Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Dramat nielegalnych imigrantów u wybrzeży Włoch

27.12.2014

W przeciągu ostatnich trzech dni włoska straż wybrzeża wyłowiła z morza śródziemnego ponad 2000 uchodźców. Pięciu z nich nie przeżyło podróży z Afryki do Europy – donosi niemiecki tygodnik „Der Spiegel”.

Według pisma tylko w pierwszy i drugi dzień Świąt u wybrzeży Włoch rozbiły się nie nadające się do żeglugi łajby z 1250 uchodźcami na pokładzie. Według włoskiej straży wybrzeża wszystkie wypłynęły z portów w Libii. Ich cel: Włochy. Większość uchodźców pochodzi z Nigerii i innych krajów Afryki Środkowej.

„Na łodziach było wiele kobiet w ciąży. Jedna z nich podczas podróży urodziła dziecko” - mówi admirał Pier Paolo Ribuffo z włoskiej straży wybrzeża. Wszyscy zostali przetransportowani do ośrodków dla uchodźców na Sycylii.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji tylko w 2014 r. na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 4700 imigrantów. Polegli podczas desperackiej próby dostania się do Europy. Utonęli wraz ze swoim skromnym dobytkiem albo umarli podczas przeprawy z głodu i pragnienia. Jednocześnie nieco ponad 160 tys. imigrantów skutecznie dotarło do Włoch. To ok. 477 dziennie.

80 proc. łodzi z uchodźcami wypływa z portów w Libii, pogrążonej w chaosie po obaleniu Muammara Kaddafiego. Reszta z Egiptu i Tunezji. Większość uchodźców pochodzi z Somalii oraz Syrii. W sumie w 2014 r. aż 348 tys. osób usiłowało dostać się z Afryki do Europy drogą morską.

W ciągu ostatnich dwóch dekad na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 20 tys. imigrantów z Afryki i krajów arabskich.

Przemytników los pasażerów nie obchodzi. Nierzadko przepełnione łodzie gubią się na morzu, kończy im się benzyna i dryfują tak przez wiele dni. Innym razem łodzie wywracają się lub rozbijają się o skały podczas sztormu. W małym porcie w Lampedusie wnoszą się ku niebu sterty rozbitych kutrów rybackich; to symbol niebezpieczeństwa związanego z taką podróżą.

W Wigilię włoska straż wybrzeża wyciągnęła z morza ponad 500 uchodźców, których łodzie przewróciły się z powodu przeładowania.

Włochy, Cypr, Malta i Grecja domagają się, by Unia zastosowała politykę „dzielenia się ciężarem”, zobowiązując pozostałe kraje członkowskie do przyjmowania proporcjonalnej części uchodźców przybywających do krajów „granicznych”.

Jednak w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech koncepcja ta napotkała opór. Konwencja dublińska z 1997 r. stanowi, że pierwszy kraj, do którego trafia nielegalny imigrant, musi rozpatrzyć jego wniosek o azyl. Ciężar napływu uchodźców spoczywa więc na krajach południa Europy.

Londyn, Paryż i Berlin nie chcą przyjmować kolejnych azylantów. Argumentują, że i tak przypada już na nich największa liczba podań o azyl w UE. Są gotowi pomóc Włochom czy Malcie finansowo, ale nie są gotowi przyjąć kolejnych uchodźców.

Apele Rzymu i Valletty skończyły się więc na razie tym, że UE zainwestowała ponad 80 mln euro w agencję zarządzającą współpracą na granicach zewnętrznych, Fronteks. Zwiększono liczbę patroli, również z użyciem samolotów. W grudniu ubiegłego roku wprowadzono też nowy system nadzoru granic zewnętrznych nazwany Eurosur. I to powinno zdaniem Brukseli wystarczyć. Krajów południa Europy to jednak nie satysfakcjonuje.

Ryb, Spiegel.de

Fot. [PAP/epa]

Słowa kluczowe:

imigranci

,

Włochy

,

łódź

,

straż

,

UE

,

Europa

,

Afryka

Warto poczytać

 1. gazprom 30.03.2017

  Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach ws. Nord Stream 2

  Komisja Europejska poinformowała, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za negocjacje warunków budowy gazociągu Nord Stream 2 w imieniu państw członkowskich.

 2. nord1 30.03.2017

  Będą negocjacje ws. Nord Stream 2

  W liście wysłanym m.in. do rządu Danii, KE zwraca się o wyrażenie opinii na temat Nord Stream 2 oraz wyjaśnia, że rurociąg nie może funkcjonować w - jak to ujęto - "prawnej próżni".

 3. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

 4. mid-epa058770142 29.03.2017

  Tusk do Brytyjczyków: Już za wami tęsknimy

  "Nie ma powodu udawać, że to szczęśliwy dzień dla Londynu czy dla Brukseli" - stwierdził szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 5. mid-epa05876778 29.03.2017

  Premier May oficjalnie rozpoczęła procedurę Brexitu

  Brytyjska premier Theresa May poinformowała w środę Izbę Gmin, że jej rząd rozpoczął procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

 6. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 7. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 8. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook