Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Czarne chmury wokół "The Sun"

12.02.2012

Szef medialnego giganta News Corp. Rupert Murdoch zapewnił, że koncern nie zaprzestanie publikacji tabloidu "The Sun", mimo aresztowania jego pięciu czołowych dziennikarzy. O aresztowaniu dziennikarzy "Suna" poinformował sam wydawca tabloidu, News International. Razem z nimi aresztowano funkcjonariusza policji z hrabstwa Surrey, członka sił zbrojnych w służbie czynnej i pracownika lub pracowniczkę resortu obrony, ogółem ośmioro osób.

Wszyscy zostali aresztowani w ramach policyjnej operacji Elveden mającej na celu ustalenie, czy i w jakim zakresie tabloidy nielegalnie wynagradzały policjantów w zamian za informacje będące materiałem do prasowych doniesień na wyłączność "The Sun".

Wśród aresztowanych dziennikarzy "Suna" wymieniany jest główny reporter John Kay, redaktor działu zagranicznego Nick Parker, zastępca redaktora naczelnego Geoff Webster, szef działu ilustracji John Edwards oraz reporter John Sturgis.

- Aresztowania te oznaczają, że operacja Elveden zatacza szersze kręgi, ponieważ wśród aresztowanych są osoby służące w administracji publicznej i armii, a nie tylko w policji - zaznacza BBC.

- Pracownicy "The Sun" są wściekli i w świetle doniesień o aresztowaniach czują się przez kierownictwo wystawieni do wiatru - powiedział BBC pracownik tabloidu Matt Prodger. Mówi się, że  morale pracowników "Suna" jest teraz bardzo niskie.

Laburzystowski poseł Tom Watson nie wyklucza, że Rupert Murdoch może zostać ponownie zawezwany przed komisję śledczą ds. kultury, mediów i sportu. - Sobotnie wydarzenia dowodzą, że w sprawie przeciw News International nie idzie tylko o podsłuchy, lecz o jakość zarządzania korporacją News Corp. - ocenił.

Operacja Elveden prowadzona jest równolegle z Operacją Weeting dotyczącą włamań do skrzynek głosowych dokonywanych na zlecenie tabloidów przez wynajętych przez nich hakerów. W czerwcu 2010 r. policja otrzymała doniesienia sugerujące, że dziennikarze News International (brytyjskiej filii News Corp.) nielegalnie opłacali policjantów.

W ramach operacji Elveden aresztowano jak dotąd ok. 20 osób. Wszyscy aresztowani zostali zwolnieni za poręczeniem. Policja dokonała rewizji w ich mieszkaniach, a także w biurach News International w dzielnicy Wapping we wschodnim Londynie.

PAP
[fot. sxc.hu]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook