Jedynie prawda jest ciekawa


Czy właściciel firmy może odmówić obsługi homoseksualistom? Stany Zjednoczone podjęły decyzję

09.01.2018
gay09012018
Czy właściciel firmy może odmówić obsługi homoseksualistom? Stany Zjednoczone podjęły decyzję

Sąd Najwyższy USA (SCOTUS) odmówił wysłuchania sprawy, jaką lewicowe organizacje chciały wytoczyć stanowi Missisipi w związku z przepisem, który pozwala właścicielom firm odmówić obsługi homoseksualistom jeśli narusza sumienie religijne właściciela. Według SCOTUSu sam fakt, że istnienie tego przepisu oburza członków tych organizacji, nie wystarczy do uruchomienia aparatu sprawiedliwości i powód musiałby udowodnić, że zostali przez to prawo faktycznie poszkodowany.

Amerykańskie przepisy antydyskryminacyjne od dawna budzą kontrowersje. Ich zwolennicy uważają, że chronią one przedstawicieli mniejszości etnicznych czy seksualnych przed dyskryminacją ze strony pracodawców czy właścicieli firm świadczących im usługi. Przeciwnicy zwracają natomiast uwagę, że często stawiają przedstawicieli tych mniejszości w uprzywilejowanej pozycji, co jest sprzeczne z zasadą równości wobec prawa. Największym problemem jest jednak to, że naruszają wolność religijną i zmuszają ludzi do postępowania niezgodnego z ich wiarą i sumieniem, na przykład opłacania swoim pracownikom ubezpieczeń zdrowotnych obejmujących aborcję czy in vitro. Najsłynniejszym przykładem jest sprawa piekarza Jacka Philipsa, który odmówił upieczenia tortu weselnego parze homoseksualistów, za co ta podała go do sądu.

Tolerancja vs. wolność

Aby zabezpieczyć się przed takimi scenariuszami wiele stanów rządzonych przez prawicę wprowadziła prawo chroniące sumienia przed przepisami antydyskryminacyjnymi. W Missisipi izba reprezentantów wprowadziła takie prawo w 2016 roku. Ustawa H.B. 1523, zwana także „O ochronie wolności sumienia przed rządową dyskryminacją” stwierdza, że jeśli mieszkaniec stanu wierzy, że małżeństwo to związek pomiędzy kobietą a mężczyzną, stosunki seksualne są dopuszczalne wyłącznie w takim małżeństwie, a płeć jest determinowana biologicznie w momencie urodzin, to nikt – łącznie z rządem i sądami – nie może zmusić go do działania stojącego w sprzeczności z tą wiarą. Ustawa ta od początku wzbudzała wściekłość lewicy, która na wszelkie sposoby próbowała ją anulować.

Ostatnią próbę dokonały dwie organizacje: Campaign for Southern Equality i Joshua Generation Metropolitan Community Church – protestancki kościół znany z sympatii dla ruchów LGBT. Ich kampania przeciwko ustawie o wolności religijnej nieomal skończyła się, gdy sąd apelacyjny wydał wyrok, że powodzi nie zostali w żaden sposób poszkodowani przez to prawo. SCOTUS podtrzymał tą opinię i odmówił rozpatrzenia apelacji, co de facto zakończyło całą sprawę. Gubernator Missisipi Phil Bryant w oświadczeniu dla prasy stwierdził, że ustawa jest zgodna z konstytucją i została uchwalona z zachowaniem demokratycznego procesu. Według niego mieszkańcy Missisipi zasługują na to, aby żyć i pracować bez strachu, że zostaną ukarani za swoją wiarę.

Odrzucenie apelacji przez SCOTUS zostało skrytykowane przez amerykańską lewicę, jednak nie jest wcale dobrą wiadomością dla prawicy. Interpretacje konstytucji w wykonaniu sądu najwyższego są bowiem obowiązujące na terenie całego USA. W praktyce oznacza to, że jeśli SCOTUS stwierdziłby, że H.B. 1523 jest zgodna z konstytucją, to pozostałe republikańskie stany mogłyby wprowadzić podobne prawo bez strachu o to, że lewica wykorzysta sądy do prób zablokowania go. Republikanie mogliby również wykorzystać wtedy sądy do wprowadzenia podobnych przepisów na terenie całego USA, tak jak lewica wykorzystała je do legalizacji aborcji lub małżeństw homoseksualnych. Oczywiście istniałoby ryzyko, że SCOTUS stwierdziłby, że to powodzi mają rację, co byłoby ogromnym ciosem dla obrońców wolności religijnej, ale zdaniem wielu gra byłaby warta świeczki.

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 2. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook