Jedynie prawda jest ciekawa


Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

18.06.2018
pandemia180618
Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób. Zrobili to, aby ostrzec ludzkość przed realnym zagrożeniem. Coraz więcej naukowców uważa, że to ostrzeżenie jest coraz mniej teoretyczne, a chorobą X okazała się H7N9 – śmiertelnie niebezpieczna odmiana ptasiej grypy, która obecnie szaleje w Chinach.

Pierwsza epidemia H7N9 miała miejsce w 2013 roku. Obecna epidemia, która zaczęła się w 2016, jest już piątą z kolei. Choroba ta dotyka głównie drób, ale wiadomo o co najmniej 1625 przypadkach zarażeń wśród ludzi.

Zdaniem profesora Jonathana Van-Tama, zastępcy głównego urzędnika medycznego w rządzie UK, sytuacja z H7N9 może wkrótce wymknąć się spod kontroli i przerodzić w globalną pandemię, z milionami ofiar. Rząd UK podjął wysiłki mające jak najdokładniej zbadać śmiertelnie groźny wirus i przygotować się na potencjalne przeciwdziałanie.

Strach profesora Van-Tama jest całkowicie uzasadniony. W tym roku mija setna rocznica epidemii grypy H1N1, zwanej popularnie hiszpanką. Jej pandemia rozpoczęła się w USA, a działania wojenne na frontach pierwszej wojny światowej spowodowały, że rozprzestrzeniła się w błyskawicznym tempie. Zachorowało na nią 500 milionów ludzi, z czego szacunkowo 50 milionów zmarło – więcej niż zginęło na wszystkich frontach Wielkiej Wojny.

Nie jest tak źle, ale może być dużo gorzej.

H7N9 jest potencjalnie jeszcze groźniejsza. Grypa ta ma bowiem znacznie wyższą śmiertelność – z wszystkich dotychczas zarażonych pacjentów aż 40% zmarło. Problemem jest również wysoka mobilność współczesnych ludzi. W 1918 na światowy zasięg pandemii grypy miały wpływ transporty wojska, jednak obecnie, w epoce linii lotniczych, kiedy codziennie miliony osób podróżują pomiędzy kontynentami, transfer zakażenia z jednej lokacji do drugiej nastąpiłby błyskawicznie.

Oczywiście pod wieloma względami mamy lepiej niż nasi przodkowie. Nasza wiedza medyczna jest nieporównywalnie większa. W 1918 roku wirusologia była dopiero w powijakach, podobnie jak szczepionki. Obecnie wiemy znacznie lepiej jak walczyć z chorobami.

Największą nadzieję daje jednak fakt, że H7N9 nie przenosi się z człowieka na człowieka. Wszystkie dotychczasowe ofiary miały kontakt z zarażonym drobiem. Więc jeśli nie jest się w grupie ryzyka i np. nie hoduje drobiu, to zarażenie jest mało prawdopodobne. Może to jednak szybko ulec zmianie – wirusy mutują i zdaniem naukowców pojawienie się odmiany tej grypy, która przenosi się drogą kropelkową, to kwestia raczej bliższej niż dalszej przyszłości. Inni sugerują, że taka odmiana już może istnieć.

Wiktor Młynarz.


Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 7. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook