Jedynie prawda jest ciekawa


Departament Stanu: „Doniesienia mediów o zawieszeniu stosunków z Polską są po prostu fałszywe”

06.03.2018
usa06032018
Departament Stanu: „Doniesienia mediów o zawieszeniu stosunków z Polską są po prostu fałszywe”

Na konferencji prasowej rzeczniczka Departamentu Stanu podkreśliła, że informacje o zawieszeniu przez USA stosunków z Polską i inne tego typu wiadomości są „po prostu fałszywe”.

Heather Nauert odnosiła się do licznych spekulacji medialnych, które rozpoczął artykuł opublikowany na portalu Onet.pl. Według dziennikarzy portalu kontrolowanego przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska, do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN, „prezydent ani wiceprezydent USA mają nie spotykać z polskim prezydentem czy premierem”.

Andrzej Gajcy i Andrzej Stankiewicz utrzymywali, iż posiadają dokumenty ultimatum zostało sformułowane przez wysokiej rangi oficjeli amerykańskich na spotkaniu z polskimi dyplomatami, a kluczową postacią na tym spotkaniu był Wess Mitchell, jeden z najbliższych współpracowników szefa dyplomacji USA.

Według Onetu istnienie takiego ultimatum miała też potwierdzać rzekoma notatka polskiej ambasady w Waszyngtonie z 20 lutego. Z notatki miało wynikać, iż do zażegnania sporu o nowelizację ustawy o IPN, Stany Zjednoczone wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu Białego Domu. 

Polski prezydent miał być – według reporterów niemiecko-szwajcarskiego portalu – „persona non grata” w Białym Domu. Amerykanie mieli też grozić polskim władzom blokadą finansowania wspólnych projektów wojskowych.

ac


Warto poczytać

 1. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 2. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 3. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 4. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 5. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 6. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 7. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook