Jedynie prawda jest ciekawa

Czy warto współpracować z Chinami?

30.09.2012

W Kanadzie opinia publiczna żyje współpracą kanadyjsko-chińską. Czy korzyści przewyższają zagrożenie płynące z kontaktów z komunistycznym państwem? Na to pytanie inaczej odpowiada kanadyjski rząd oraz tamtejsze służby specjalne.

Rząd liczy, że dzięki współpracy z Pekinem będzie mógł rozpocząć współpracę z nowym partnerem – szybko rozwijającym się Państwem Środka oraz innymi krajami Azji. Obecnie głównym partnerem dla Kanady są Stany Zjednoczone.

Jednak władze Kanady mają problem. Chińczycy są bowiem coraz bardziej ekspansywni. Obecnie chcą wejść na rynek naftowy. China National Offshore Oil Co.(CNOOC) chce zakupić akcje kanadyjskiego Nexenu. Akcjonariusze kanadyjscy już wyrazili zgodę na tę transakcję, jednak zgodzić się na ten krok muszą również kanadyjskie władze.

Chińska firma to poważny gracz, a perspektywa jej wejścia na kanadyjski rynek obudziła wiele głosów krytycznych. Komentatorzy wskazują, że nie ma powodów, by wpuszczać Chińczyków na rynek w Kanadzie. Podobnego zdania jest większość Kanadyjczyków. Ostateczną decyzję ma podjąć rząd w najbliższych tygodniach.

Władze mają spory problem. Mają bowiem świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą wejście Chin na rynek kanadyjski. Mówią o tym również raporty kanadyjskich służb, wskazujące, że „kiedy zagraniczne firmy mające związki z obcymi agencjami wywiadu lub wrogimi państwami chcą uzyskać kontrolę nad strategicznymi sektorami kanadyjskiej gospodarki, może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

Służby od lat alarmują władze, wskazując na rosnące zagrożenie penetracją chińską w Kanadzie.

Jednak z drugiej strony rząd Stephena Harpera uznał za swój priorytet, by zmienić sytuację gospodarczą Kanady, która powoduje, że najważniejszym partnerem gospodarczym Kanady są Stany Zjednoczone. Dla premiera współpraca z Pekinem może więc wydać się niezwykle obiecująca. Chiński rynek od lat się rozwija i uchodzi za przyszłościowy. Najbliższe tygodnie pokażą, czy na tyle przyszłościowy, by zgodzić się na zagrożenie chińską penetracją.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270wyszyn 12.12.2017

  Ważny krok na drodze do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

  Komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł kościelnych.

 2. kongres12122017 12.12.2017

  Oskarżenia o molestowanie seksualne demolują amerykańską politykę. Kolejne dymisje

  Fala oskarżeń o molestowanie seksualne, zapoczątkowana przez hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina, mocno dotknęła amerykańską politykę. Jej najnowszą "ofiarą" jest Trent Franks – republikański członek Izby Reprezentantów z Arizony, który ostatnio ogłosił swoje odejście.

 3. trump12122017 12.12.2017

  Sensacyjna zapowiedź! Amerykanie chcą wrócić na Księżyc

  Donald Trump podpisał rozkaz, który nakazuje Amerykańskiej Agencji Kosmicznej skupienie się nad programami, które pozwolą ludziom po raz kolejny wylądować na Księżycu. Tym razem zostaną tam na dłużej, a następnym krokiem ma być załogowy lot na Marsa.

 4. 127chlopieccas 12.12.2017

  Tak przerzucają "uchodźców" do Europy. Policja przecierała oczy ze zdumienia

  Koszmarne odkrycie hiszpańskiej policji i służb granicznych. Podczas rutynowej kontroli na przejściu granicznym między Hiszpanią a Marokiem funkcjonariusze natknęli się na makabryczne znalezisko

 5. 127cerhdsg4 12.12.2017

  Ten człowiek jest chory z nienawiści do Polski?

  Verhofstadt: kara dla TVN to powód, by podjąć kroki w sprawie Polski

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook