Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Państwo Islamskie groziło Franciszkowi?

16.09.2015

O tym, że zatrzymano nastolatka planującego zamach, departament bezpieczeństwa wewnętrznego oraz FBI poinformowały w sierpniu.

Amerykańskie władze aresztowały w zeszłym miesiącu 15-latka, który miał planować - z inspiracji Państwa Islamskiego - atak na papieża Franciszka.

Franciszek ma odwiedzić Stany Zjednoczone w dniach 22 - 27 września. Będzie to jego pierwsza wizyta w tym kraju, a jej najważniejszym punktem ma być msza w Filadelfii dla 2 mln osób. Wcześniej papież odwiedzi Waszyngton i Nowy Jork. O tym, że zatrzymano nastolatka planującego zamach, departament bezpieczeństwa wewnętrznego oraz FBI poinformowały w sierpniu. Nie podano jednak wówczas, że to papież miał być celem.

Nastolatek był inspirowany przez Państwo Islamskie i poszukiwał możliwości przeprowadzenia ataku na terenie USA. Atak miał być przeprowadzony przez większą liczbę osób, z użyciem broni i materiałów wybuchowych, a celem miała być zagraniczna osobowość uczestnicząca w wydarzeniu dużej rangi” - podano w sierpniu.  Nastolatek uzyskał instrukcje dotyczące materiałów wybuchowych i przekazywał je dalej poprzez media społecznościowe.

Teraz stacja ABC News cytuje anonimowe źródło ujawniające, że „zagraniczną osobowością”, o której mówiło FBI w sierpniu, to właśnie papież Franciszek. 15-latek został aresztowany właśnie w pobliżu Filadelfii. Anglosaskie media podkreślają, że wizyta papieża w USA to wielkie wyzwanie dla sił bezpieczeństwa. Zarówno ze względu na napiętą globalnie sytuację, jak i z racji bezpośredniego stylu Franciszka.

Michael McCaul, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów, powiedział w niedzielę, że władze USA zlikwidowały zagrożenie skierowane przeciwko papieżowi, ale nie podał szczegółów.  Monitorujemy zagrożenia dotyczące papieża bardzo uważnie. Przerwaliśmy już jedną próbę - mówił McCaul.

Wspólne oświadczenie FBI i departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego mówi, że przypadek zatrzymanego 15-latka pokazuje, że „część młodzieży jest podatna na przekaz płynący ze strony Państwa Islamskiego”. Źródła ABC twierdzą jednak, że chłopiec nie stanowił realnego zagrożenia, a jego palny miały charakter „aspitacyjny”. ABC dodaje, że pojawiają się także pytania dotyczące zdrowia psychicznego nastolatka. Mimo to został on formalnie oskarżony o udzielanie pomocy zagranicznej organizacji terrorystycznej, czyli Państwu Islamskiemu.

Skaj, ABC, Guardian

fot.PAP/EPA

Warto poczytać

 1. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 2. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 3. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 4. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 5. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 6. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 7. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook