Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Der Spiegel": Ryzykowna gra Obamy

01.09.2013

Prezydent USA Barack Obama, zwracając się do Kongresu o zgodę na uderzenie przeciwko Syrii, zyskał czas, a także możliwość zrzucenia winy na parlament, gdyby akcja nie doszła do skutku. To ryzykowna gra - ostrzega niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

"Dzięki historycznemu zwrotowi o 180 stopni Obama zyskuje nie tylko czas, w którym inspektorzy ONZ mogą przedłożyć wyniki swych badań. Prezydent USA otwiera sobie w ten sposób furtkę: w dyskusji, która teraz zapewne nastąpi, może zaprezentować się, jako nieobawiający się podejmowania decyzji przywódca, a równocześnie - gdyby jednak nie doszło do interwencji w Syrii - może zrzucić winę na Kongres" - czytamy w komentarzu opublikowanym w niedzielę w internetowym wydaniu "Spiegla".

Zdaniem komentatora, Obama myślał podejmując taką decyzję z pewnością o amerykańskiej opinii publicznej. Większość Amerykanów jest przeciwna interwencji. W dodatku popularność urzędującego prezydenta spadła ostatnio do 44 proc. 49 proc. ankietowanych ocenia krytycznie jego politykę zagraniczną, tylko 41 proc. ją popiera. "Debata w Kongresie (nad interwencją w Syrii) jest dla Obamy szansą na zdobycie punktów u wyborców" - ocenia "Der Spiegel".

Niemiecki komentator ostrzega jednak, że taktyka Obamy jest grą ryzykowną. Prezydent ryzykuje, że zostanie uznany za prezydenta bezsilnego, zablokowanego przez parlament, tak jak wcześniej  premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

"Der Spiegel" upatruje w zwrocie Obamy oznak cynizmu. Podczas gdy w Waszyngtonie trwa wewnętrzny spór, reżim syryjski zyskuje wystarczająco dużo czasu, by przygotować się na atak ze strony USA. Nie można też wykluczyć ponownego użycia broni chemicznej. "Opozycja syryjska liczyła na interwencję USA i przeżyła gorzki zawód" - czytamy w "Spieglu".

Barack Obama oświadczył w sobotę, że zdecydował o uderzeniu militarnym w cele syryjskiego reżimu w reakcji na atak chemiczny z 21 sierpnia na przedmieściu Damaszku. Jednocześnie poinformował, że będzie zabiegał o autoryzację Kongresu USA dla tej operacji. Powiedział, że Stany Zjednoczone będą silniejsze, gdy decyzja o akcji militarnej w Syrii będzie mieć poparcie narodu amerykańskiego.

PAP/kop
[Fot. PAP/EPa]
Słowa kluczowe:

Barack Obama

,

Syria

,

ryzyko

,

Der Spiegel

Warto poczytać

 1. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 2. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 3. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 4. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

 5. mid-epa05730313-1 19.01.2017

  Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

  Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

 6. mid-epa05724719 19.01.2017

  Le Pen liderem sondaży

  Przywódczyni Frontu Narodowego wygrałaby pierwszą turę wyborów prezydenckich.

 7. mid-epa05729979 19.01.2017

  Lawina we Włoszech. Wiele ofiar

  Trzy osoby wydobyto spod śniegu. Ponad 20 jest zasypanych.

 8. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook