Jedynie prawda jest ciekawa


Czeski eks-premier z immunitetem

17.07.2013

Ostry zakręt w czeskiej aferze korupcyjnej. Prokurator prowadzący postępowanie wycofał wniosek o uchylenie immunitetu b. premierowi Neczasowi; w przeddzień sąd polecił zwolnić z aresztu trzech deputowanych z partii Neczasa, zarzuty prokuratury uznał za nieuzasadnione.

- W tej sytuacji debata na temat uchylenia immunitetu Petra Neczasa jest bezprzedmiotowa - oznajmił dziennikarzom lider opozycyjnej Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (CzSSD) Bohuslav Sobotka.

Parlamentarna komisja regulaminowa i spraw poselskich miała rozpatrzeć w środę ewentualne uchylenie immunitetu Petra Neczasa. Prokuratura zarzucała mu bowiem, że dopuścił się korupcji, obiecując trzem posłom swojego ugrupowania (Obywatelskiej Partii Demokratycznej - OSD) korzyści majątkowe.

Petr Tluchorz, Ivan Fuksa i Marek Sznajdr, zatrzymani w ramach rozległej akcji policyjnej pod zarzutem korupcji, zrzekli się w roku 2012 swoich mandatów (z ramienia ODS) w zamian za propozycję objęcia posad w gospodarce państwowej. Tym samym "uratowali" rząd Petra Neczasa przed utratą większości parlamentarnej.

Aresztowani odwołali się jednak do Sądu Najwyższego. Ten orzekł, że mogą wyjść na wolność, ponieważ rozmowy w sprawie złożenia przez nich mandatów toczyły się w czasie, kiedy chronił ich immunitet. Ponadto - zdaniem Sądu - nie można karać deputowanego za działalność polegającą na "akceptowaniu bieżących, politycznych kompromisów w ramach koalicji czy ugrupowań politycznych".

W tej sytuacji prokurator Ivan Isztvan uznał, że występowanie do komisji immunitetowej w sprawie Petra Neczasa nie ma sensu. W wywiadzie udzielonym czeskiej telewizji publicznej Isztvan zastrzegł jednak, że orzeczenie Sądu Najwyższego wymaga interpretacji, ponieważ nie jest jasne, czy immunitet poselski rozciąga się również na negocjacje polityczne poza parlamentem. Dlatego prokuratura zażąda szczegółowego uzasadnienia wtorkowego werdyktu.

Były premier Peter Neczas zorganizował z kolei konferencję prasową apelując do minister sprawiedliwości Marii Beneszovej o odebranie prokuraturze w Ołomuńcu prowadzenia postępowania w sprawie afery korupcyjnej. Premier podkreślił, że nie czuje się winny, ponieważ między nim a deputowanymi ODS nie doszło do żadnej umowy w sprawie wymiany mandatów za intratne stanowiska państwowe.

Do prokuratora Ivana Isztvana zaapelował, że "jeśli jest człowiekiem honoru, powinien podać się do dymisji". Isztvan apel Neczasa odrzucił.

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 5. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 6. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 7. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 8. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook