Jedynie prawda jest ciekawa


Czepiają się Polski, tymczasem... Liczba antysemickich ataków wzrosła u nich o połowę!

27.02.2018
USAantysemityzmwiki
Czepiają się Polski, tymczasem... Liczba antysemickich ataków wzrosła u nich o połowę!

O 57 proc. wzrosła w 2017 roku liczba antysemickich incydentów w Stanach Zjednoczonych w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowała we wtorek w swym raporcie Liga Przeciwko Zniesławieniu (ADL). To największa liczba odnotowanych ataków od 1994 roku.

Z danych zebranych przez tę nowojorską organizację wynika, że w ubiegłym roku doszło do 1986 antysemickich incydentów; w 2016 roku było ich 1267. To największy wzrost rok do roku od 1979 roku, gdy ADL zaczęła monitorować podobne zdarzenia.

Wśród zeszłorocznych incydentów ADL doliczyła się: 952 aktów wandalizmu (wzrost o 86 proc. w porównaniu z 2016 r.), 1015 przypadków nękania, w tym 163 fałszywych alarmów bombowych dotyczących żydowskich organizacji, oraz 19 fizycznych napaści (spadek o 47 proc.). Liczba antysemickich incydentów w szkołach i na uczelniach niemal podwoiła się drugi rok z rzędu do 457 takich zajść w 2017 roku.

ADL opiera się na doniesieniach mediów, zgłoszeniach ofiar oraz informacjach dostarczonych przez policję i "przywódców (lokalnych) społeczności".

Szef ADL Jonathan Greenblatt podkreślił, że "alarmujący" wzrost antysemickich incydentów to skutek ośmielenia skrajnej prawicy i "podzielenia naszego narodowego dyskursu", a także zwiększonej świadomości problemu antysemityzmu, a co za tym idzie - większej gotowości do zgłaszania jego przejawów.

ADL apeluje do Kongresu USA o przyjęcie ustawy, na podstawie której władze federalne mogłyby chronić przed groźbami podłożenia bomb również instytucje wyznaniowe. W grudniu projekt takie ustawy został uchwalony przez Izbę Reprezentantów i obecnie czeka w Senacie - podała Liga.

Greenblatt zaapelował też do "wszystkich osób publicznych" o stanowcze potępienie antysemityzmu. - Oczywiście bardzo chcielibyśmy, by prezydent (Donald Trump) potępiał antysemityzm równie konsekwentnie i jednoznacznie, jak inne zjawiska - dodał.

Agencja AP przypomina, że Trump naraził się na powszechną krytykę w sierpniu 2017 roku po zajściach na wiecu białych suprematystów w Charlottesville w stanie Wirginia. Po starciach między przedstawicielami Antify i środowisk skrajnie prawicowych i neonazistowskich Trump nie potępił nacjonalizmu i zwolenników tezy o wyższości białej rasy, powiedział za to, że "wina leży po obu stronach"

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook