Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnogóra: proces w sprawie spisku odroczony

20.07.2017

Toczący się w Czarnogórze proces w sprawie spisku, który miał doprowadzić do objęcia władzy przez opozycję i wstrzymania integracji tego państwa z NATO, został w czwartek odroczony do września na skutek wniosku obrony o wymianę prowadzącego sprawę prokuratora.

Do tego czasu prokurator generalny ma zbadać zasadność zastrzeżeń obrony wobec oskarżyciela i jego zespołu. Obrona zarzuca specjalnemu prokuratorowi Milivoje Katniciowi i jego zespołowi upartyjnienie oraz wprowadzanie do procesu elementów zakłócających go.

Czternastu oskarżonym, wśród których są dwaj przywódcy czarnogórskiej opozycji i dwaj sądzeni w trybie zaocznym Rosjanie, zarzuca się "utworzenie organizacji przestępczej". W przypadku obu Rosjan rozszerzono to jeszcze o terroryzm. Procesowi towarzyszy w Czarnogórze, byłej republice Jugosławii, znaczny rozgłos i jest on transmitowany na żywo przez tamtejszą państwową telewizję.

Według aktu oskarżenia spiskowcy planowali zajęcie w październiku 2016 roku parlamentu, zamordowanie ówczesnego premiera Milo Djukanovicia i zainstalowanie nowej prorosyjskiej władzy w celu udaremnienia wejścia Czarnogóry do NATO. Obaj Rosjanie - wydalony z Polski w 2014 roku wraz z grupą rosyjskich dyplomatów ówczesny attache wojskowy ambasady Rosji w Warszawie Eduard Szyszmakow vel Szyrokow oraz Władimir Popow - mieli jako agenci rosyjskich tajnych służb koordynować przeprowadzenie zamachu z terenu sąsiedniej Serbii. Andrija Mandić, jeden z dwóch oskarżonych przywódców opozycyjnych, oświadczył w środę, że chodzi tutaj o "zainscenizowany proces polityczny".

Rosja, która jest zdecydowanie przeciwna ekspansji NATO w Europie, wielokrotnie zaprzeczała, jakoby uczestniczyła w przygotowaniach do zamachu stanu w Czarnogórze. Niemniej w otwarty sposób wspiera opozycyjne ugrupowania w tym kraju.

Senat USA zaaprobował 28 marca miażdżącą przewagą głosów 97 do dwóch przyjęcie Czarnogóry do NATO wskazując tym samym, że Waszyngton będzie się przeciwstawiać staraniom Moskwy o zwiększenie jej wpływów w Europie. 11 kwietnia prezydent USA Donald Trump podpisał ratyfikację zmian w traktacie waszyngtońskim umożliwiających członkostwo Czarnogóry w NATO.

28 kwietnia parlament Czarnogóry ratyfikował traktat akcesyjny i 5 czerwca kraj ten stał się oficjalnie 29. państwem członkowskim NATO.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook