Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnogóra: Serbowie zatrzymani, później uwolnieni

17.10.2016

Prokuratura w Podgoricy poinformowała w poniedziałek o uwolnieniu sześciu z 20 Serbów aresztowanych w niedzielę jako podejrzanych o spisek w celu odsunięcia od władzy premiera Milo Djukanovicia. W niedzielę w Czarnogórze odbywały się wybory parlamentarne

Prokuratura w Czarnogórze podejrzewa, że zatrzymana grupa planowała pojmanie premiera Djukanovicia i ogłoszenie zwycięstwa partii opozycyjnych.

Podejrzani, filmowani przez media, mieli podczas przesłuchania głowy opuszczone, lecz na razie nie pokazano żadnej broni, o której wcześniej informowała policja - pisze agencja AFP. Po przesłuchaniu 20 podejrzanych prokuratura zakomunikowała, że podjęła decyzję o "pozostawieniu w areszcie na 72 godziny 14 z zatrzymanych, a sześciu z nich postanowiono uwolnić".

Władze w Podgoricy starają się także "zidentyfikować inne osoby, co do których ustalono, że należą do grupy", w celu ich aresztowania - pisze AFP. Według mediów czarnogórskich i serbskich, szef grupy Bratislav Dikić (dawny szef oddziałów specjalnych serbskiej policji) jest aktywnie działającym przeciwnikiem obecności NATO na Bałkanach.

Czarnogórska opozycja uznała operację władz za "sfabrykowaną". Wątpliwości co do zasadności zarzutów postawionych zatrzymanym Serbom wyraził też premier Serbii Aleksandar Vuczić. AFP przypomina, że wejście Czarnogóry do NATO, czego chce premier Djukanović, jest kwestionowane przez sporą część opinii publicznej.

Belgrad i Podgorica mają napięte stosunki od czasu, gdy Czarnogóra uznała w 2008 r. niezależność Kosowa, dawnej republiki Serbii.

W Czarnogórze odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, których wyniki zdaniem obserwatorów zdecydują o tym, czy kraj będzie nadal dążyć do zbliżenia z NATO i UE. 

Według powyborczych prognoz głosowanie wygrała prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) Djukanovicia, ale nie będzie w stanie samodzielnie utworzyć rządu. Drugie miejsce zajął główny rywal DPS - Front Demokratyczny (DF), koalicja kilku partii prorosyjskich i proserbskich, która buduje swoją politykę na mocnej krytyce zbliżania się Czarnogóry do NATO i UE.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 4. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 5. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 6. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook