Jedynie prawda jest ciekawa


Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

17.01.2017

To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

Parlament Europejski ma we wtorek wybrać nowego przewodniczącego. Swoich kandydatów zgłosiło siedem grup politycznych, jednak arytmetycznie największe szanse mają chadek Antonio Tajani oraz socjalista Gianni Pittella. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska większości bezwzględnej w pierwszej z trzech rund, rozstrzygnięcie nastąpi dopiero wieczorem w finałowym głosowaniu, do którego zakwalifikują się tylko dwie osoby z najwyższym poparciem.

Ryszard Czarnecki w programie Polskiego Radia 24 ocenił, że dzisiejsze wybory w Europarlamencie będą momentem historycznym. Jego zdaniem po raz pierwszy od 38 lat będą to "realne, prawdziwe wybory". "Od 38 lat Parlament Europejski jest wybierany przez poszczególne kraje członkowskie najpierw EWG potem Unii, ale zawsze wybór szefa Parlamentu Europejskiego był elementem pewnego układu, +dealu+ między prawie zawsze socjalistami i chadekami, rzadko między chadekami a liberałami. Nastąpiło zerwanie kilka tygodni temu tej tzw. wielkiej koalicji" - wyjaśnił. Dodał, że porozumienia nadal nie ma, "a było porozumienie dwa i pół roku temu, które zakładało, że nowym szefem Parlamentu będzie chrześcijański demokrata".

Zdaniem Czarneckiego dzisiejsze wybory w Parlamencie Europejskim wygra Włoch, "natomiast, czy to będzie Włoch chadek Antonio Tajani, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, () czy to będzie Gianni Pittella, szef frakcji socjalistów i demokratów w Europarlamencie - tego nie wie nikt".

Pytany, kogo w wyborach poprze PiS, Czarnecki odpowiedział, że "głosy Prawa i Sprawiedliwości przy takim głosowaniu na styk - bo obaj włoscy kandydaci mają bardzo porównywalne zaplecze, gdy chodzi o głosy - głosy Prawa i Sprawiedliwości, tych 19 europosłów naszych, zdecydują, kto będzie szefem Europarlamentu. To fakt. Natomiast myśmy oficjalnie zawarli porozumienie, jako europejscy konserwatyści i reformatorzy (...), porozumienie oficjalne z europejską partią ludową". "To porozumienie polega na tym, że Europejska Partia Ludowa ma głosować na przykład na mnie jako kandydata frakcji EKR na wiceprzewodniczącego Europarlamentu, na profesora Karola Karskiego, czyli na kwestora, powiedzmy skarbnika Europarlamentu, a my mamy poprzeć ich kandydatów na funkcje takie jak na przykład przewodniczący Parlamentu Europejskiego" - tłumaczył.

ansa/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook