Jedynie prawda jest ciekawa


Czy właściciel firmy może odmówić obsługi homoseksualistom? Stany Zjednoczone podjęły decyzję

09.01.2018
gay09012018
Czy właściciel firmy może odmówić obsługi homoseksualistom? Stany Zjednoczone podjęły decyzję

Sąd Najwyższy USA (SCOTUS) odmówił wysłuchania sprawy, jaką lewicowe organizacje chciały wytoczyć stanowi Missisipi w związku z przepisem, który pozwala właścicielom firm odmówić obsługi homoseksualistom jeśli narusza sumienie religijne właściciela. Według SCOTUSu sam fakt, że istnienie tego przepisu oburza członków tych organizacji, nie wystarczy do uruchomienia aparatu sprawiedliwości i powód musiałby udowodnić, że zostali przez to prawo faktycznie poszkodowany.

Amerykańskie przepisy antydyskryminacyjne od dawna budzą kontrowersje. Ich zwolennicy uważają, że chronią one przedstawicieli mniejszości etnicznych czy seksualnych przed dyskryminacją ze strony pracodawców czy właścicieli firm świadczących im usługi. Przeciwnicy zwracają natomiast uwagę, że często stawiają przedstawicieli tych mniejszości w uprzywilejowanej pozycji, co jest sprzeczne z zasadą równości wobec prawa. Największym problemem jest jednak to, że naruszają wolność religijną i zmuszają ludzi do postępowania niezgodnego z ich wiarą i sumieniem, na przykład opłacania swoim pracownikom ubezpieczeń zdrowotnych obejmujących aborcję czy in vitro. Najsłynniejszym przykładem jest sprawa piekarza Jacka Philipsa, który odmówił upieczenia tortu weselnego parze homoseksualistów, za co ta podała go do sądu.

Tolerancja vs. wolność

Aby zabezpieczyć się przed takimi scenariuszami wiele stanów rządzonych przez prawicę wprowadziła prawo chroniące sumienia przed przepisami antydyskryminacyjnymi. W Missisipi izba reprezentantów wprowadziła takie prawo w 2016 roku. Ustawa H.B. 1523, zwana także „O ochronie wolności sumienia przed rządową dyskryminacją” stwierdza, że jeśli mieszkaniec stanu wierzy, że małżeństwo to związek pomiędzy kobietą a mężczyzną, stosunki seksualne są dopuszczalne wyłącznie w takim małżeństwie, a płeć jest determinowana biologicznie w momencie urodzin, to nikt – łącznie z rządem i sądami – nie może zmusić go do działania stojącego w sprzeczności z tą wiarą. Ustawa ta od początku wzbudzała wściekłość lewicy, która na wszelkie sposoby próbowała ją anulować.

Ostatnią próbę dokonały dwie organizacje: Campaign for Southern Equality i Joshua Generation Metropolitan Community Church – protestancki kościół znany z sympatii dla ruchów LGBT. Ich kampania przeciwko ustawie o wolności religijnej nieomal skończyła się, gdy sąd apelacyjny wydał wyrok, że powodzi nie zostali w żaden sposób poszkodowani przez to prawo. SCOTUS podtrzymał tą opinię i odmówił rozpatrzenia apelacji, co de facto zakończyło całą sprawę. Gubernator Missisipi Phil Bryant w oświadczeniu dla prasy stwierdził, że ustawa jest zgodna z konstytucją i została uchwalona z zachowaniem demokratycznego procesu. Według niego mieszkańcy Missisipi zasługują na to, aby żyć i pracować bez strachu, że zostaną ukarani za swoją wiarę.

Odrzucenie apelacji przez SCOTUS zostało skrytykowane przez amerykańską lewicę, jednak nie jest wcale dobrą wiadomością dla prawicy. Interpretacje konstytucji w wykonaniu sądu najwyższego są bowiem obowiązujące na terenie całego USA. W praktyce oznacza to, że jeśli SCOTUS stwierdziłby, że H.B. 1523 jest zgodna z konstytucją, to pozostałe republikańskie stany mogłyby wprowadzić podobne prawo bez strachu o to, że lewica wykorzysta sądy do prób zablokowania go. Republikanie mogliby również wykorzystać wtedy sądy do wprowadzenia podobnych przepisów na terenie całego USA, tak jak lewica wykorzystała je do legalizacji aborcji lub małżeństw homoseksualnych. Oczywiście istniałoby ryzyko, że SCOTUS stwierdziłby, że to powodzi mają rację, co byłoby ogromnym ciosem dla obrońców wolności religijnej, ale zdaniem wielu gra byłaby warta świeczki.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 2. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 3. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 4. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 5. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 6. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 7. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 8. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook