Jedynie prawda jest ciekawa


Doradca Putina: administracja USA niszczy stosunki z Rosją

01.09.2017

Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Jurij Uszakow powiedział w piątek, że administracja USA niszczy stosunki dwustronne z Rosją. Porównał on także działania USA dotyczące rosyjskich obiektów dyplomatycznych w tym kraju do siłowego przejęcia własności.

"Administracja USA nadal niszczy stosunki dwustronne, być może nie zastanawiając się nad konsekwencjami" - oświadczył Uszakow, komentując decyzję USA dotyczącą zamknięcia konsulatu generalnego Federacji Rosyjskiej w San Francisco i innych obiektów dyplomatycznych.

Uszakow ocenił, że zachodzi "dalsza eskalacja napięcia" w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. "Ubolewamy z tego powodu i pomyślimy spokojnie, w jaki sposób moglibyśmy odpowiedzieć" - oświadczył.

Zarzucił stronie amerykańskiej przejmowanie własności rosyjskiej; ocenił, że dotyczy to pięciu obiektów. Biuro przedstawicielstwa handlowego w Nowym Jorku było - jak wyjaśnił Uszakow - wynajmowane przez stronę rosyjską. "To po prostu jakieś siłowe przejęcie. Będziemy myśleć, jak odpowiedzieć" - zaznaczył przedstawiciel Kremla.

Uszakow zarzucił także Stanom Zjednoczonym, że utrudniają działalność ambasady rosyjskiej; powiedział w tym kontekście, że USA zmniejszają liczbę pracowników, którym wolno swobodnie podróżować w promieniu ponad 25 mil (40 km) od ambasady w Waszyngtonie.

Doradca prezydenta Rosji ocenił jednocześnie, że "ktoś powinien okazać rozwagę i zakończyć tak trudny stan w stosunkach dwustronnych".

Departament Stanu USA zażądał w czwartek od władz Rosji zamknięcia do 2 września konsulatu generalnego w San Francisco oraz dwóch innych obiektów dyplomatycznych - w Nowym Jorku i w Waszyngtonie. Uzasadnił tę decyzję wcześniejszym ograniczeniem, na żądanie strony rosyjskiej, liczebności personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji. Później strona amerykańska podała, że obiekty w Nowym Jorku i Waszyngtonie to przedstawicielstwa handlowe.

W grudniu 2016 roku, gdy USA wydaliły 35 dyplomatów rosyjskich, Departament Stanu odebrał stronie rosyjskiej dostęp do dwóch kompleksów wypoczynkowych w stanach Nowy Jork i Maryland. Strona rosyjska wielokrotnie domagała się odblokowania dostępu do tych obiektów.

Zeszłoroczne restrykcje, wprowadzone jeszcze przez administrację poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy, strona amerykańska uzasadniała szykanowaniem pracowników ambasady USA w Moskwie i domniemaną ingerencją służb rosyjskich w amerykańskie wybory.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) 
 
 

Warto poczytać

 1. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 2. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 3. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 4. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 5. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 6. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 7. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 8. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook