Jedynie prawda jest ciekawa


Czesi ramię w ramię z Polską: nie przyjmiemy uchodźców

15.12.2017
MorawieckiBabis15122017
Czesi ramię w ramię z Polską: nie przyjmiemy uchodźców

Czeskie media publikują wypowiedź premiera Andreja Babisza, który po szczycie UE oznajmił, że nie zaakceptuje "dyktatu" dotyczącego tego, kto ma w jego kraju mieszkać lub pracować. "Chcemy sami o tym decydować" - dodał Babisz, przytoczony przez CTK.

Babisz ocenił dyskusję liderów krajów Unii Europejskiej na temat migracji jako "gorącą". - Niektórzy byli dosyć agresywni - powiedział premier o zamkniętej, nieformalnej debacie. Wysłannik portalu Aktualne.cz napisał jednak, że zdaniem innych uczestników szczytu temperatura dyskusji nie odbiegała od normy.

Relacjonując czwartkowe, wieczorne spotkanie unijnych przywódców reporter dziennika "Hospodarske Noviny" uznał, że "Babisz wypowiadał się pojednawczo".

Premier powtórzył, że Praga przeciwna jest przyjmowaniu obowiązkowych kwot imigrantów. - Jednocześnie powiedział, że Czechy zgodnie z duchem europejskich tradycji humanitarnych uważają, że osoby uciekające przed poważnym zagrożeniem zasługują na pomoc - napisał dziennikarz "HN".

Zwrócił też uwagę, że podczas kampanii wyborczej przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, które wygrała partia ANO obecnego premiera, Babisz twierdził, że większość migrantów szuka jedynie lepszego życia i żadne niebezpieczeństwo im nie grozi.

Korespondent dziennika "Dnes" swoją relację ze szczytu UE zatytułował "Babisz w Brukseli. Kwoty - nie" i zwrócił uwagę, że kraje Grupy Wyszehradzkiej dążą do tego, by proponowane zmiany w prawie azylowym, zakładające wprowadzenie obowiązkowych kwot jedynie w sytuacjach kryzysowych, były przyjmowane przez unijnych liderów jednomyślnie. Ocenił też, że "Czechy i inne kraje Wyszehradu ze swoim oporem wobec kwot wcale jeszcze nie wygrały".

Przytoczył również negatywne reakcje przywódców "starej Unii" na list przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, krytycznie oceniający wprowadzony przed dwoma laty obowiązkowy system przyjmowania uchodźców.

Korespondent Czeskiej Telewizji zwrócił uwagę, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zakłada możliwość zadecydowania o zmianach w prawie azylowym przez głosowanie, a więc decyzja mogłaby zostać przyjęta kwalifikowaną większością głosów.

"Hospodarskie Noviny" dotarły do dokumentu, z którego wynika, że za taka formą decydowania o kwotach i obowiązku przyjmowania uchodźców mają opowiadać się Niemcy i Belgia.

- W takim przypadku Babisz musiałby zgromadzić wystarczającą liczbę sojuszników, aby Czechy mogły zablokować system kwotowy - podkreślają "HN".

Na budowanie takiej koalicji zwracają uwagę także inni dziennikarze komentujący szczyt w Brukseli. - W związku z Brexitem zmienią się warunki głosowania w UE i przede wszystkim Polska zyska na znaczeniu. Kraje starej Europy muszą znaleźć sposób na to, by nie stracić twarzy i nie rozzłościć sojusznika. Najpewniej najpierw doczekamy się zmiany terminologii. Kwoty nie będą nazywane kwotami, później będą nieobowiązujące, a na koniec zmienią się w coś innego, bardziej do przyjęcia. Tak się buduje Europę - napisał komentator dziennika "Lidove Noviny".

PAP
Fot: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Warto poczytać

 1. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 2. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 3. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

 4. merkel17062018 17.06.2018

  Angela Merkel zaczyna odczuwać presję Niemców w sprawie imigrantów. Zamierza prosić Europę o pomoc

  Niemiecka kanclerz Angela Merkel pracuje nad zorganizowaniem spotkania o migracji z przedstawicielami kilku państw Unii Europejskiej

 5. 1270moscowtaxi 16.06.2018

  Taksówka wjechała w tłum ludzi w centrum Moskwy

  Taksówka, której kierowca prawdopodobnie stracił panowanie nad kierownicą, wjechała w sobotę w tłum ludzi w centrum Moskwy - podały tamtejsze służby ratunkowe. Pierwsze dane o poszkodowanych mówią o siedmiu rannych. Według policji rannych jest ośmioro.

 6. papiez-franciszek-16062016 16.06.2018

  Papież zdecydowanie o aborcji "Nie różni się od działań dokonywanych przez nazistów"

  Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna; to mężczyzna i kobieta

 7. Interwencja-w-Jemenie-16062016 16.06.2018

  Francuska interwencja w Jemenie. Konflikt w tym rejonie się zaogni?

  Francuskie siły specjalne operują w Jemenie, gdzie współpracują z oddziałami Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podał w sobotę dziennik "Le Figaro", powołując się na dwa wojskowe źródła. Wojska ZEA są częścią arabskiej koalicji walczącej z rebeliantami Huti

 8. Imigranciwiki 16.06.2018

  Mocne słowa szefa niemieckiego MSZ "Niemcy popełniły wiele błędów w temacie migracji"

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera" w sobotę, że jeśli w UE nie potraktuje się poważnie strachu i zaniepokojenia ludzi w związku z migracją, pomagać będzie się tym, którzy chcą podzielić Europę

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook