Jedynie prawda jest ciekawa


Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

21.10.2016

Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech - podaje w piątek "Guardian", cytując szefa MSW Czech Milana Chovanca.

 -Czeski kontrwywiad poinformował we wrześniu, że Rosja prowadzi w Czechach "wojnę informacyjną" za pomocą "agentów propagandy", a celem tych działań jest zdestabilizowanie kraju- pisze brytyjski dziennik.

I dodaje: -Chovanec, który wraz z szefem Komitetu Wojskowego NATO, czeskim generałem Petrem Pavlem wystąpił na konferencji poświęconej komunikacji strategicznej, powiedział, że w jego resorcie powstaje 20-osobowy zespół mający za zadanie walkę z rosyjską propagandą w sferze publicznej, mediach i serwisach społecznościowych oraz szkolenie polityków w kwestiach dotyczących postępowania wobec kampanii dezinformacji- relacjonuje "Guardian".

Według służb kontrwywiadu Moskwa uruchomiła w Czechach "całą sieć agentów i grup zajmujących się propagandą i rozpowszechnianiem fałszywych danych oraz informacji oczerniających Unię Europejską, Ukrainę i NATO" - podało w piątek finansowane przez Kongres USA Radio Swoboda. W środę czeskie władze poinformowały, że w Pradze aresztowano domniemanego rosyjskiego hakera oskarżonego o organizowanie cyberataków na USA. 

Według informacji "Guardiana" Rosjanie stworzyli kilkadziesiąt czeskich portali służących ich celom propagandowym. "Guardian" zwraca też uwagę, że według sondaży, na które powołał się Chovanec, jedna czwarta Czechów wierzy w informacje pochodzące z "alternatywnych" portali informacyjnych. Brytyjski dziennik przypomina też, że o ile Praga generalnie podziela stanowisko UE wobec Rosji, to jednak inne nastawienie manifestuje prezydent Czech Miłosz Zeman. Wzywał on wielokrotnie do zniesienia sankcji gospodarczych, nałożonych przez Zachód na Rosję za jej rolę w kryzysie ukraińskim.

Przed działaniami Rosji obliczonymi na destabilizację wybranych krajów i osłabianie UE ostrzegły ostatnio Amerykańskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CIS) oraz bułgarskie Centrum Badań nad Demokracją. Ośrodki te przygotowały raport, z którego wynika, że Rosja nasiliła nieoficjalne działania, by móc wpływać na rządy krajów Europy Wschodniej, dyskredytować zachodni model liberalnej demokracji i podkopać transatlantyckie więzi.

Wkrótce po publikacji tego raportu przedstawiciel władz amerykańskich oznajmił w wywiadzie dla Reutera, że "Rosjanie podejmują działania mające na celu odzyskanie strefy wpływów w Europie Wschodniej, którą zdaniem Putina Moskwa niesłusznie utraciła, a także podkopanie NATO i UE i ich demokratycznych podstaw". Wśród wrogich działań podejmowanych przez Rosję wymienił on łapówki, propagandę, dezinformację, zamachy na krytyków Kremla podejmowane w kraju i zagranicą oraz wykorzystywanie internetu do dyskredytowania przeciwników i osłabiania zachodnich instytucji.


fot.[You Tube]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook