Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czarnogóra: Serbowie zatrzymani, później uwolnieni

17.10.2016

Prokuratura w Podgoricy poinformowała w poniedziałek o uwolnieniu sześciu z 20 Serbów aresztowanych w niedzielę jako podejrzanych o spisek w celu odsunięcia od władzy premiera Milo Djukanovicia. W niedzielę w Czarnogórze odbywały się wybory parlamentarne

Prokuratura w Czarnogórze podejrzewa, że zatrzymana grupa planowała pojmanie premiera Djukanovicia i ogłoszenie zwycięstwa partii opozycyjnych.

Podejrzani, filmowani przez media, mieli podczas przesłuchania głowy opuszczone, lecz na razie nie pokazano żadnej broni, o której wcześniej informowała policja - pisze agencja AFP. Po przesłuchaniu 20 podejrzanych prokuratura zakomunikowała, że podjęła decyzję o "pozostawieniu w areszcie na 72 godziny 14 z zatrzymanych, a sześciu z nich postanowiono uwolnić".

Władze w Podgoricy starają się także "zidentyfikować inne osoby, co do których ustalono, że należą do grupy", w celu ich aresztowania - pisze AFP. Według mediów czarnogórskich i serbskich, szef grupy Bratislav Dikić (dawny szef oddziałów specjalnych serbskiej policji) jest aktywnie działającym przeciwnikiem obecności NATO na Bałkanach.

Czarnogórska opozycja uznała operację władz za "sfabrykowaną". Wątpliwości co do zasadności zarzutów postawionych zatrzymanym Serbom wyraził też premier Serbii Aleksandar Vuczić. AFP przypomina, że wejście Czarnogóry do NATO, czego chce premier Djukanović, jest kwestionowane przez sporą część opinii publicznej.

Belgrad i Podgorica mają napięte stosunki od czasu, gdy Czarnogóra uznała w 2008 r. niezależność Kosowa, dawnej republiki Serbii.

W Czarnogórze odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, których wyniki zdaniem obserwatorów zdecydują o tym, czy kraj będzie nadal dążyć do zbliżenia z NATO i UE. 

Według powyborczych prognoz głosowanie wygrała prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) Djukanovicia, ale nie będzie w stanie samodzielnie utworzyć rządu. Drugie miejsce zajął główny rywal DPS - Front Demokratyczny (DF), koalicja kilku partii prorosyjskich i proserbskich, która buduje swoją politykę na mocnej krytyce zbliżania się Czarnogóry do NATO i UE.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. CHIP 25.07.2017

  Wszczepią czipy pracownikom? Amerykańska firma chce być prekursorem

  Firma Three Square Market, handlująca maszynami do sprzedaży przekąsek i napojów, jako pierwsza w USA zamierza wszczepiać mikroczipy swoim pracownikom. Jak przekonuje, maleńkie urządzenia wszczepione pod skórę dłoni ułatwią noszącym je ludziom codzienne życie.

 2. Ukrainewarwiki 25.07.2017

  USA wyślą broń na Ukrainę? "Intensywnie rozważamy"

  Nowy specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker powiedział w wywiadzie dla BBC, że jego kraj "intensywnie rozważa" pomysł dostarczenia na Ukrainę broni, w tym przeciwczołgowej, w celu wsparcia sił rządowych w walce z prorosyjskimi separatystami.

 3. Pekin 25.07.2017

  Chiny przygotowują się na kryzys. Umacniają granicę

  Chiny wzmacniają zabezpieczenia na granicy z Koreą Północną, przygotowując się na potencjalny kryzys w tym kraju - poinformował dziennik "Wall Street Journal". Wśród podjętych przez Pekin działań gazeta wymienia budowę bunkrów dla ludności cywilnej.

 4. Izrael25072017 25.07.2017

  Izrael idzie na kompromis. Usunie kontrowersyjne urządzenia

  Bramki z wykrywaczami metalu umieszczone u wejść na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie zostaną usunięte - przekazały w poniedziałek izraelskie władze.

 5. Ukrainewar 25.07.2017

  Czwórka normandzka: rozejm na Ukrainie musi być przestrzegany

  Przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy uzgodnili podczas telekonferencji w poniedziałek podjęcie natychmiastowych działań polityczno-dyplomatycznych w celu realizacji porozumień mińskich - poinformowała zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook