Jedynie prawda jest ciekawa

Czy warto współpracować z Chinami?

30.09.2012

W Kanadzie opinia publiczna żyje współpracą kanadyjsko-chińską. Czy korzyści przewyższają zagrożenie płynące z kontaktów z komunistycznym państwem? Na to pytanie inaczej odpowiada kanadyjski rząd oraz tamtejsze służby specjalne.

Rząd liczy, że dzięki współpracy z Pekinem będzie mógł rozpocząć współpracę z nowym partnerem – szybko rozwijającym się Państwem Środka oraz innymi krajami Azji. Obecnie głównym partnerem dla Kanady są Stany Zjednoczone.

Jednak władze Kanady mają problem. Chińczycy są bowiem coraz bardziej ekspansywni. Obecnie chcą wejść na rynek naftowy. China National Offshore Oil Co.(CNOOC) chce zakupić akcje kanadyjskiego Nexenu. Akcjonariusze kanadyjscy już wyrazili zgodę na tę transakcję, jednak zgodzić się na ten krok muszą również kanadyjskie władze.

Chińska firma to poważny gracz, a perspektywa jej wejścia na kanadyjski rynek obudziła wiele głosów krytycznych. Komentatorzy wskazują, że nie ma powodów, by wpuszczać Chińczyków na rynek w Kanadzie. Podobnego zdania jest większość Kanadyjczyków. Ostateczną decyzję ma podjąć rząd w najbliższych tygodniach.

Władze mają spory problem. Mają bowiem świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą wejście Chin na rynek kanadyjski. Mówią o tym również raporty kanadyjskich służb, wskazujące, że „kiedy zagraniczne firmy mające związki z obcymi agencjami wywiadu lub wrogimi państwami chcą uzyskać kontrolę nad strategicznymi sektorami kanadyjskiej gospodarki, może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

Służby od lat alarmują władze, wskazując na rosnące zagrożenie penetracją chińską w Kanadzie.

Jednak z drugiej strony rząd Stephena Harpera uznał za swój priorytet, by zmienić sytuację gospodarczą Kanady, która powoduje, że najważniejszym partnerem gospodarczym Kanady są Stany Zjednoczone. Dla premiera współpraca z Pekinem może więc wydać się niezwykle obiecująca. Chiński rynek od lat się rozwija i uchodzi za przyszłościowy. Najbliższe tygodnie pokażą, czy na tyle przyszłościowy, by zgodzić się na zagrożenie chińską penetracją.

TK,PAP
[Fot. Wikipedia.pl]
Słowa kluczowe:

Kanada

,

Chiny

,

ropa

,

służby

,

Harper

,

ekspansja

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook