pragnienia. Jednocześnie nieco ponad 160 tys. imigrantów skutecznie dotarło do Włoch. To ok. 477 dziennie.

80 proc. łodzi z uchodźcami wypływa z portów w Libii, pogrążonej w chaosie po obaleniu Muammara Kaddafiego. Reszta z Egiptu i Tunezji. Większość uchodźców pochodzi z Somalii oraz Syrii. W sumie w 2014 r. aż 348 tys. osób usiłowało dostać się z Afryki do Europy drogą morską.

W ciągu ostatnich dwóch dekad na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 20 tys. imigrantów z Afryki i krajów arabskich.

Przemytników los pasażerów nie obchodzi. Nierzadko przepełnione łodzie gubią się na morzu, kończy im się benzyna i dryfują tak przez wiele dni. Innym razem łodzie wywracają się lub rozbijają się o skały podczas sztormu. W małym porcie w Lampedusie wnoszą się ku niebu sterty rozbitych kutrów rybackich; to symbol niebezpieczeństwa związanego z taką podróżą.

W Wigilię włoska straż wybrzeża wyciągnęła z morza ponad 500 uchodźców, których łodzie przewróciły się z powodu przeładowania.

Włochy, Cypr, Malta i Grecja domagają się, by Unia zastosowała politykę „dzielenia się ciężarem”, zobowiązując pozostałe kraje członkowskie do przyjmowania proporcjonalnej części uchodźców przybywających do krajów „granicznych”.

Jednak w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech koncepcja ta napotkała opór. Konwencja dublińska z 1997 r. stanowi, że pierwszy kraj, do którego trafia nielegalny imigrant, musi rozpatrzyć jego wniosek o azyl. Ciężar napływu uchodźców spoczywa więc na krajach południa Europy.

Londyn, Paryż i Berlin nie chcą przyjmować kolejnych azylantów. Argumentują, że i tak przypada już na nich największa liczba podań o azyl w UE. Są gotowi pomóc Włochom czy Malcie finansowo, ale nie są gotowi przyjąć kolejnych uchodźców.

Apele Rzymu i Valletty skończyły się więc na razie tym, że UE zainwestowała ponad 80 mln euro w agencję zarządzającą współpracą na granicach zewnętrznych, Fronteks. Zwiększono liczbę patroli, również z użyciem samolotów. W grudniu ubiegłego roku wprowadzono też nowy system nadzoru granic zewnętrznych nazwany Eurosur. I to powinno zdaniem Brukseli wystarczyć. Krajów południa Europy to jednak nie satysfakcjonuje.

Ryb, Spiegel.de

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. refugeeswelcome 21.03.2018

  Niemcy kapitulują w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców? FAZ: jest zarys porozumienia

  Po wizycie Angeli Merkel w Polsce zaczyna zarysowywać się porozumienie między obu krajami w sprawie uchodźców. Osamotniona w UE Polska nie chce zostać odstawiona na boczny tor, Niemcom zależy zaś na jedności Europy w obliczu zagrożeń - pisze w środę "FAZ"

 2. BialyDom 21.03.2018

  Interes Polski ważniejszy dla Trumpa od Niemiec! Sensacyjny projekt administracji USA

  Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła we wtorek, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2, a przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być - na podstawie ustawy Kongresu - "wystawione na amerykańskie sankcje"

 3. trump20032018 20.03.2018

  Trump: Arabia Saudyjska to dla USA wielki przyjaciel i inwestor

  Arabia Saudyjska to przyjaciel Stanów Zjednoczonych, który wiele inwestuje w amerykańską gospodarkę - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump, przyjmując w Waszyngtonie następcę saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana.

 4. Bratyslawa 20.03.2018

  Kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza na Słowacji. Nie ma zgody na nowy rząd

  Prezydent Słowacji Andrej Kiska odmówił we wtorek nominowania nowego składu rządu, jaki przedstawił mu w poniedziałek desygnowany na nowego premiera Peter Pellegrini. Argumentował, że niektórych kandydatów na ministrów dyskwalifikują ich osobiste powiązania

 5. MonteCassinowiki 20.03.2018

  Kolejne zwycięstwo na Monte Cassino. Kontrowersyjna tablica zostanie usunięta

  W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media

 6. Kaddafiwiki 20.03.2018

  Ta afera wstrząśnie Francją. Były prezydent był finansowany przez Kaddafiego?

  B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany we wtorek i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 r. z pieniędzy pochodzących od reżimu w Libii - podały media

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook