Jedynie prawda jest ciekawa


Czerwony Krzyż alarmuje ws. Syrii

08.11.2012

Sytuacja w Syrii pogorszyła się w ostatnich dniach tak bardzo, że pracownicy Czerwonego Krzyża nie nadążają z pomocą - poinformował w Genewie Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK).

"Sytuacja humanitarna spowodowana konfliktem pogarsza się. I chociaż zakres naszej operacji zwiększa się, nie możemy nadążyć za potrzebami cywilów w Syrii ogarniętej wojną domową" - powiedział szef MKCK Peter Maurer.

"Walki rozwijają się i jest więcej rannych, plus sytuacje kryzysowe - podkreślił. - Jest dużo białych plam, gdzie żadna pomoc nie dociera, gdzie nie wiemy jaka jest sytuacja, czy ilu osób dotyczy".

MKCK, która dysponuje 30 pracownikami zagranicznymi w Syrii, usiłuje wykorzystać "szczeliny" w linii frontu walk, aby dostarczyć pomoc potrzebującym, tak jak udało się to podczas weekendu w Hims. MKCK nie ma jednak dostępu do Aleppo.

MKCK utrzymuje "poufne stosunki" z syryjskim Arabskim Czerwonym Półksiężycem, ale jego damasceński oddział może być bardziej zbliżony do rządu niż inne oddziały - powiedział.

Prezydent Baszar el-Asad wyznaczył do kontaktów z MKCK przedstawiciela wojska, poprzez którego Czerwony Krzyż może zgłaszać zastrzeżenia co do prowadzonych działań wojennych i przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego zawartego w konwencjach genewskich - powiedział Maurer.

Według syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w ciągu 20 miesięcy rewolty przeciwko reżimowi Asada w Syrii zginęło 37-38 tys. ludzi.

PAP/kop
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 2. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 3. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

 4. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 5. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 6. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 7. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook