Jedynie prawda jest ciekawa


"'Die Welt' broni Schäublego"

05.04.2014

Niemiecki dziennik "Die Welt" w komentarzu wziął w obronę ministra finansów Wolfganga Schäublego, który krytykowany jest przez prorosyjskie lobby w RFN i przez Kreml za porównanie rosyjskiej aneksji Krymu do zajęcia przez Hitlera w 1938 roku Sudetów w Czechosłowacji.

"Die Welt" podkreśla, że nawet kanclerz Angela Merkel odcięła się od słów Schäublego, zaś Rosjanie oraz niemiecka lewica domagają się od ministra przeprosin.

- Powstało wrażenie, że to nie Putin zachował się niezgodnie z zasadami, ponieważ nieprowokowany rozbił na kawałki suwerenny kraj, lecz Schäeuble, który dokonał być może chybionego porównania - dziwi się autor komentarza.

- Holokaust spowodował, że Hitler stał się "symbolem zła"" - czytamy w "Die Welt". Gdyby jednak Hitler po zwycięstwie nad Francją (1940 r.) zginął w zamachu, byłby zapewne do dziś uważany za jednego z największych mężów stanu w historii Niemiec - pisze komentator, dodając, że Niemcy uznali rozczłonkowanie Czechosłowacji za duży sukces Hitlera.

- Wielka Brytania i Francja, które ze strachu i z nieczystym sumieniem uznały w umowie monachijskiej rabunek dokonany przez Hitlera, zniszczyły ustalony w Wersalu porządek europejski. Od tamtego czasu naga siła decydowała o przebiegu granic w Europie - pisze komentator.

Jak podkreśla "Die Welt", właśnie przed takim rozwojem wypadków ostrzega Schäeuble. Z aneksji Sudetów przez Hitlera można wysnuć jeden wniosek - "polityka łagodzenia nie funkcjonuje". 

- Hitler zajął wkrótce resztę Czechosłowacji, a następnie Niemcy i Rosja podzieliły między siebie Polskę - przypomina autor komentarza.

- Putin nie jest Hitlerem - zauważa komentator, pytając:

- Czy ma to jednak oznaczać, że wnioski z lekcji w Monachium straciły na aktualności? Czy mamy pogodzić się z rabunkiem Krymu i mieć nadzieję, że zapowiedź Putina odbudowania rosyjskiego imperium w formie euroazjatyckiej strefy wpływów jest tylko blefem? - pyta komentator i zaznacza - Schäeuble uważa, że nie.

Zdaniem "Die Welt" Schäeuble może się mylić.

- Być może wyciąga z historii nieprawidłowe wnioski. Czy jednak mamy dlatego zakazać dyskusji na ten temat? - pisze komentator. Tak, niektórzy chcą tego; należy do nich Putin oraz jego apologeci w Niemczech. Lecz właśnie w Niemczech nie powinno się unikać takich pytań - konkluduje komentator "Die Welt".

Podczas spotkania z uczniami jednej z berlińskich szkół w poniedziałek Schäeuble mówił o niebezpieczeństwie rozpadu struktur państwowych na Ukrainie, co mogłoby posłużyć Rosji za pretekst do interwencji. Powiedział następnie:

- To wszystko znamy z historii. Takimi metodami Hitler zajął Kraj Sudecki i wiele innych (terytoriów).

Moskwa uznała słowa niemieckiego polityka za prowokację. Schäeuble zapewnia, że nie porównywał Putina do Hitlera. Zarzucił mediom, że skróciły w niedopuszczalny sposób jego wypowiedź, wypaczając jej sens.

PAP

[FOTO: kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 3. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 4. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 7. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 8. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook