Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czarnogóra: Serbowie zatrzymani, później uwolnieni

17.10.2016
fdghserbowieSI
Czarnogóra: Serbowie zatrzymani, później uwolnieni

Prokuratura w Podgoricy poinformowała w poniedziałek o uwolnieniu sześciu z 20 Serbów aresztowanych w niedzielę jako podejrzanych o spisek w celu odsunięcia od władzy premiera Milo Djukanovicia. W niedzielę w Czarnogórze odbywały się wybory parlamentarne

Prokuratura w Czarnogórze podejrzewa, że zatrzymana grupa planowała pojmanie premiera Djukanovicia i ogłoszenie zwycięstwa partii opozycyjnych.

Podejrzani, filmowani przez media, mieli podczas przesłuchania głowy opuszczone, lecz na razie nie pokazano żadnej broni, o której wcześniej informowała policja - pisze agencja AFP. Po przesłuchaniu 20 podejrzanych prokuratura zakomunikowała, że podjęła decyzję o "pozostawieniu w areszcie na 72 godziny 14 z zatrzymanych, a sześciu z nich postanowiono uwolnić".

Władze w Podgoricy starają się także "zidentyfikować inne osoby, co do których ustalono, że należą do grupy", w celu ich aresztowania - pisze AFP. Według mediów czarnogórskich i serbskich, szef grupy Bratislav Dikić (dawny szef oddziałów specjalnych serbskiej policji) jest aktywnie działającym przeciwnikiem obecności NATO na Bałkanach.

Czarnogórska opozycja uznała operację władz za "sfabrykowaną". Wątpliwości co do zasadności zarzutów postawionych zatrzymanym Serbom wyraził też premier Serbii Aleksandar Vuczić. AFP przypomina, że wejście Czarnogóry do NATO, czego chce premier Djukanović, jest kwestionowane przez sporą część opinii publicznej.

Belgrad i Podgorica mają napięte stosunki od czasu, gdy Czarnogóra uznała w 2008 r. niezależność Kosowa, dawnej republiki Serbii.

W Czarnogórze odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, których wyniki zdaniem obserwatorów zdecydują o tym, czy kraj będzie nadal dążyć do zbliżenia z NATO i UE. 

Według powyborczych prognoz głosowanie wygrała prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) Djukanovicia, ale nie będzie w stanie samodzielnie utworzyć rządu. Drugie miejsce zajął główny rywal DPS - Front Demokratyczny (DF), koalicja kilku partii prorosyjskich i proserbskich, która buduje swoją politykę na mocnej krytyce zbliżania się Czarnogóry do NATO i UE.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. mid-epa05603781 26.10.2016

  Trwa likwidacja "dżungli" w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, likwidują dzikie obozowisko.

 2. mid-epa05601839 26.10.2016

  Szef NATO: Hiszpanie mają prawo tankować rosyjskie okręty

  "Decyzja, czy pozwolić rosyjskim okrętom zmierzającym do Syrii zawinąć do portu w Ceucie, należy do Hiszpanii".

 3. jjijoihuieywiryewyrui 26.10.2016

  Sawczenko udała się do Moskwy

  Jak poinformował, przybyła ona na posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie wyroków dla skazanych w Rosji dwóch obywateli Ukrainy.

 4. NATOFlag1 26.10.2016

  Decyzje ze szczytu NATO w realizacji

  Wdrażanie decyzji ze szczytu NATO w Warszawie to główny temat dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu, które rozpoczęło się w środę w Brukseli.

 5. Cvoqu8jWEAIv1gr 26.10.2016

  Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

  Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km.

 6. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 7. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 8. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook