Jedynie prawda jest ciekawa

Czapka z Majdanka znaleziona w USA

27.08.2013

Czapka - pasiak, skradziona kiedyś prawdopodobnie z wystawy na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie, została odnaleziona w USA i niebawem wróci do Muzeum na Majdanku.

Wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska odbierze odnalezioną czapkę z rąk ambasadora USA w Polsce Stephena Mulla, w czwartek w Warszawie. W wydarzeniu tym uczestniczyć będzie wicedyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie Danuta Olesiuk, która zabierze czapkę do siedziby Muzeum, gdzie zostanie ona poddana niezbędnym zabiegom konserwatorskim. Olesiuk powiedziała, że w czerwcu do muzeum dotarła informacją, iż na aukcjach internetowych w USA oferowano do sprzedaży czapkę w szaro-niebieskie pasy, prawdopodobnie pochodzącą z Majdanka. Na czapce był fragment naszywki - oznaczenia obiektu muzealnego - na której widoczne były słowa "Majdanek" i "Muzeum". "Zawiadomiliśmy o sprawie policję" - zaznaczyła wicedyrektor.

Sprawą zajęli się policjanci z Komendy Głównej Policji. Dzięki współpracy m.in. z FBI czapkę udało się odzyskać, przewieziono ją do Polski.

Jak przypuszcza Olesiuk, czapka mogła zostać skradziona dawno temu, prawdopodobnie z wystawy, która była urządzona w jednym z baraków obozowych. Ekspozycja ta funkcjonowała w latach 1962-1995. Prezentowano na niej wiele ubrań więźniów obozu. "Nie było wtedy takich zabezpieczeń, jak to ma miejsce obecnie. Eksponaty od zwiedzających oddzielone były jedynie drucianą siatką" - powiedziała.

Po sprawdzeniu dokumentacji w Muzeum na Majdanku okazało się, że w jego zbiorach jest już czapka o takim samym numerze inwentarzowym, jak ta sprowadzona USA. Olesiuk podkreśliła jednak, że inwentaryzacja ta była przeprowadzana jeszcze w latach 70. i w kilkudziesięciu przypadkach doszło wówczas do zdublowania numerów inwentarzowych na eksponatach. "Wtedy w krótkim czasie spisano ponad 14 tys. eksponatów, w tym ponad sześć tysięcy stanowiła odzież więźniarska" - zaznaczyła Olesiuk.

Błędy w przeprowadzonym w latach 70. spisie muzealiów mogły spowodować, że nie zauważono kradzieży czapki.

Odnalezioną w USA czapkę zbadali specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. Porównywali ją z podobną czapką - wypożyczoną na potrzeby badań - z Muzeum na Majdanku. Analiza wykazała, że obie czapki wykonane są z takich samych materiałów, a tkaniny mają ten sam splot i wiek. "Ekspertyza potwierdziła, że znaleziona w USA czapka pochodzi z Muzeum na Majdanku" - zaznaczyła Olesiuk.

W Muzeum na Majdanku jest obecnie około 300 tys. różnych eksponatów muzealnych, z czego większość - ok. 280 tys. - to buty więźniów Majdanka, zarówno te obozowe, jak i te, które im po przywiezieniu do obozu odbierano. Więźniarskich czapek zachowało się tutaj ponad 2,5 tysiąca. Hitlerowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał w latach 1941-1944. Spośród prawdopodobnie 150 tys. ludzi z ok. 30 państw, którzy przeszli przez Majdanek życie straciło tu ok. 80 tys. ludzi, z czego 60 tys. to byli Żydzi, zwożeni do obozu z całej Europy. Więźniowie Majdanka umierali na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych. W listopadzie 1944 r. na terenie obozu utworzono muzeum martyrologiczne.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 2. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 3. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

 4. trump12122017 16.01.2018

  USA modernizują arsenał nuklearny. Zwiększy się liczba głowic o "mniejszej mocy"

  - Biały Dom planuje modernizację arsenału nuklearnego USA - poinformowały amerykańskie media.

 5. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 6. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 7. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 8. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook