Jedynie prawda jest ciekawa


Doradca Putina: administracja USA niszczy stosunki z Rosją

01.09.2017

Doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Jurij Uszakow powiedział w piątek, że administracja USA niszczy stosunki dwustronne z Rosją. Porównał on także działania USA dotyczące rosyjskich obiektów dyplomatycznych w tym kraju do siłowego przejęcia własności.

"Administracja USA nadal niszczy stosunki dwustronne, być może nie zastanawiając się nad konsekwencjami" - oświadczył Uszakow, komentując decyzję USA dotyczącą zamknięcia konsulatu generalnego Federacji Rosyjskiej w San Francisco i innych obiektów dyplomatycznych.

Uszakow ocenił, że zachodzi "dalsza eskalacja napięcia" w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. "Ubolewamy z tego powodu i pomyślimy spokojnie, w jaki sposób moglibyśmy odpowiedzieć" - oświadczył.

Zarzucił stronie amerykańskiej przejmowanie własności rosyjskiej; ocenił, że dotyczy to pięciu obiektów. Biuro przedstawicielstwa handlowego w Nowym Jorku było - jak wyjaśnił Uszakow - wynajmowane przez stronę rosyjską. "To po prostu jakieś siłowe przejęcie. Będziemy myśleć, jak odpowiedzieć" - zaznaczył przedstawiciel Kremla.

Uszakow zarzucił także Stanom Zjednoczonym, że utrudniają działalność ambasady rosyjskiej; powiedział w tym kontekście, że USA zmniejszają liczbę pracowników, którym wolno swobodnie podróżować w promieniu ponad 25 mil (40 km) od ambasady w Waszyngtonie.

Doradca prezydenta Rosji ocenił jednocześnie, że "ktoś powinien okazać rozwagę i zakończyć tak trudny stan w stosunkach dwustronnych".

Departament Stanu USA zażądał w czwartek od władz Rosji zamknięcia do 2 września konsulatu generalnego w San Francisco oraz dwóch innych obiektów dyplomatycznych - w Nowym Jorku i w Waszyngtonie. Uzasadnił tę decyzję wcześniejszym ograniczeniem, na żądanie strony rosyjskiej, liczebności personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji. Później strona amerykańska podała, że obiekty w Nowym Jorku i Waszyngtonie to przedstawicielstwa handlowe.

W grudniu 2016 roku, gdy USA wydaliły 35 dyplomatów rosyjskich, Departament Stanu odebrał stronie rosyjskiej dostęp do dwóch kompleksów wypoczynkowych w stanach Nowy Jork i Maryland. Strona rosyjska wielokrotnie domagała się odblokowania dostępu do tych obiektów.

Zeszłoroczne restrykcje, wprowadzone jeszcze przez administrację poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy, strona amerykańska uzasadniała szykanowaniem pracowników ambasady USA w Moskwie i domniemaną ingerencją służb rosyjskich w amerykańskie wybory.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) 
 
 

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 7. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 8. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook