Jedynie prawda jest ciekawa


Dożywocie dla członków węgierskiej "brygady śmierci"

06.08.2013

Po trwającym ponad rok procesie sąd w Budapeszcie skazał trzech Węgrów na kary dożywotniego pozbawienia wolności za zamordowanie sześciu Romów w latach 2008-2009. Wszyscy byli członkami rasistowskiej organizacji, którą nazwali "brygadą śmierci".

Kary dożywocia, bez prawa do warunkowego zwolnienia, otrzymali: Arpad Kiss, jego brat Istvan i Zsolt Peto. Czwarty oskarżony Istvan Csontos, który prowadził samochód wykorzystany podczas dwóch ataków, został skazany na 13 lat więzienia, również bez prawa do zwolnienia warunkowego.
Prokuratura podkreślała, że chodzi o wyjątkowo bestialskie zabójstwa o charakterze rasistowskim, popełnione przez zorganizowaną grupę przestępczą w celu sterroryzowania i zastraszenia romskiej mniejszości. Oskarżeni, którzy nie ukrywali skrajnie prawicowych poglądów, nazwali swoją organizację "brygadami śmierci".

Obrońcy skazanych zapowiedzieli odwołanie się od wyroków.

Napaści na Romów były zaplanowane "z wojskową precyzją" - wskazał prokurator. Zamaskowani zbrodniarze podjeżdżali w nocy samochodami terenowymi do romskich osad, podpalali domy koktajlami Mołotowa, rzucali ręczne granaty a następnie strzelali do uciekających Romów.

W sumie, w ciągu 18 miesięcy, oskarżeni zamordowali sześciu Romów i postrzelili kolejnych pięciu. Pobili też 50 Romów, 11 razy podpalili romskie domy koktajlami Mołotowa.

W reakcji na przedłużające się dochodzenie policji zdesperowani Romowie zapowiedzieli zemstę "każdemu białemu" który pojawi się w ich osadach.

Przestępcy czuli się bezkarni, mimo że policja zwiększyła do równowartości 300 tys. euro nagrodę za wskazanie ich miejsca pobytu i przez dwa lata prowadziła rozległą akcję poszukiwawczą.
Parlamentarna komisja z udziałem rzecznika ds. mniejszości narodowych Erno Kallaia zatwierdziła nadzwyczajne uprawnienia policji do walki z przestępczością na tle rasowym. W końcu poproszono o pomoc FBI. 

Węgrów, których oskarżono o bestialskie zabójstwa, schwytano w klubie nocnym Orange Music w Debreczynie 21 sierpnia 2009 roku. W domach oskarżonych znaleziono użytą do napaści broń. Pistolety, strzelby i amunicję przestępcy ukradli, włamując się do sklepu z bronią w marcu 2008
roku.

Podczas śledztwa, którego akta liczą 33 tys. stron, przesłuchano 509 świadków i 170 ekspertów. Przestępcy początkowo nie przyznawali się do winy. Koronnym dowodem okazały się badania materiału genetycznego zabezpieczonego na miejscach zbrodni.

Romowie są największą mniejszością etniczną na Węgrzech; stanowią ok. 7 proc. populacji kraju. Terroryzowani przez "brygady śmierci" obawiali się wychodzić ze swoich domów i tworzyli organizacje samoobrony. Demonstracje przeciwko rasistowskim atakom organizował Ruch Godności dla Wszystkich (Meltosagot Mindenkinek Mozgalom) - zrzeszający zarówno Romów jak i Węgrów.

ansa/ PAP

[fot.www.20minutes.fr]

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 5. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 6. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 7. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook