Jedynie prawda jest ciekawa

Czechy również protestują przeciw ACTA

02.02.2012

Kilkaset osób protestowało w czwartek wieczorem w Pradze przeciwko ACTA, czyli międzynarodowej umowie handlowej o zwalczaniu obrotu towarami podrabianymi, podpisanej także przez Czechy.

Demonstrantom nie przeszkadzał siarczysty mróz. Uczestnicy protestu w stolicy Czech, przeważnie młodzi ludzie, zebrali się przed siedzibą rządu. Centrum akcji stanowiła łódka, z której przemawiali organizatorzy - członkowie Czeskiej Partii Pirackiej (CzPS) - a także zaproszeni politycy, m.in. z najmniejszego ugrupowania centroprawicowej koalicji rządzącej, populistycznego ruchu Sprawy Publiczne (VV).

Manifestanci skandowali różne hasła i nieśli transparenty z napisami wyrażającymi sprzeciw wobec ACTA. Później ruszyli na Zamek Praski, aby swoje poglądy z zamkowego dziedzińca przedstawić prezydentowi.

Organizatorzy zbierali także podpisy pod petycją przeciw ratyfikacji ACTA. Na razie udało się ich zebrać około 1500. 

Republika Czeska podpisała ACTA 26 stycznia, wraz z Polską i 20 innymi państwami Unii Europejskiej. Umowa wejdzie w życie, gdy ratyfikuje ją parlament. 

Według czeskich obrońców swobody przepływu informacji umowa może prowadzić do blokowania różnych treści w internecie i do cenzury w imię walki z piractwem.

PAP
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 2. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

 3. Papiez-21082017 22.09.2017

  Papież: trzeźwość fundamentem szczęśliwego życia

  Trzeźwość jest jednym z fundamentalnych warunków szczęśliwego życia człowieka. Jej brak niszczy więź z Bogiem, z Kościołem, niszczy osobę, rodziny, relacje międzyludzkie - podkreślił papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości, który trwa w Warszawie.

 4. Duda22092017 22.09.2017

  Amerykański portal: rząd w Warszawie cieszy się rekordową popularnością

  Mimo licznych negatywnych komentarzy w zagranicznych mediach głównego nurtu "konserwatywny i antyimigracyjny" rząd w Warszawie cieszy się rekordową popularnością społeczną - zauważa amerykański portal Breitbart.

 5. Londynatak15092017 22.09.2017

  Brytyjska policja: zamach na metro mógł być o wiele tragiczniejszy

  Dokonany przed tygodniem zamach na londyńskie metro z wykorzystaniem bomby domowej produkcji mógł być o wiele tragiczniejszy - oświadczyła w piątek komisarz londyńskiej policji metropolitalnej Cressida Dick. W ataku rannych zostało 30 osób.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook