Jedynie prawda jest ciekawa


Czerwony Krzyż alarmuje ws. Syrii

08.11.2012

Sytuacja w Syrii pogorszyła się w ostatnich dniach tak bardzo, że pracownicy Czerwonego Krzyża nie nadążają z pomocą - poinformował w Genewie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK).

"Sytuacja humanitarna spowodowana konfliktem pogarsza się. I chociaż zakres naszej operacji zwiększa się, nie możemy nadążyć za potrzebami cywilów w Syrii ogarniętej wojną domową" - powiedział szef MKCK Peter Maurer.

"Walki rozwijają się i jest więcej rannych, plus sytuacje kryzysowe - podkreślił. - Jest dużo białych plam, gdzie żadna pomoc nie dociera, gdzie nie wiemy jaka jest sytuacja, czy ilu osób dotyczy".

MKCK, która dysponuje 30 pracownikami zagranicznymi w Syrii, usiłuje wykorzystać "szczeliny" w linii frontu walk, aby dostarczyć pomoc potrzebującym, tak jak udało się to podczas weekendu w Hims. MKCK nie ma jednak dostępu do Aleppo.

MKCK utrzymuje "poufne stosunki" z syryjskim Arabskim Czerwonym Półksiężycem, ale jego damasceński oddział może być bardziej zbliżony do rządu niż inne oddziały - powiedział.

Prezydent Baszar el-Asad wyznaczył do kontaktów z MKCK przedstawiciela wojska, poprzez którego Czerwony Krzyż może zgłaszać zastrzeżenia co do prowadzonych działań wojennych i przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego zawartego w konwencjach genewskich - powiedział Maurer.

Według syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w ciągu 20 miesięcy rewolty przeciwko reżimowi Asada w Syrii zginęło 37-38 tys. ludzi.

PAP/kop
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 2. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 3. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 4. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 5. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 6. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 7. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook