Jedynie prawda jest ciekawa


Czeska koalicja zagrożona?

29.01.2013

Partia TOP 09, która współrządzi w Czechach, postawiła ultimatum swoim partnerom. Podpisze nową umowę koalicyjną tylko po zgodzie na przystąpienie Czech do paktu fiskalnego.

"Czechy muszą latem przyłączyć się do paktu fiskalnego. Taka decyzja zwiększy wiarygodność naszego kraju w walce z unijnym zadłużeniem. W przeciwnym wypadku nie podpiszemy nowej umowy koalicyjnej" - ostrzegł po posiedzeniu kierownictwa TOP 09 wiceszef tego ugrupowania, minister finansów Miroslav Kalousek.

"To szantaż! Chciałbym wierzyć, że TOP 09 nie chce w ten sposób sprowokować nowego konfliktu koalicyjnego na tle niedawnych wyborów prezydenckich" - ostrzegł premier Petr Neczas, akcentując dotychczasowe stanowisko rządu: podpisanie paktu fiskalnego należy odłożyć do czasu przyjęcia czeskiej ustawy fiskalnej i rozpisania referendum na temat wejścia Czech do strefy euro.

TOP 09 od wielu miesięcy domaga się podpisania paktu. Kiedy w ubiegłym roku Czesi, obok Wielkiej Brytanii, odmówili jego zatwierdzenia, Schwarzenberg - szef TOP 09 zarzucił premierowi, że jego działanie było "sprzeczne z interesami Czech". Doszło wówczas do ostrej wymiany zdań; Neczas upomniał Schwarzenberga, aby "bardziej uważał na słowa".

Pakt fiskalny, mający zapobiec powtórce kryzysów zadłużenia i służący zwiększeniu dyscypliny finansów publicznych w UE, a zwłaszcza w strefie euro, został podpisany 2 marca 2012 roku przez przywódców 25 krajów Unii Europejskiej.

Co prawda Petr Neczas wynegocjował w Brukseli, że Czesi będą mogli, w stosownej chwili, dołączyć do krajów, które podpisały pakt, ale uwarunkował taką decyzję przyjęciem ustawy fiskalnej i rozpisaniem referendum na temat wejścia do strefy euro.

Neczas argumentował wówczas, że "wpływ Czech na decyzje byłby czysto symboliczny". Poparł go prezydent Vaclav Klaus, twierdząc, że i tak zawetowałby pakt, gdyż "unia fiskalna oznacza radykalną likwidację suwerenności państw członkowskich".

Czeskie media zwracają uwagę, że kolejne spory w centroprawicowej koalicji Neczasa przychodzą w najmniej dogodnym momencie, kiedy koalicja może liczyć jedynie na poparcie 101 deputowanych w 200-osobowej Izbie Poselskiej, a nowy prezydent Milosz Zeman i lewicowa opozycja coraz głośniej żądają przedterminowych wyborów parlamentarnych.

"Nie wiadomo, jak daleko posunie się w swych żądaniach kierownictwo TOP 09" - napisał dziennik "Mlada fronta Dnes", przypominając wtorkową wypowiedź Kalouska, który oświadczył w wywiadzie dla czeskiej telewizji: "Nie mamy Karela Schwarzenberga na stanowisku prezydenta, ale możemy go mieć na stanowisku szefa rządu".

Nowa umowa centroprawicowej koalicji, która miałaby ustalić jej priorytety do czasu wyborów parlamentarnych w 2014 roku, powinna być podpisana do końca stycznia. Na jej sporządzenie nalegała zwłaszcza wicepremier Karolina Peake - liderka ugrupowania LIDEM, która po sześciu dniach piastowania urzędu ministra obrony została 20 grudnia ubiegłego roku odwołana na wniosek premiera Neczasa po "czystkach personalnych", jakie przeprowadziła w resorcie. Po kilku tygodniach rozważań Peake zgodziła się nie opuszczać koalicji, ale zażądała wpisania do nowej umowy priorytetów jej ugrupowania: "walki z korupcją, przyjęcia ustawy o służbie cywilnej opartej na profesjonalizmie, etyce i neutralności politycznej oraz rewizji ustawy o finansowaniu partii politycznych".

PAP,TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 4. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 5. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 6. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 7. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook