Jedynie prawda jest ciekawa


Dożywocie dla generała bośniackich Serbów

22.08.2012

Prokurator oenzetowskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w byłej Jugosławii zażądał kary dożywotniego więzienia dla generała bośniackich Serbów Zdravko Tolimira za rolę odegraną przy masakrze Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.

"Generał Tolimir jest ucieleśnieniem (...) tego ludobójstwa popełnionego w Srebrenicy" - oświadczył reprezentujący biuro oskarżyciela Peter McCloskey. "Jedyną możliwą karą jest dożywotnie więzienie"
- podkreślił.

63-letni Zdravko Tolimir jest oskarżony o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Uważany był za prawą rękę dowódcy bośniackich Serbów, generała Ratko Mladicia. Tolimir odpowiadał za wywiad wojskowy i bezpieczeństwo sił zbrojnych.

Wraz z Mladiciem miał uczestniczyć w planowaniu mordu 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy, największej masakry w powojennej historii Europy.

"Wybierając Mladicia zamiast prawa (Tolimir) stracił to, co miał z człowieka" - dodał McCloskey. Zwrócił uwagę, że generał był osobą inteligentną i należał do kierownictwa sztabu armii serbskiej w Bośni.

"Umyślnie wybrał lojalność wobec Mladicia, lojalność dla sprawy w miejscu obowiązku człowieka i żołnierza, obowiązku wobec Boga, obowiązku powiedzenia +nie+" - mówił przedstawiciel prokuratora.

Zgodnie z aktem oskarżenia po upadku Srebrenicy i Żepy około 25 tys. kobiet, dzieci i ludzi starszych zostało siłą przewiezionych na tereny kontrolowane przez Muzułmanów.

Mężczyźni i chłopcy zdolni nosić broń, zarówno wojskowi, jak i cywile, zostali zgładzeni i wrzuceni do masowych grobów.

Tolimira zatrzymano w Bośni 31 maja 2007 roku. Oświadczył, że jest niewinny i odmówił pomocy adwokata. Jego proces rozpoczął się w lutym 2010 roku.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

 2. Madryt17032018 17.03.2018

  W Madrycie krajobraz jak na wojnie. Imigranci starli się z policją [WIDEO]

  W zamieszkanej przez wielu imigrantów z Afryki madryckiej dzielnicy Lavapies trwały w piątek incydenty z udziałem mieszkańców, którzy protestowali przeciwko działaniom policji, obwiniając ją o śmierć 35-letniego Senegalczyka, ulicznego sprzedawcy

 3. 1270ptrumeterra 16.03.2018

  To koniec małżeństwa Trumpów

  Amerykańskie media donoszą, że Vanessa Trump – żona Donalda Trumpa juniora, najstarszego syna prezydenta USA – złożyła w sądzie na Manhattanie papiery rozwodowe. Para była razem od 2005 roku i dorobiła się piątki dzieci.

 4. 1270yad 15.03.2018

  "Polska policja w łódzkim getcie". Wiceszef MSZ zapowiada interwencję ws. napisu w Yad Vashem

  Poprosiłem naszą placówkę dyplomatyczną w Izraelu o interwencję w sprawie napisu dotyczącego "polskiej policji" w getcie w Łodzi, który znajduje się na wystawie w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie - poinformował w czwartek wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

 5. 1270victor 15.03.2018

  Orban: solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły

  Solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły; jeśli Polska jest silna, Węgry nie zginą, a jeśli Węgry są silne, mogą pomóc polskim przyjaciołom - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w czwartek podczas obchodów święta narodowego swego kraju.

 6. rpa15032018 15.03.2018

  Chcą ratować Afrykanerów od zagłady. Rząd RPA protestuje

  Peter Dutton, minister ds. imigracji i ochrony granic Australii, rozważa przyjęcie białych uchodźców z RPA

 7. PE 15.03.2018

  PE chce, by korporacje płaciły podatki tam, gdzie wypracowały zyski

  Parlament Europejski (PE) przyjął przepisy, dzięki którym korporacje międzynarodowe będą płacić podatki tam, gdzie wypracowały zyski. Nowe prawo ma zapobiec wykorzystywaniu przez nie luk prawnych w celu transferu zysków do państw UE o niższych podatkach.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook