Jedynie prawda jest ciekawa


Czy marokańskie słońce zaświeci dla Europejczyków

01.11.2012

Niemiecki rząd jest optymistycznie nastawiony do tej idei i forsuje ją mimo olbrzymich kosztów przedsięwzięcia oraz kryzysu finansowego państw niegdyś mocno zaangażowanych w projekt.

Według dziennika „Süddeusche Zeitung” jeszcze w listopadzie ma zostać podpisane porozumienie między RFN, Francją, Włochami, Hiszpanią i Marokiem, na mocy którego ruszy programDesertec”.

- Prowadzone są rozmowy z kilkoma państwami i różnych ministerstw w Niemczech – potwierdziła w rozmowie z „SZ” potwierdziła rzeczniczka Philippa Röslera, federalnego ministra gospodarki. 

Idea „Desertec” wydaje się genialna. Na rozległych obszarach Maroka w północnej Afryce, gdzie tylko w nocy nie świeci ostre słońce wystarczy wybudować olbrzymie „farmy słoneczne”. Zebraną w nich szerokopowierzchniowymi panelami energię naszej z Gwiazdy zamienią w prąd elektryczny przesłany następnie przewodami na ogromnych słupach przez Cieśninę Gibraltarską do Europy. Sahara to olbrzymie źródło energii. Ta pustynia przez sześć godzin przyjmuje tyle energii, ile zużywa cywilizacja ludzka przez rok.

Problem polega jednak na kosztach przedsięwzięciach, a są one – 600 milionów euro. Jeszcze w czerwcu koszt ten wahał się w okolicach 400 milionów euro. Wiadomo przy tym, że konsorcja energetyczne chcące zainwestować w „Desertec” podniosą cenę obecnej energii, aby zdobyć środki na inwestycje. Budżety domowe Europejczyków będą więc mocno nadwyrężane.

O tym, że przedsięwzięcie jest finansowo ryzykowne świadczy wycofanie się niemieckiego Siemensa z projektu. Przez lata firma ta była wielkim entuzjastą energi z „marokańskiego” słońca.

Mimo wszystko trzeba trzymać kciuki za tę ideę. Mały krok w zmuszeniu naszej Gwiazdy do zasilania nocnych lampek zachodnich Europejczyków, będzie wielkim krokiem dla całej ludzkości.

Slaw/ Süddeutsche Zeitung

[FOTO: Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook