Jedynie prawda jest ciekawa


Estonia świętuje 100-lecie niepodległości

24.02.2018
1270estonia
Estonia świętuje 100-lecie niepodległości

W Estonii w sobotę od wielkiej defilady wojskowej w Tallinie rozpoczęły się obchody 100-lecia niepodległości kraju. Uczestniczyło w niej około 11 000 żołnierzy i sto pojazdów jednostek armii estońskiej i kilku państw członkowskich NATO.

"Niepodległość i wolność naszego narodu nigdy nie była i nie powinna być uważana za zdobytą raz na zawsze" - powiedział naczelny dowódca estońskich sił zbrojnych Riho Terras podczas parady.

"Wojna o niepodległość wysłała jasny sygnał: wszystko jest możliwe, jeśli naród naprawdę tego chce. To przesłanie nie mogło zostać uciszone przez obce siły ani masowe deportacje. To ono pomogło przetrwać naszemu narodowi" - podkreślił Terras.

"Estońska niepodległość jest lepiej chroniona niż kiedykolwiek, ponieważ mamy przyjaciół i sojuszników" - powiedział przewodniczący parlamentu Eiki Nestor.Estonia należy od 2004 roku do NATO i do Unii Europejskiej.

Kraj obchodzi rocznicę niepodległości 24 lutego, w dniu wydania w Tallinie w 1918 roku manifestu niepodległości.

Program obchodów rozpoczął się w 2017 roku i potrwa do lutego 2020 r. Obejmuje koncerty, wystawy i imprezy charytatywne. Jeden z projektów polega na zbiórce pieniędzy na zakup instrumentów muzycznych dla wszystkich szkół.

Z okazji rocznicy w różnych rejonach Estonii zostaną też posadzone drzewa.

3 kwietnia w Waszyngtonie prezydent USA Donald Trump powita prezydentów Estonii, Łotwy i Litwy, z którymi ma przedyskutować kwestie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. 

Z okazji stulecia niepodległości Estonii na stronie rządowego programu "Niepodległa" przygotowano specjalny film z życzeniami dla naszych przyjaciół:(PAP) 

fot. Facebook.com/niepodlegla1918

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook