Jedynie prawda jest ciekawa

Czy Państwo Islamskie groziło Franciszkowi?

16.09.2015

O tym, że zatrzymano nastolatka planującego zamach, departament bezpieczeństwa wewnętrznego oraz FBI poinformowały w sierpniu.

Amerykańskie władze aresztowały w zeszłym miesiącu 15-latka, który miał planować - z inspiracji Państwa Islamskiego - atak na papieża Franciszka.

Franciszek ma odwiedzić Stany Zjednoczone w dniach 22 - 27 września. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym kraju, a jej najważniejszym punktem ma być msza w Filadelfii dla 2 mln osób. Wcześniej papież odwiedzi Waszyngton i Nowy Jork. O tym, że zatrzymano nastolatka planującego zamach, departament bezpieczeństwa wewnętrznego oraz FBI poinformowały w sierpniu. Nie podano jednak wówczas, że to papież miał być celem.

Nastolatek był inspirowany przez Państwo Islamskie i poszukiwał możliwości przeprowadzenia ataku na terenie USA. Atak miał być przeprowadzony przez większą liczbę osób, z użyciem broni i materiałów wybuchowych, a celem miała być zagraniczna osobowość uczestnicząca w wydarzeniu dużej rangi” - podano w sierpniu.  Nastolatek uzyskał instrukcje dotyczące materiałów wybuchowych i przekazywał je dalej poprzez media społecznościowe.

Teraz stacja ABC News cytuje anonimowe źródło ujawniające, że „zagraniczną osobowością”, o której mówiło FBI w sierpniu, to właśnie papież Franciszek. 15-latek został aresztowany właśnie w pobliżu Filadelfii. Anglosaskie media podkreślają, że wizyta papieża w USA to wielkie wyzwanie dla sił bezpieczeństwa. Zarówno ze względu na napiętą globalnie sytuację, jak i z racji bezpośredniego stylu Franciszka.

Michael McCaul, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów, powiedział w niedzielę, że władze USA zlikwidowały zagrożenie skierowane przeciwko papieżowi, ale nie podał szczegółów.  Monitorujemy zagrożenia dotyczące papieża bardzo uważnie. Przerwaliśmy już jedną próbę - mówił McCaul.

Wspólne oświadczenie FBI i departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego mówi, że przypadek zatrzymanego 15-latka pokazuje, że „część młodzieży jest podatna na przekaz płynący ze strony Państwa Islamskiego”. Źródła ABC twierdzą jednak, że chłopiec nie stanowił realnego zagrożenia, a jego palny miały charakter „aspitacyjny”. ABC dodaje, że pojawiają się także pytania dotyczące zdrowia psychicznego nastolatka. Mimo to został on formalnie oskarżony o udzielanie pomocy zagranicznej organizacji terrorystycznej, czyli Państwu Islamskiemu.

Skaj, ABC, Guardian

fot.PAP/EPA

Słowa kluczowe:

Franciszek

,

Papież Franciszek

,

USA

,

FBI

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook