Jedynie prawda jest ciekawa


Dożywocie dla generała bośniackich Serbów

22.08.2012

Prokurator oenzetowskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w byłej Jugosławii zażądał kary dożywotniego więzienia dla generała bośniackich Serbów Zdravko Tolimira za rolę odegraną przy masakrze Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku.

"Generał Tolimir jest ucieleśnieniem (...) tego ludobójstwa popełnionego w Srebrenicy" - oświadczył reprezentujący biuro oskarżyciela Peter McCloskey. "Jedyną możliwą karą jest dożywotnie więzienie"
- podkreślił.

63-letni Zdravko Tolimir jest oskarżony o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne. Uważany był za prawą rękę dowódcy bośniackich Serbów, generała Ratko Mladicia. Tolimir odpowiadał za wywiad wojskowy i bezpieczeństwo sił zbrojnych.

Wraz z Mladiciem miał uczestniczyć w planowaniu mordu 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy, największej masakry w powojennej historii Europy.

"Wybierając Mladicia zamiast prawa (Tolimir) stracił to, co miał z człowieka" - dodał McCloskey. Zwrócił uwagę, że generał był osobą inteligentną i należał do kierownictwa sztabu armii serbskiej w Bośni.

"Umyślnie wybrał lojalność wobec Mladicia, lojalność dla sprawy w miejscu obowiązku człowieka i żołnierza, obowiązku wobec Boga, obowiązku powiedzenia +nie+" - mówił przedstawiciel prokuratora.

Zgodnie z aktem oskarżenia po upadku Srebrenicy i Żepy około 25 tys. kobiet, dzieci i ludzi starszych zostało siłą przewiezionych na tereny kontrolowane przez Muzułmanów.

Mężczyźni i chłopcy zdolni nosić broń, zarówno wojskowi, jak i cywile, zostali zgładzeni i wrzuceni do masowych grobów.

Tolimira zatrzymano w Bośni 31 maja 2007 roku. Oświadczył, że jest niewinny i odmówił pomocy adwokata. Jego proces rozpoczął się w lutym 2010 roku.

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 2. medycyna21062018 21.06.2018

  Można było tego uniknąć. W angielskich szpitalach zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 3. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 4. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 5. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 6. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 7. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook