Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czesi wiedzieli o zamachowcu z Paryża

20.11.2015

Praga zapewnia, że przekazała Paryżowi informacje o terroryście, który podróżuje do Francji.

Czeskie służby zawczasu zdobyły informacje o konkretnym dżihadyście, który podróżował przez Pragę, i bezzwłocznie, a nawet "ponadstandardowo" przekazały je partnerom - oświadczył w piątek dziennikarzom w Brukseli czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec.

Zapowiedział jednocześnie, że dokumenty na ten temat zamierza przekazać swemu francuskiemu odpowiednikowi Bernardowi Cazeneuve w kuluarach rozpoczynającego się właśnie spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej.

"Jest to konkretna osoba, o której mamy konkretne dane. I bardzo chętnie bym je za kilka miesięcy opublikował, by było jasne, że czeskie organy bezpieczeństwa nie są ślepe i głuche" - zaznaczył Chovanec.

Cazeneuve potwierdził w czwartek na konferencji prasowej doniesienia francuskich mediów, że jeden z francuskich dżihadystów zeznał w trakcie przesłuchiwania go w sierpniu po powrocie z Syrii do Francji, iż domniemany organizator niedawnych paryskich zamachów Abdelhamid Abbaoud doradził mu podróżowanie przez Pragę w celu uniknięcia demaskacji. Według Chovanca czeskie służby dysponują informacjami na temat poruszania się właśnie tej osoby.

Z Abbaoudem miał powiązania także dżihadysta, którego aresztowano w lipcu w Stambule, gdy próbował wsiąść do samolotu do Pragi z fałszywym szwedzkim  paszportem.

Chovanec wykluczył możliwość, by terroryści lub ich wspólnicy mogli przedostawać się przez czeskie terytorium "niezauważeni". Wyjaśnił, że osoby te wychwycono, a informacje o nich przekazano nie tylko Francji, ale także innemu państwu europejskiemu, przez które podróżowały. "Czeskie organy bezpieczeństwa nie mają się czego wstydzić" - podkreślił minister.

O przejeżdżaniu dżihadystów przez Czechy mówił jeszcze w czwartek czeski premier Bohuslav Sobotka. "Za pośrednictwem naszych służb wywiadowczych uzyskaliśmy wskazania, że Praga względnie Republika Czeska wykorzystywane są jako miejsce tranzytu, ale nie jest to bynajmniej kwestia samej Republiki Czeskiej" - powiedział.

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Cvoqu8jWEAIv1gr 26.10.2016

  Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

  Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km.

 2. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 3. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 4. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 5. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 6. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 7. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 8. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook