Jedynie prawda jest ciekawa


Czy marokańskie słońce zaświeci dla Europejczyków

01.11.2012

Niemiecki rząd jest optymistycznie nastawiony do tej idei i forsuje ją mimo olbrzymich kosztów przedsięwzięcia oraz kryzysu finansowego państw niegdyś mocno zaangażowanych w projekt.

Według dziennika „Süddeusche Zeitung” jeszcze w listopadzie ma zostać podpisane porozumienie między RFN, Francją, Włochami, Hiszpanią i Marokiem, na mocy którego ruszy programDesertec”.

- Prowadzone są rozmowy z kilkoma państwami i różnych ministerstw w Niemczech – potwierdziła w rozmowie z „SZ” potwierdziła rzeczniczka Philippa Röslera, federalnego ministra gospodarki. 

Idea „Desertec” wydaje się genialna. Na rozległych obszarach Maroka w północnej Afryce, gdzie tylko w nocy nie świeci ostre słońce wystarczy wybudować olbrzymie „farmy słoneczne”. Zebraną w nich szerokopowierzchniowymi panelami energię naszej z Gwiazdy zamienią w prąd elektryczny przesłany następnie przewodami na ogromnych słupach przez Cieśninę Gibraltarską do Europy. Sahara to olbrzymie źródło energii. Ta pustynia przez sześć godzin przyjmuje tyle energii, ile zużywa cywilizacja ludzka przez rok.

Problem polega jednak na kosztach przedsięwzięciach, a są one – 600 milionów euro. Jeszcze w czerwcu koszt ten wahał się w okolicach 400 milionów euro. Wiadomo przy tym, że konsorcja energetyczne chcące zainwestować w „Desertec” podniosą cenę obecnej energii, aby zdobyć środki na inwestycje. Budżety domowe Europejczyków będą więc mocno nadwyrężane.

O tym, że przedsięwzięcie jest finansowo ryzykowne świadczy wycofanie się niemieckiego Siemensa z projektu. Przez lata firma ta była wielkim entuzjastą energi z „marokańskiego” słońca.

Mimo wszystko trzeba trzymać kciuki za tę ideę. Mały krok w zmuszeniu naszej Gwiazdy do zasilania nocnych lampek zachodnich Europejczyków, będzie wielkim krokiem dla całej ludzkości.

Slaw/ Süddeutsche Zeitung

[FOTO: Wikipedia]

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook