Jedynie prawda jest ciekawa


Donald Trump przyjął Ławrowa

11.05.2017

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że ocenia z "umiarkowanym optymizmem" środowe spotkanie szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zauważył, że stosunki rosyjsko-amerykańskie wymagają jeszcze "wiele pracy".

Wyliczając dotychczasowe rozmowy telefoniczne Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina, wizytę sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Moskwie i środowe rozmowy Ławrowa w Waszyngtonie z Trumpem i Tillersonem Pieskow wskazał, że sam fakt prowadzenia rozmów jest pozytywny. Zastrzegł przy tym, że
"na razie trudno jest wyciągać jakieś wnioski".

Pytany przez dziennikarzy o to, czy można mówić o pewnej odwilży w stosunkach Rosji i USA, przedstawiciel Kremla powiedział, że należy zachować "ostrożny optymizm, dlatego, że przed nami jest jeszcze wiele pracy".

Przypomniał także, że Putin i Trump będą w lipcu uczestniczyć w szczycie G20 w Hamburgu i zauważył, że "może być to dobrym powodem do spotkania".

Środowe rozmowy Trumpa z Ławrowem były najwyższej rangi spotkaniem amerykańsko-rosyjskim od czasu objęcia urzędu przez 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Trump na spotkaniu wyraził "pragnienie budowy lepszych relacji". Podkreślił również, że Rosja jest odpowiedzialna za pełną realizację
porozumień mińskich, których celem jest uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Przed rozmowami w Białym Domu Ławrow rozmawiał z Tillersonem o sposobach rozwiązania konfliktu w Syrii oraz o amerykańsko-rosyjskich stosunkach dwustronnych, w tym o przygotowaniu spotkania na szczycie Putin-Trump. Szef MSZ Rosji poinformował w Waszyngtonie, że Trump i Putin spotkają się w
lipcu w Hamburgu podczas szczytu G20.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook