Jedynie prawda jest ciekawa


Czy warto współpracować z Chinami?

30.09.2012

W Kanadzie opinia publiczna żyje współpracą kanadyjsko-chińską. Czy korzyści przewyższają zagrożenie płynące z kontaktów z komunistycznym państwem? Na to pytanie inaczej odpowiada kanadyjski rząd oraz tamtejsze służby specjalne.

Rząd liczy, że dzięki współpracy z Pekinem będzie mógł rozpocząć współpracę z nowym partnerem – szybko rozwijającym się Państwem Środka oraz innymi krajami Azji. Obecnie głównym partnerem dla Kanady są Stany Zjednoczone.

Jednak władze Kanady mają problem. Chińczycy są bowiem coraz bardziej ekspansywni. Obecnie chcą wejść na rynek naftowy. China National Offshore Oil Co.(CNOOC) chce zakupić akcje kanadyjskiego Nexenu. Akcjonariusze kanadyjscy już wyrazili zgodę na tę transakcję, jednak zgodzić się na ten krok muszą również kanadyjskie władze.

Chińska firma to poważny gracz, a perspektywa jej wejścia na kanadyjski rynek obudziła wiele głosów krytycznych. Komentatorzy wskazują, że nie ma powodów, by wpuszczać Chińczyków na rynek w Kanadzie. Podobnego zdania jest większość Kanadyjczyków. Ostateczną decyzję ma podjąć rząd w najbliższych tygodniach.

Władze mają spory problem. Mają bowiem świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą wejście Chin na rynek kanadyjski. Mówią o tym również raporty kanadyjskich służb, wskazujące, że „kiedy zagraniczne firmy mające związki z obcymi agencjami wywiadu lub wrogimi państwami chcą uzyskać kontrolę nad strategicznymi sektorami kanadyjskiej gospodarki, może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

Służby od lat alarmują władze, wskazując na rosnące zagrożenie penetracją chińską w Kanadzie.

Jednak z drugiej strony rząd Stephena Harpera uznał za swój priorytet, by zmienić sytuację gospodarczą Kanady, która powoduje, że najważniejszym partnerem gospodarczym Kanady są Stany Zjednoczone. Dla premiera współpraca z Pekinem może więc wydać się niezwykle obiecująca. Chiński rynek od lat się rozwija i uchodzi za przyszłościowy. Najbliższe tygodnie pokażą, czy na tyle przyszłościowy, by zgodzić się na zagrożenie chińską penetracją.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. czechy-sluby-osob-tej-samej-plci-22062018 22.06.2018

  Szok! Śluby homoseksualistów już wkrótce w Czechach

  Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował w piątek o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci - poinformowało biuro prasowe rządu

 2. melaniatrump22062018 22.06.2018

  Co chciała powiedzieć Melania Trump? Jej ubiór wywołał burzę w sieci

  Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła w czwartek dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak największe poruszenie wywołała… kurtka, którą ubrała żona prezydenta USA.

 3. lifeline22062018 22.06.2018

  Ostra wypowiedź szefa włoskiego MSW: „Jeśli statek z imigrantami wpłynie do nas, osądzimy załogę”

  "Załodze zostanie wytoczony proces, a jednostkę skonfiskujemy".

 4. 4v22060218 22.06.2018

  Grupa Wyszechradzka jednym głosem. "Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców"

  Nie należymy do klubu przyjaciół relokacji uchodźców i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki w Budapeszcie.

 5. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 6. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 7. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook