Jedynie prawda jest ciekawa


Czesi nie wierzą Unii

21.03.2012

Zaufanie do Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego jest w Czechach najniższe od 1994 roku - wynika z ogłoszonego w tym tygodniu sondażu czeskiego ośrodka badania opinii publicznej STEM. UE i PE ufa około jednej trzeciej Czechów.

Czechy wstąpiły do UE w 2004 roku, ale STEM swoje sondaże poparcia dla niej prowadzi już od połowy lat 90. Najwięcej zwolenników w Czechach Unia Europejska miała w latach 1999-2000; wówczas ufało jej 62 proc. ankietowanych.

W ciągu ostatnich lat nastąpił gwałtowny spadek poparcia dla UE. Gdy jeszcze w 2010 roku zaufanie do niej wyrażało 53 proc. ludzi, to na początku 2012 roku spadło ono do rekordowego poziomu 37 proc.

Najwyższe, 58-procentowe poparcie dla PE odnotowano w 2004 roku, w chwili wejścia Czech do Unii. Później oscylowało ono wokół 50 procent, aż osiągnęło swój najniższy poziom w tym roku; obecnie zaledwie 30 proc. Czechów ufa Parlamentowi Europejskiemu.

Swoje badanie ośrodek STEM przeprowadził na przełomie lutego i marca na próbie 1096 dorosłych Czechów.

Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych (UMV) w Pradze Petr Drulak uznaje spadek zaufania do UE i PE za stały trend. - Z Unii Europejskiej przychodzą w większości złe wiadomości, a to ciągnie nastroje w dół - powiedział. Dodał, że w Czechach ton debacie na temat UE nadają eurosceptycy, tacy jak prezydent Vaclav Klaus. - Siły polityczne, które są prounijne, całkowicie ustępują mu pola - zauważył Drulak.

Według niego zarówno UE jak i PE wciąż cieszą się w Czechach większym zaufaniem niż rząd czy parlament. Zdaniem Drulaka to efekt ogólnego spadku zaufania do polityki.

Podobnego zdania jest były szef czeskiego rządu i były komisarz UE Vladimir Szpidla. - Do pewnego stopnia ma to związek z polityką rządu, który Unię Europejską traktuje jak kolejne mocarstwo u naszych granic, a nie strukturę, czy projekt, w którym uczestniczymy na równych prawach - podkreślił były premier, komentując wyniki sondażu.

- Z drugiej strony jest oczywiste, że Unia Europejska ma kłopoty gospodarcze i zmaga się z dużym napięciem w strefie euro. Próbuje poradzić sobie z problemami niektórych państw, takich jak Grecja. Całkowita niepewność i to całe poczucie kryzysu odbiera Europie urok tego dotychczas tak świetnie pomyślanego projektu - dodał Szpidla, który w latach 2002-2004 stał na czele rządu lewicy.

W latach 2004-2010 Szpidla był komisarzem UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i równości szans; obecnie kieruje ośrodkiem analiz politycznych, Akademią Demokracji im. Masaryka.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook