Jedynie prawda jest ciekawa

Czy będa pierwsi męczennicy z Korei Północnej?

05.08.2013

Niewykluczone, że wkrótce rozpocznie się proces beatyfikacyjny bp. Francisa Hong Yong-ho, biskupa Pjongjangu, stolicy Korei Północnej.

Kilkadziesiąt lat temu padł on ofiarą prześladowań katolików w tym kraju, jednak oficjalnie uznawany był za żyjącego, gdyż nie było dowodu jego śmierci. Dlatego jego nazwisko figurowało w roczniku papieskim „Annuario Pontificio” jako ordynariusza Pjongjangu, z adnotacją „zaginiony”. Dopiero w najnowszym wydaniu rocznika za 2013 r. diecezja Pjongjang została uznana za nieobsadzoną, a biskupa Hong za zmarłego.

Gdyby bp Hong żył, miałby obecnie niemal 107 lat, urodził się bowiem 12 października 1906 r. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1933 r. Papież Pius XII mianował go wikariuszem apostolskim Pjongjangu - sakrę biskupią nominat przyjął 29 czerwca tegoż roku. Dziś wiadomo, że był jednym ze 166 duchownych aresztowanych i zabitych w czasie krwawych prześladowań, jakim pod koniec lat 40. XX w. północnokoreańscy komuniści poddali Kościół katolicki.

Choć słuch po nim zaginął, Stolica Apostolska zachowywała jego nazwisko w swym corocznym „who is who”. Co więcej, 10 marca 1962 r. bł. Jan XXIII mianował go ordynariuszem Pjongjangu, po podniesieniu tamtejszego wikariatu apostolskiego do rangi diecezji. Ostentacyjne „utrzymywanie przy życiu” dawno temu zaginionego biskupa było „gestem wskazującym dramat, jaki przeżywał i nadal przeżywa Kościół w Korei” - tłumaczy kard. Nicholas Cheong Jin-suk, emerytowany arcybiskup Seulu w Korei Południowej.

Obecne uznanie śmierci bp. Honga nie oznacza jednak, że dramat się zakończył. Jego motywacja jest inna - biskupi z Korei Południowej złożyli bowiem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych prośbę o zgodę na wszczęcie procesu beatyfikacyjnego bp. Honga i 80 Towarzyszy Męczenników. Nikt jednak nie może być kandydatem na ołtarze, zanim nie zostanie oficjalnie stwierdzona jego śmierć.

Według kard. Cheonga, przed 1949 r. w Korei Północnej żyło 55 tys. katolików. W czasie prześladowań wielu z nich uciekło, a wielu innych zostało zabitych. Obecnie „może ich być 3 tys., ale nie ma co do tego pewności” - zaznacza hierarcha.

Wszystkie kościoły katolickie zostały przez komunistów zniszczone. Jednak przed Igrzyskami Olimpijskimi w Seulu w 1988 r. zbudowano jeden nowy w Pjongjangu, aby pokazać światu, że w Korei Północnej też są katolicy, którzy mogą swobodnie wyznawać wiarę, „co oczywiście nie odpowiada rzeczywistości” - zaznacza kardynał. Świątynią bowiem zarządza stowarzyszenie kierowane przez człowieka świeckiego, Janga Jae-ona, który jest też przewodniczącym tamtejszego Czerwonego Krzyża.

Jako że diecezja oficjalnie uchodziła za obsadzoną przez bp. Honga, formalnie - z nominacji Stolicy Apostolskiej - administratorem apostolskim Pjongjangu był każdorazowy arcybiskup Seulu w Korei Południowej. Jednak żaden z nich nie mógł odwiedzić Korei Północnej. - Poprosiłem o pozwolenie, ale władze chciały je wydać pod warunkiem wpłacenia, jako darowizny, wygórowanej sumy pieniędzy, której nie była w stanie zapłacić moja diecezja, więc nie pojechałem - ujawnił purpurat.

W 2004 r. mianował on wikariusza biskupiego dla Pjongjangu. Został nim prałat Matteus Hwang In-kuk, który urodził się w Korei Północnej, skąd jako dziecko został wydalony z całą rodziną do Korei Południowej. Jego głównym zajęciem jest jednak opieka nad uciekinierami z Północy, w tym katolikami.

Tamtejsze władze pozwalają na wjazd kapłanów tylko wtedy, gdy „przywożą oni pomoc”. Nie ma jednak mowy o stałej obecności katolickich duchownych w Korei Północnej, choć są księża gotowi pełnić tam posługę. Od 1998 r. jeździ tam ks. Gerald Hammond z USA, towarzysząc jako kapelan fundacji przywożącej lekarstwa i aparaturę medyczną. Delegacja przyjmowana jest przez władze, a ks. Hammond odprawia Mszę, jednak nie w kościele w Pjongjangu, ale w miejscu zamieszkania.

Przy okazji Olimpiady w Seulu wzniesiono także kościół protestancki, a potem kolejny, które mają swoich pastorów. Niedawno zbudowano również cerkiew prawosławną, a czterech Koreańczyków pojechało do Moskwy na studia teologiczne, aby zostać duchownymi. - Ten fakt nas trochę zadziwił, bo nie wiedzieliśmy, że są tam w ogóle prawosławni - skomentował kard. Cheong.

Korea Północna nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Jednak po tragicznych w skutkach powodziach w 1995 r., od następnego roku zaczęły do Pjongjangu przyjeżdżać delegacje watykańskie z pomocą humanitarną.

KAI/run

fot. sxc.hu


Warto poczytać

 1. boy21102017 21.10.2017

  Mąż bił Polkę na oczach dzieci. Po interwencji policji trafiły do Jugendamtu

  Mam nadzieję, że to takie światełko w tunelu i że w takich sprawach będziemy dobrze współpracować z niemieckim rządem

 2. janpawel2215102017 21.10.2017

  Włoski historyk ujawnia: Jan Paweł II był ostrzegany przed zamachem

  W 1980 roku były premier Włoch Giulio Andreotti napisał w liście do Watykanu, że papież Jan Paweł II jest w niebezpieczeństwie. Epizod ten przywołał historyk, biograf polskiego papieża Andrea Riccardi podczas prezentacji książki o żandarmerii watykańskiej.

 3. Gdansk13092017 21.10.2017

  Wojska USA pozostaną w Europie. Możliwe, że ich liczebność się zwiększy

  Dowódca naczelny sił lądowych USA w Europie gen. Ben Hodges spodziewa się, że wynosząca obecnie 30 tys. liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących na kontynencie europejskim nie ulegnie na razie zmianie. Jego wypowiedź przytoczyła w sobotę agencja dpa.

 4. Somalia21102017 21.10.2017

  Znamy już bilans zamachu w Mogadiszu. Płyną też doniesienia o kolejnych atakach

  Władze Somalii opublikowały w piątek wieczór nowy bilans zamachu bombowego w Mogadiszu, do którego doszło przed tygodniem. Zginęło łącznie 358 osób, rannych jest 228 - podała somalijska agencja prasowa powołując się na ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego.

 5. christ127010202017 20.10.2017

  Rośnie liczba katolików na świecie. Stanowią prawie 18 procent całej ludności globu

  Rośnie liczba katolików na świecie; obecnie jest ich 1,3 miliarda i stanowią prawie 18 procent całej ludności

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook