Jedynie prawda jest ciekawa


Czy właściciel firmy może odmówić obsługi homoseksualistom? Stany Zjednoczone podjęły decyzję

09.01.2018
gay09012018
Czy właściciel firmy może odmówić obsługi homoseksualistom? Stany Zjednoczone podjęły decyzję

Sąd Najwyższy USA (SCOTUS) odmówił wysłuchania sprawy, jaką lewicowe organizacje chciały wytoczyć stanowi Missisipi w związku z przepisem, który pozwala właścicielom firm odmówić obsługi homoseksualistom jeśli narusza sumienie religijne właściciela. Według SCOTUSu sam fakt, że istnienie tego przepisu oburza członków tych organizacji, nie wystarczy do uruchomienia aparatu sprawiedliwości i powód musiałby udowodnić, że zostali przez to prawo faktycznie poszkodowany.

Amerykańskie przepisy antydyskryminacyjne od dawna budzą kontrowersje. Ich zwolennicy uważają, że chronią one przedstawicieli mniejszości etnicznych czy seksualnych przed dyskryminacją ze strony pracodawców czy właścicieli firm świadczących im usługi. Przeciwnicy zwracają natomiast uwagę, że często stawiają przedstawicieli tych mniejszości w uprzywilejowanej pozycji, co jest sprzeczne z zasadą równości wobec prawa. Największym problemem jest jednak to, że naruszają wolność religijną i zmuszają ludzi do postępowania niezgodnego z ich wiarą i sumieniem, na przykład opłacania swoim pracownikom ubezpieczeń zdrowotnych obejmujących aborcję czy in vitro. Najsłynniejszym przykładem jest sprawa piekarza Jacka Philipsa, który odmówił upieczenia tortu weselnego parze homoseksualistów, za co ta podała go do sądu.

Tolerancja vs. wolność

Aby zabezpieczyć się przed takimi scenariuszami wiele stanów rządzonych przez prawicę wprowadziła prawo chroniące sumienia przed przepisami antydyskryminacyjnymi. W Missisipi izba reprezentantów wprowadziła takie prawo w 2016 roku. Ustawa H.B. 1523, zwana także „O ochronie wolności sumienia przed rządową dyskryminacją” stwierdza, że jeśli mieszkaniec stanu wierzy, że małżeństwo to związek pomiędzy kobietą a mężczyzną, stosunki seksualne są dopuszczalne wyłącznie w takim małżeństwie, a płeć jest determinowana biologicznie w momencie urodzin, to nikt – łącznie z rządem i sądami – nie może zmusić go do działania stojącego w sprzeczności z tą wiarą. Ustawa ta od początku wzbudzała wściekłość lewicy, która na wszelkie sposoby próbowała ją anulować.

Ostatnią próbę dokonały dwie organizacje: Campaign for Southern Equality i Joshua Generation Metropolitan Community Church – protestancki kościół znany z sympatii dla ruchów LGBT. Ich kampania przeciwko ustawie o wolności religijnej nieomal skończyła się, gdy sąd apelacyjny wydał wyrok, że powodzi nie zostali w żaden sposób poszkodowani przez to prawo. SCOTUS podtrzymał tą opinię i odmówił rozpatrzenia apelacji, co de facto zakończyło całą sprawę. Gubernator Missisipi Phil Bryant w oświadczeniu dla prasy stwierdził, że ustawa jest zgodna z konstytucją i została uchwalona z zachowaniem demokratycznego procesu. Według niego mieszkańcy Missisipi zasługują na to, aby żyć i pracować bez strachu, że zostaną ukarani za swoją wiarę.

Odrzucenie apelacji przez SCOTUS zostało skrytykowane przez amerykańską lewicę, jednak nie jest wcale dobrą wiadomością dla prawicy. Interpretacje konstytucji w wykonaniu sądu najwyższego są bowiem obowiązujące na terenie całego USA. W praktyce oznacza to, że jeśli SCOTUS stwierdziłby, że H.B. 1523 jest zgodna z konstytucją, to pozostałe republikańskie stany mogłyby wprowadzić podobne prawo bez strachu o to, że lewica wykorzysta sądy do prób zablokowania go. Republikanie mogliby również wykorzystać wtedy sądy do wprowadzenia podobnych przepisów na terenie całego USA, tak jak lewica wykorzystała je do legalizacji aborcji lub małżeństw homoseksualnych. Oczywiście istniałoby ryzyko, że SCOTUS stwierdziłby, że to powodzi mają rację, co byłoby ogromnym ciosem dla obrońców wolności religijnej, ale zdaniem wielu gra byłaby warta świeczki.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 3. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 4. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 5. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 6. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook