Jedynie prawda jest ciekawa


Czarny dzień w historii Argentyny. Uchwalono ustawę zezwalającą dokonywanie aborcji do 14 tyg. ciąży

14.06.2018
argentina14062018
Czarny dzień w historii Argentyny. Uchwalono ustawę zezwalającą dokonywanie aborcji do 14 tyg. ciąży

Argentyńska Izba Deputowanych niewielką większością uchwaliła w czwartek projekt ustawy zezwalającej na dokonywanie aborcji do 14. tygodnia ciąży. Zajmie się nią teraz Senat, który może dokonać w ustawie zmian albo ją definitywnie przegłosować.

Głosowanie, w którym liderzy partii pozostawili deputowanym wolność wyboru, odbyło się po trwającej ponad 23 godziny zaciętej debacie. 129 członków Izby głosowało za przyjęciem ustawy, a 125 - przeciwko.

Projekt ustawy, której los był do końca niepewny, zezwala na aborcję do 14. tygodnia ciąży. Obecnie jest ona dozwolona jedynie, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub gdy zagrożone jest życie matki.

Projekt ustawy depenalizującej aborcję składano w parlamencie argentyńskim siedmiokrotnie, ale nigdy dotąd nie stał się nawet przedmiotem debaty parlamentarnej.

Dopiero 1 marca tego roku argentyński prezydent Mauricio Macri, który jest przeciwnikiem legalizacji aborcji, postanowił doprowadzić do parlamentarnej konfrontacji między jej zwolennikami a przeciwnikami. Argentyńskie media uznały to dość powszechnie za "historyczną decyzję".

Od dwóch miesięcy jej zwolennicy i przeciwnicy prowadzili intensywną kampanię z udziałem tysięcy demonstrantów po obu stronach, a przez ostatnie dwa dni jedni i drudzy demonstrowali oddzieleni barierą pod siedzibą argentyńskiego Kongresu.

"Pozwolić kobiecie na usunięcie ciąży to aberracja. Jeśli ustawa wejdzie w życie, lekarze i pielęgniarki będą zmuszeni przeprowadzać zabiegi usuwania ciąży. Czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze, które będą wydawane na koszta bezpłatnych zabiegów, na inny cel: powstrzymywanie kobiet przed podejmowaniem takiej decyzji" - mówiła Karina Molina z rządzącej koalicji Cambiemos (Zmieniajmy), cytowana przez agencję EFE.

Deputowany Dario Martinez z neoperonistowskiej Partii Sprawiedliwości powoływał się na przykład Urugwaju, gdzie od 2012 roku, odkąd weszła w życie ustawa depenalizująca przerywanie ciąży, liczba aborcji i zgonów spowodowanych przedtem nielegalnymi zabiegami zmalała. Zwolennicy ustawy operowali głównie argumentem wysokiej śmiertelności wśród około pół miliona Argentynek, które co roku decydują się na nielegalny zabieg aborcyjny.

Przeciwnicy ustawy i przedstawiciele ruchów obrońców życia demonstrowali też pod hasłami poszanowania prawa dziecka poczętego do życia, ale zarazem domagali się rozszerzenia szkolnych programów edukacji seksualnej jako nieodzownego dla zapobiegania pladze niechcianych ciąż.

PAP/ik/ kar/


Warto poczytać

 1. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

 2. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 3. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

 4. merkel17062018 17.06.2018

  Angela Merkel zaczyna odczuwać presję Niemców w sprawie imigrantów. Zamierza prosić Europę o pomoc

  Niemiecka kanclerz Angela Merkel pracuje nad zorganizowaniem spotkania o migracji z przedstawicielami kilku państw Unii Europejskiej

 5. 1270moscowtaxi 16.06.2018

  Taksówka wjechała w tłum ludzi w centrum Moskwy

  Taksówka, której kierowca prawdopodobnie stracił panowanie nad kierownicą, wjechała w sobotę w tłum ludzi w centrum Moskwy - podały tamtejsze służby ratunkowe. Pierwsze dane o poszkodowanych mówią o siedmiu rannych. Według policji rannych jest ośmioro.

 6. papiez-franciszek-16062016 16.06.2018

  Papież zdecydowanie o aborcji "Nie różni się od działań dokonywanych przez nazistów"

  Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna; to mężczyzna i kobieta

 7. Interwencja-w-Jemenie-16062016 16.06.2018

  Francuska interwencja w Jemenie. Konflikt w tym rejonie się zaogni?

  Francuskie siły specjalne operują w Jemenie, gdzie współpracują z oddziałami Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podał w sobotę dziennik "Le Figaro", powołując się na dwa wojskowe źródła. Wojska ZEA są częścią arabskiej koalicji walczącej z rebeliantami Huti

 8. Imigranciwiki 16.06.2018

  Mocne słowa szefa niemieckiego MSZ "Niemcy popełniły wiele błędów w temacie migracji"

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera" w sobotę, że jeśli w UE nie potraktuje się poważnie strachu i zaniepokojenia ludzi w związku z migracją, pomagać będzie się tym, którzy chcą podzielić Europę

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook