Jedynie prawda jest ciekawa


Czy dowiemy się prawdy o JFK? Trump zapowiada publikację tajnych dokumentów

23.10.2017
jfk23102017
Czy dowiemy się prawdy o JFK? Trump zapowiada publikację tajnych dokumentów

Donald Trump zapowiedział, że wkrótce pozwoli na publikację tysięcy dotychczas tajnych dokumentów dotyczących zabójstwa Johna F. Kennedy'ego. Dokumenty mogą ujrzeć światło dzienne nawet za parę tygodni.

John Fitzgerald Kennedy był 35 prezydentem USA. 22 listopada 1963 roku został zastrzelony, gdy przejeżdżał samochodem przez Dallas, stolicę Teksasu. Miał 46 lat. 

Badająca zamach komisja pod przewodnictwem sędziego Warrena ustaliła, że sprawcą miał być Lee Harvey Oswald, były żołnierz i pracownik składnicy podręczników. To właśnie z tego miejsca padły strzały. Motywem sprawcy miały być jego skrajnie lewicowe poglądy. Sam Oswald nie stanął przed sądem, 2 dni po aresztowaniu został zastrzelony przez gangstera Jacka Ruby'ego. Ruby zeznał, że nie mógł pozwolić żyć komuś, kto popełnił tak straszną zbrodnię.

Wątpliwości

Niemal 900-stronicowy raport komisji Warrena od początku budził kontrowersje. Zwracano uwagę na to, że trafienie w ruchomy cel z okna składnicy wymagałoby świetnych umiejętności strzeleckich, podczas gdy Oswald w wojsku miał opinię kiepskiego strzelca. Wątpliwości budziło również stwierdzenie, że działał sam. Podważano także historię Ruby'ego, który upierał się, iż z własnej inicjatywy, przy świadkach, zastrzelił Oswalda. 

Przez lata kwestia zabójstwa JFK obrosła setkami, jeśli nie tysiącami, teorii spiskowych. Dlatego w 1992 roku Kongres uchwalił, że wszystkie dokumenty dotyczące tego zdarzenia, w tym te sporządzone przez FBI i CIA, zostaną zebrane, przejrzane i umieszczone w jednym archiwum, które następnie zostanie odtajnione po upływie 25 lat. Ten termin mija 26 października tego roku. Ostateczną decyzję o publikacji musi jednak podjąć prezydent. 

Szoku nie będzie

Większość dokumentów w tym archiwum już od dawna jest znana historykom. Nadal jednak ponad 32 tysiące dokumentów jest ocenzurowanych, a 3603, głównie stworzonych przez FBI i CIA, tajnych. Historyków szczególnie interesują dokumenty dotyczące wizyty Oswalda w Meksyku przed zamachem. Jego wizyta w ambasadzie ZSRR sprawiła, że amerykańskie służby objęły go inwigilacją – jednak dotyczące jej dokumenty nigdy nie trafiły do komisji Warrena. Większość historyków uważa, że CIA wiedziała o zagrożeniu, jakie stanowi Oswald, jednak nie udało im się powstrzymać zamachu. Ukrycie dokumentów przed komisją miało być próbą ukrycia własnej niekompetencji. 

Wątpliwe jednak, aby znalazły się w nich informacje, na jakie czekają fani teorii spiskowych. Historycy, którzy zbierali te dokumenty, zgodnie twierdzą, że nie ma w nich żadnych szokujących informacji. A CIA i FBI przyznały, że ich pracownicy dokonują przeglądu dokumentów przed publikacją, ale żadna z tych organizacji nie wystąpiła do Białego Domu o wstrzymanie ich ujawnienia. 

Wiktor Młynarz
 

Warto poczytać

 1. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 2. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 3. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 4. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 5. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 6. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 7. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 8. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook