Jedynie prawda jest ciekawa

Czterech kandydatów na wiceprezydenta USA

12.07.2016

"FT": krótka lista republikańskich kandydatów na wiceprezydenta.

Donald Trump, niemal pewny kandydat Republikanów na wybory prezydenckie w USA, najpewniej w tym tygodniu wskaże polityka, który u jego boku będzie ubiegać się o stanowisko wiceprezydenta; na liście jest czterech kandydatów - pisze we wtorek "Financial Times".

Londyński dziennik przewiduje, że Trump, który formalnie otrzyma prezydencką nominację na konwencji Republikanów w poniedziałek, ogłosi swój wybór na wiceprezydenta przed partyjnym zjazdem. Mimo wcześniejszych spekulacji, że na swojego "running mate" Trump wybierze kobietę, by odeprzeć zarzuty o mizoginizm, na krótkiej liście najbardziej prawdopodobnych - zdaniem "FT" i portalu Predictwise - kandydatów znajdują się czterej mężczyźni.

Pierwszy i według Predictwise najbardziej prawdopodobny kandydat na wiceprezydenta to gubernator Indiany Mike Pence. Jak pisze "FT", Pence rządzi prawicowym stanem, ale w wyborach prezydenckich w 2008 roku głosował na Demokratę, Baracka Obamę. Wybierany sześciokrotnie do Kongresu, ma odpowiednie doświadczenie i mógłby przyciągnąć chrześcijańskich konserwatystów, z których wielu sceptycznie odnosi się do Trumpa. Przeciw niemu przemawiają jego poglądy w kwestiach obyczajowych, które mogą zrazić do niego kobiety (krytykowany był m.in. za podpisanie ustawy zakazującej aborcji w przypadkach, gdy u płodu stwierdzono niepełnosprawność). Jego nazwisko nie jest powszechnie rozpoznawalne w kraju, a on sam nie jest uważany za charyzmatycznego polityka; może ponadto uchodzić za kandydata zbyt konwencjonalnego dla Trumpa.

Drugi możliwy kandydat na wiceprezydenta to gubernator stanu New Jersey Chris Christie, który w przeszłości publicznie poróżnił się z Trumpem, ale później oficjalnie poparł kandydaturę Trumpa jako najwyższy rangą Republikanin, gdy inni partyjni politycy woleli trzymać się na uboczu.

Christie to według "FT" "obcesowy, twardy były prokurator federalny, który podobnie jak Trump ma skłonność do politycznej niepoprawności". Ma cenne doświadczenie w rządzeniu New Jersey, a w debacie z innymi republikańskimi kandydatami na prezydenta pokazał, że może przysłużyć się Trumpowi jako autor ataków na jego demokratyczną rywalkę Hillary Clinton. W kampanii często poruszał temat "radykalnego terroryzmu islamskiego", który jest dobrze odbierany przez wyborców w całym kraju. Pochodzi jednak z liberalnego stanu, co wśród części konserwatystów budzi obawy o jego wiarygodność jako republikańskiego polityka; ma też liberalne poglądy w kwestii małżeństw jednopłciowych i aborcji.

Trzeci możliwy pretendent do stanowiska wiceprezydenta USA to Newt Gingrich - w latach 90. jeden z najważniejszych Republikanów w Kongresie, w ostatnich latach polityczny outsider. Zdeklarowany zwolennik Trumpa, który jednak w kampanii wyborczej zaskakiwał wyborców niesztampowymi zachowaniami, np. krytykując miliardera za rasistowską uwagę o sędzim meksykańskiego pochodzenia. Gingrich to historyk od lat 70. zaangażowany w debaty o konserwatywnej polityce, a także polityk dysponujący ogromną wiedzą o wewnętrznych mechanizmach władzy w Waszyngtonie. Z drugiej strony potrafi być impulsywny, a ze stanowiska spikera Izby Reprezentantów odchodził w złej atmosferze - pisze "FT". Republikanów może też zrazić do jego kandydatury jego życie osobiste, nieprzystające do konserwatywnych zasad; w 2012 roku jego była żona powiedziała, że rozstała się z politykiem, bo nie chciała zgodzić się na życie z nim w "otwartym małżeństwie".

Ostatni polityk na krótkiej liście kandydatów na wiceprezydenta to emerytowany generał Michael Flynn, który w pierwszych latach konfliktów zbrojnych w Iraku i Afganistanie zajmował wysokie stanowisko w amerykańskich służbach wywiadowczych. Później stanął na czele jednej z rządowych agencji wywiadowczych (DIA), lecz został zmuszony do odejścia przez kontrowersje wokół jego stylu zarządzania. Jako jeden z niewielu doradców Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego może pochwalić się znaczącym doświadczeniem w tej dziedzinie.

Flynn jest zagorzałym krytykiem strategii, jaką administracja Obamy przyjęła w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim (IS), a jako kandydat na wiceprezydenta pomógłby Trumpowi odpierać zarzuty o jego brak doświadczenia i wiedzy w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego. Przez większość życia był jednak zarejestrowany jako wyborca Partii Demokratycznej i ma liberalne poglądy w sprawie aborcji.

Jako innych możliwych kandydatów "FT" wymienia senatora Alabamy Jeffa Sessionsa, gubernatora Ohio Johna Kasicha i senatora Teksasu Teda Cruza.

[fot. youtube.com]

(PAP)/este

Warto poczytać

 1. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 2. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 3. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 4. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 5. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 6. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 7. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

 8. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook