Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czy marokańskie słońce zaświeci dla Europejczyków

01.11.2012

Niemiecki rząd jest optymistycznie nastawiony do tej idei i forsuje ją mimo olbrzymich kosztów przedsięwzięcia oraz kryzysu finansowego państw niegdyś mocno zaangażowanych w projekt.

Według dziennika „Süddeusche Zeitung” jeszcze w listopadzie ma zostać podpisane porozumienie między RFN, Francją, Włochami, Hiszpanią i Marokiem, na mocy którego ruszy programDesertec”.

- Prowadzone są rozmowy z kilkoma państwami i różnych ministerstw w Niemczech – potwierdziła w rozmowie z „SZ” potwierdziła rzeczniczka Philippa Röslera, federalnego ministra gospodarki. 

Idea „Desertec” wydaje się genialna. Na rozległych obszarach Maroka w północnej Afryce, gdzie tylko w nocy nie świeci ostre słońce wystarczy wybudować olbrzymie „farmy słoneczne”. Zebraną w nich szerokopowierzchniowymi panelami energię naszej z Gwiazdy zamienią w prąd elektryczny przesłany następnie przewodami na ogromnych słupach przez Cieśninę Gibraltarską do Europy. Sahara to olbrzymie źródło energii. Ta pustynia przez sześć godzin przyjmuje tyle energii, ile zużywa cywilizacja ludzka przez rok.

Problem polega jednak na kosztach przedsięwzięciach, a są one – 600 milionów euro. Jeszcze w czerwcu koszt ten wahał się w okolicach 400 milionów euro. Wiadomo przy tym, że konsorcja energetyczne chcące zainwestować w „Desertec” podniosą cenę obecnej energii, aby zdobyć środki na inwestycje. Budżety domowe Europejczyków będą więc mocno nadwyrężane.

O tym, że przedsięwzięcie jest finansowo ryzykowne świadczy wycofanie się niemieckiego Siemensa z projektu. Przez lata firma ta była wielkim entuzjastą energi z „marokańskiego” słońca.

Mimo wszystko trzeba trzymać kciuki za tę ideę. Mały krok w zmuszeniu naszej Gwiazdy do zasilania nocnych lampek zachodnich Europejczyków, będzie wielkim krokiem dla całej ludzkości.

Slaw/ Süddeutsche Zeitung

[FOTO: Wikipedia]

Warto poczytać

 1. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 2. mid-epa057329422 20.01.2017

  Atak kierowcy na przechodniów w Australii

  "Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał świadek.

 3. mid-epa05732480 20.01.2017

  Dziś zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta USA

  Nowego prezydenta zaprzysięgnie na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 4. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 5. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

 6. halt 19.01.2017

  Przedłużone kontrole na granicy Austrii z Niemcami

  Decyzję zapowiedzieli szefowie resortów spraw wewnętrznych obu krajów.

 7. juk2 19.01.2017

  Rada Europy odpowiada na decyzję SK Rosji

  Sąd Konstytucyjny Rosji orzekł, że kraj ten może nie wykonać wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) z 2014 roku, dotyczącego odszkodowania dla byłych akcjonariuszy koncernu Jukos.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook