Jedynie prawda jest ciekawa


"Die Welt": do Niemiec może dotrzeć 500 tys. dodatkowych uchodźców

04.01.2017

Dziennik „Die Welt” zwraca uwagę na rosnącą liczbę wydawanych w Niemczech wiz w ramach łączenia rodzin i pisze, że 500 tysięcy uchodźców syryjskich, przybyłych od 2015 roku, będzie mogło w średnioterminowej perspektywie sprowadzić drugie tyle krewnych.

Dane niemieckiego MSZ pokazują, że w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku wydano ponad 70 tys. wiz w ramach łączenia rodzin. W całym 2015 roku było to – według informacji „Die Welt” - ok. 50 tys., a w 2014 roku ok. 30 tys. Gazeta zwraca uwagę, że w maju ubiegłego roku Federalny Urząd Migracji i Uchodźców (BAMF) prognozował, że statystyczny syryjski uchodźca w Niemczech sprowadzi "od 0,9 do 1,2 członka rodziny".

„Gdyby miało się to potwierdzić, w ślad za ok. 500 tys. Syryjczyków, którzy przybyli (do Niemiec) od 2015 roku może w perspektywie średnioterminowej przyjechać drugie tyle członków ich rodzin” - pisze "Die Welt". Wiceprzewodniczący Bundestagu Johannes Singhammer (CSU) ostrzegł, że wkrótce do Niemiec w ramach łączenia rodzin przybędzie znacznie więcej ludzi niż w ramach postępowania azylowego.

Singhammer uważa, że należy dołożyć starań o tworzenie "bezpiecznych przystani" w krajach, z których przybywa najwięcej uchodźców. W takich "chronionych przez Zachód i prowadzonych przez ONZ ośrodkach" można by łączyć rodziny do czasu poprawy sytuacji.

Polityk CSU przyznaje, że realizacja takiej koncepcji nie będzie łatwa, ale podkreśla, iż alternatywą jest "przyjęcie dodatkowych setek tysięcy ludzi z innych kręgów kulturowych".

Według „Die Welt” powołującego się na dane unijnego urzędu statystycznego Eurostat, we wszystkich państwach UE do końca września 2016 r. wpłynęło 988 tys. wniosków o azyl. Na Niemcy przypada ponad 60 procent tych wniosków. Jak podaje niemieckie MSW, ich liczba wyniosła 658 tys.

Ryb, welt.de, rp.pl

Fot. [bamf.de]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 4. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook