Jedynie prawda jest ciekawa


Czy warto współpracować z Chinami?

30.09.2012

W Kanadzie opinia publiczna żyje współpracą kanadyjsko-chińską. Czy korzyści przewyższają zagrożenie płynące z kontaktów z komunistycznym państwem? Na to pytanie inaczej odpowiada kanadyjski rząd oraz tamtejsze służby specjalne.

Rząd liczy, że dzięki współpracy z Pekinem będzie mógł rozpocząć współpracę z nowym partnerem – szybko rozwijającym się Państwem Środka oraz innymi krajami Azji. Obecnie głównym partnerem dla Kanady są Stany Zjednoczone.

Jednak władze Kanady mają problem. Chińczycy są bowiem coraz bardziej ekspansywni. Obecnie chcą wejść na rynek naftowy. China National Offshore Oil Co.(CNOOC) chce zakupić akcje kanadyjskiego Nexenu. Akcjonariusze kanadyjscy już wyrazili zgodę na tę transakcję, jednak zgodzić się na ten krok muszą również kanadyjskie władze.

Chińska firma to poważny gracz, a perspektywa jej wejścia na kanadyjski rynek obudziła wiele głosów krytycznych. Komentatorzy wskazują, że nie ma powodów, by wpuszczać Chińczyków na rynek w Kanadzie. Podobnego zdania jest większość Kanadyjczyków. Ostateczną decyzję ma podjąć rząd w najbliższych tygodniach.

Władze mają spory problem. Mają bowiem świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą wejście Chin na rynek kanadyjski. Mówią o tym również raporty kanadyjskich służb, wskazujące, że „kiedy zagraniczne firmy mające związki z obcymi agencjami wywiadu lub wrogimi państwami chcą uzyskać kontrolę nad strategicznymi sektorami kanadyjskiej gospodarki, może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

Służby od lat alarmują władze, wskazując na rosnące zagrożenie penetracją chińską w Kanadzie.

Jednak z drugiej strony rząd Stephena Harpera uznał za swój priorytet, by zmienić sytuację gospodarczą Kanady, która powoduje, że najważniejszym partnerem gospodarczym Kanady są Stany Zjednoczone. Dla premiera współpraca z Pekinem może więc wydać się niezwykle obiecująca. Chiński rynek od lat się rozwija i uchodzi za przyszłościowy. Najbliższe tygodnie pokażą, czy na tyle przyszłościowy, by zgodzić się na zagrożenie chińską penetracją.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ptrumeterra 16.03.2018

  To koniec małżeństwa Trumpów

  Amerykańskie media donoszą, że Vanessa Trump – żona Donalda Trumpa juniora, najstarszego syna prezydenta USA – złożyła w sądzie na Manhattanie papiery rozwodowe. Para była razem od 2005 roku i dorobiła się piątki dzieci.

 2. 1270pupuinek 16.03.2018

  Rosja idzie "na wojnę" z Zachodem

  Rosja wydali brytyjskich dyplomatów i rozszerzy czarną listę z Amerykanami

 3. 1270yad 15.03.2018

  "Polska policja w łódzkim getcie". Wiceszef MSZ zapowiada interwencję ws. napisu w Yad Vashem

  Poprosiłem naszą placówkę dyplomatyczną w Izraelu o interwencję w sprawie napisu dotyczącego "polskiej policji" w getcie w Łodzi, który znajduje się na wystawie w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie - poinformował w czwartek wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.

 4. 1270victor 15.03.2018

  Orban: solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły

  Solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły; jeśli Polska jest silna, Węgry nie zginą, a jeśli Węgry są silne, mogą pomóc polskim przyjaciołom - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w czwartek podczas obchodów święta narodowego swego kraju.

 5. rpa15032018 15.03.2018

  Chcą ratować Afrykanerów od zagłady. Rząd RPA protestuje

  Peter Dutton, minister ds. imigracji i ochrony granic Australii, rozważa przyjęcie białych uchodźców z RPA

 6. PE 15.03.2018

  PE chce, by korporacje płaciły podatki tam, gdzie wypracowały zyski

  Parlament Europejski (PE) przyjął przepisy, dzięki którym korporacje międzynarodowe będą płacić podatki tam, gdzie wypracowały zyski. Nowe prawo ma zapobiec wykorzystywaniu przez nie luk prawnych w celu transferu zysków do państw UE o niższych podatkach.

 7. Manbidz 15.03.2018

  Syria: może powstać tzw. bezpieczna strefa wokół miasta Manbidż

  Turcja i Stany Zjednoczone utworzą tzw. bezpieczną strefę wokół syryjskiego miasta Manbidż, jeśli Waszyngton spełni swoje obietnice - powiedział w czwartek rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin.

 8. Mario-Pianesi 15.03.2018

  Włochy: Rozbito wpływową sektę makrobiotyczną, która zniewalała ludzi

  We Włoszech rozbito dużą, wpływową sektę, specjalizującą się w "diecie makrobiotycznej". Jej 73-letni guru twierdził, że leczy nią najcięższe choroby, także raka. Faktycznie zniewalał swych wyznawców, maltretował i wykorzystywał finansowo i seksualnie.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook