Jedynie prawda jest ciekawa

Czesi wiedzieli o zamachowcu z Paryża

20.11.2015

Praga zapewnia, że przekazała Paryżowi informacje o terroryście, który podróżuje do Francji.

Czeskie służby zawczasu zdobyły informacje o konkretnym dżihadyście, który podróżował przez Pragę, i bezzwłocznie, a nawet "ponadstandardowo" przekazały je partnerom - oświadczył w piątek dziennikarzom w Brukseli czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec.

Zapowiedział jednocześnie, że dokumenty na ten temat zamierza przekazać swemu francuskiemu odpowiednikowi Bernardowi Cazeneuve w kuluarach rozpoczynającego się właśnie spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej.

"Jest to konkretna osoba, o której mamy konkretne dane. I bardzo chętnie bym je za kilka miesięcy opublikował, by było jasne, że czeskie organy bezpieczeństwa nie są ślepe i głuche" - zaznaczył Chovanec.

Cazeneuve potwierdził w czwartek na konferencji prasowej doniesienia francuskich mediów, że jeden z francuskich dżihadystów zeznał w trakcie przesłuchiwania go w sierpniu po powrocie z Syrii do Francji, iż domniemany organizator niedawnych paryskich zamachów Abdelhamid Abbaoud doradził mu podróżowanie przez Pragę w celu uniknięcia demaskacji. Według Chovanca czeskie służby dysponują informacjami na temat poruszania się właśnie tej osoby.

Z Abbaoudem miał powiązania także dżihadysta, którego aresztowano w lipcu w Stambule, gdy próbował wsiąść do samolotu do Pragi z fałszywym szwedzkim  paszportem.

Chovanec wykluczył możliwość, by terroryści lub ich wspólnicy mogli przedostawać się przez czeskie terytorium "niezauważeni". Wyjaśnił, że osoby te wychwycono, a informacje o nich przekazano nie tylko Francji, ale także innemu państwu europejskiemu, przez które podróżowały. "Czeskie organy bezpieczeństwa nie mają się czego wstydzić" - podkreślił minister.

O przejeżdżaniu dżihadystów przez Czechy mówił jeszcze w czwartek czeski premier Bohuslav Sobotka. "Za pośrednictwem naszych służb wywiadowczych uzyskaliśmy wskazania, że Praga względnie Republika Czeska wykorzystywane są jako miejsce tranzytu, ale nie jest to bynajmniej kwestia samej Republiki Czeskiej" - powiedział.

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 2. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 3. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 4. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 5. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 6. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 7. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 8. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook