Jedynie prawda jest ciekawa

Czesi rezygnują z budowy wspólnego radaru z Polską

30.09.2014

Czechy nie wejdą w posiadanie mobilnych radarów w ramach wspólnego projektu Grupy Wyszehradzkiej (V4); czeskie ministerstwo obrony rozpisze własny przetarg na te urządzenia - poinformował we wtorek rzecznik tego resortu Petr Medek.

Dodał, że o ten kontrakt mają się ubiegać czeskie firmy. Agencja CTK odnotowuje, że negocjacje w sprawie wspólnego projektu z udziałem firm z V4 (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) toczyły się od czerwca. Niemniej, mimo pewnego postępu, nie wszystkie rozbieżności - z których część dotyczyła procedur legislacyjnych - zostały usunięte.

Ponieważ czeskie siły zbrojne są pod presją czasu, postanowiły dokonać zakupu samodzielnie - wskazuje CTK. Rzecznik czeskiego resortu obrony powiedział, że państwa V4 porozumiały się w sprawie specyfikacji tego systemu radarowego i że ich siły zbrojne mają nabyć podobny sprzęt, co ma ułatwić współpracę. 

Według CTK czeskie siły zbrojne potrzebują pięciu nowych mobilnych radarów 3D MARD, by zastąpić przestarzałe systemy produkcji radzieckiej. Resort obrony przewiduje, że pierwsze nowe radary otrzyma w ciągu 18-24 miesięcy od podpisania kontraktu. Wartość tego kontraktu szacuje się na 1,5-1,7 miliardów koron czeskich (1 USD = 21,683 korony).

Ryb, PAP

Fot. [freeimages.com]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook