Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czesi o rządzie Tuska: mało ekspertów

20.11.2011

Jak bardzo premier nie starałby się przekonać, że ministrami uczynił najlepszych z najlepszych, widać, że obsada wielu resortów była przypadkowa. Zwraca na to uwagę również prasa zagraniczna.

Na drugą kadencję Donalda Tuska będzie miał wpływ przede wszystkim kryzys finansowy w Europie - napisał w weekendowym wydaniu czeski dziennik ekonomiczny "Hospodarzske noviny".

Jak podkreślił, polski premier przedstawił w parlamencie "rząd na ciężkie czasy". Zwrócił jednak uwagę, że w nowym gabinecie zasiada stosunkowo mało ekspertów. 

- Z punktu widzenia wskaźników makroekonomicznych, Polska należy do europejskiej czołówki, jeśli jednak rząd nie podejmie reformy finansów państwowych, to już w przyszłym roku może się znaleźć w kłopotach z powodu konstytucyjnych zabezpieczeń przed zadłużeniem - pisze szef działu zagranicznego "Hospodarzskich novin" i specjalista do spraw Europy Środkowej Martin Ehl.

Gazeta zaznacza, że Polaków czeka przede wszystkim redukcja wydatków państwa, podwyższenie wieku emerytalnego oraz ograniczenie przywilejów różnych grup zawodowych, w tym służb mundurowych i górników. - Rząd chce wprowadzać zmiany stopniowo. W poprzedniej kadencji ograniczył jedynie wcześniejsze emerytury - przypomina.

"Hospodarzske noviny" zauważają też, że na polskiej scenie politycznej premier Donald Tusk - "z powodu wewnętrznych kłótni prawicowej i lewicowej opozycji" - nie ma żadnej konkurencji. - Platforma stopniowo przyciąga do siebie różne prądy światopoglądowe. Tusk na przykład nagrodził lewicowego uciekiniera Bartosza Arłukowicza fotelem ministra zdrowia - wskazuje dziennik.

PAP/Michał Zabłocki

[Fot. PAP / Tomasz Gzell]

Słowa kluczowe:

Donald Tusk

,

kryzys

,

zadłużenie

Warto poczytać

 1. mlekoitraktorySI 23.01.2017

  Producenci mleka protestują w Brukseli

  Producenci, którzy zjechali do belgijskiej stolicy, zwracają przez swoją manifestację uwagę na cały czas trudną sytuację na rynku nabiału w UE.

 2. mid-epa05744569 23.01.2017

  Orban: Koniec z „iluzją federalizmu” w Europie

  Węgierski premier ocenił, że "Bruksela stała się niewolnicą utopii" Europy ponadnarodowej.

 3. mid-epa05743964 23.01.2017

  Węgry w żałobie po wypadku autokarowym we Włoszech

  Węgry oddają w poniedziałek hołd ofiarom wypadku autokarowego we Włoszech, w którym zginęło 16 osób, a 26 odniosło rany.

 4. mid-epa05742534 23.01.2017

  Po wyjeździe dyktatora skarb Gambii uszczuplał

  W niedzielę do stolicy Gambii, Bandżul, wkroczyły siły korpusu ekspedycyjnego ECOWAS, które mają czuwać nad przejęciem władzy przez nowego prezydenta.

 5. 35ef5bc15c6d4dd18444623feaf331a5merkel 23.01.2017

  „FAZ”: Pragmatyczny postęp polsko-niemiecki

  „W Berlinie wiadomo, że jeśli chce się zmobilizować Europę, trzeba zabrać ze sobą Polskę, niezależnie od Kaczyńskiego".

 6. mid-epa05741010 22.01.2017

  Rumen Radew objął prezydenturę Bułgarii

  "Powinniśmy zdać sobie sprawę z naszej siły, uwierzyć w nią i kontynuować pracę. Będę prezydentem dialogu i pojednania".

 7. stein 22.01.2017

  Steinmeier: Chcemy dialogu z Trumpem

  Szef niemieckiego MSZ o przyszłych kontaktach z nową administracją amerykańską.

 8. erdogannetanjahuitrumpekSI 22.01.2017

  Erdogan i Netanjahu zabiegają o spotkanie z Trumpem

  Izraelski premier ma nadzieję, że nowy prezydent USA przyjmie bardziej zdecydowaną postawę wobec Iranu niż jego poprzednik Barack Obama.

Wiadomości ze świata