Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czy marokańskie słońce zaświeci dla Europejczyków

01.11.2012

Niemiecki rząd jest optymistycznie nastawiony do tej idei i forsuje ją mimo olbrzymich kosztów przedsięwzięcia oraz kryzysu finansowego państw niegdyś mocno zaangażowanych w projekt.

Według dziennika „Süddeusche Zeitung” jeszcze w listopadzie ma zostać podpisane porozumienie między RFN, Francją, Włochami, Hiszpanią i Marokiem, na mocy którego ruszy programDesertec”.

- Prowadzone są rozmowy z kilkoma państwami i różnych ministerstw w Niemczech – potwierdziła w rozmowie z „SZ” potwierdziła rzeczniczka Philippa Röslera, federalnego ministra gospodarki. 

Idea „Desertec” wydaje się genialna. Na rozległych obszarach Maroka w północnej Afryce, gdzie tylko w nocy nie świeci ostre słońce wystarczy wybudować olbrzymie „farmy słoneczne”. Zebraną w nich szerokopowierzchniowymi panelami energię naszej z Gwiazdy zamienią w prąd elektryczny przesłany następnie przewodami na ogromnych słupach przez Cieśninę Gibraltarską do Europy. Sahara to olbrzymie źródło energii. Ta pustynia przez sześć godzin przyjmuje tyle energii, ile zużywa cywilizacja ludzka przez rok.

Problem polega jednak na kosztach przedsięwzięciach, a są one – 600 milionów euro. Jeszcze w czerwcu koszt ten wahał się w okolicach 400 milionów euro. Wiadomo przy tym, że konsorcja energetyczne chcące zainwestować w „Desertec” podniosą cenę obecnej energii, aby zdobyć środki na inwestycje. Budżety domowe Europejczyków będą więc mocno nadwyrężane.

O tym, że przedsięwzięcie jest finansowo ryzykowne świadczy wycofanie się niemieckiego Siemensa z projektu. Przez lata firma ta była wielkim entuzjastą energi z „marokańskiego” słońca.

Mimo wszystko trzeba trzymać kciuki za tę ideę. Mały krok w zmuszeniu naszej Gwiazdy do zasilania nocnych lampek zachodnich Europejczyków, będzie wielkim krokiem dla całej ludzkości.

Slaw/ Süddeutsche Zeitung

[FOTO: Wikipedia]

Warto poczytać

 1. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 2. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 3. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 4. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 5. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 6. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 7. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 8. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook