Jedynie prawda jest ciekawa

Czapka z Majdanka znaleziona w USA

27.08.2013

Czapka - pasiak, skradziona kiedyś prawdopodobnie z wystawy na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie, została odnaleziona w USA i niebawem wróci do Muzeum na Majdanku.

Wiceminister kultury Małgorzata Omilanowska odbierze odnalezioną czapkę z rąk ambasadora USA w Polsce Stephena Mulla, w czwartek w Warszawie. W wydarzeniu tym uczestniczyć będzie wicedyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie Danuta Olesiuk, która zabierze czapkę do siedziby Muzeum, gdzie zostanie ona poddana niezbędnym zabiegom konserwatorskim. Olesiuk powiedziała, że w czerwcu do muzeum dotarła informacją, iż na aukcjach internetowych w USA oferowano do sprzedaży czapkę w szaro-niebieskie pasy, prawdopodobnie pochodzącą z Majdanka. Na czapce był fragment naszywki - oznaczenia obiektu muzealnego - na której widoczne były słowa "Majdanek" i "Muzeum". "Zawiadomiliśmy o sprawie policję" - zaznaczyła wicedyrektor.

Sprawą zajęli się policjanci z Komendy Głównej Policji. Dzięki współpracy m.in. z FBI czapkę udało się odzyskać, przewieziono ją do Polski.

Jak przypuszcza Olesiuk, czapka mogła zostać skradziona dawno temu, prawdopodobnie z wystawy, która była urządzona w jednym z baraków obozowych. Ekspozycja ta funkcjonowała w latach 1962-1995. Prezentowano na niej wiele ubrań więźniów obozu. "Nie było wtedy takich zabezpieczeń, jak to ma miejsce obecnie. Eksponaty od zwiedzających oddzielone były jedynie drucianą siatką" - powiedziała.

Po sprawdzeniu dokumentacji w Muzeum na Majdanku okazało się, że w jego zbiorach jest już czapka o takim samym numerze inwentarzowym, jak ta sprowadzona USA. Olesiuk podkreśliła jednak, że inwentaryzacja ta była przeprowadzana jeszcze w latach 70. i w kilkudziesięciu przypadkach doszło wówczas do zdublowania numerów inwentarzowych na eksponatach. "Wtedy w krótkim czasie spisano ponad 14 tys. eksponatów, w tym ponad sześć tysięcy stanowiła odzież więźniarska" - zaznaczyła Olesiuk.

Błędy w przeprowadzonym w latach 70. spisie muzealiów mogły spowodować, że nie zauważono kradzieży czapki.

Odnalezioną w USA czapkę zbadali specjaliści z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego. Porównywali ją z podobną czapką - wypożyczoną na potrzeby badań - z Muzeum na Majdanku. Analiza wykazała, że obie czapki wykonane są z takich samych materiałów, a tkaniny mają ten sam splot i wiek. "Ekspertyza potwierdziła, że znaleziona w USA czapka pochodzi z Muzeum na Majdanku" - zaznaczyła Olesiuk.

W Muzeum na Majdanku jest obecnie około 300 tys. różnych eksponatów muzealnych, z czego większość - ok. 280 tys. - to buty więźniów Majdanka, zarówno te obozowe, jak i te, które im po przywiezieniu do obozu odbierano. Więźniarskich czapek zachowało się tutaj ponad 2,5 tysiąca. Hitlerowski obóz koncentracyjny na Majdanku istniał w latach 1941-1944. Spośród prawdopodobnie 150 tys. ludzi z ok. 30 państw, którzy przeszli przez Majdanek życie straciło tu ok. 80 tys. ludzi, z czego 60 tys. to byli Żydzi, zwożeni do obozu z całej Europy. Więźniowie Majdanka umierali na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych. W listopadzie 1944 r. na terenie obozu utworzono muzeum martyrologiczne.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Słowa kluczowe:

Majdanek

,

kradzież

,

USA

Warto poczytać

 1. 28.07.2017

  Wenezuela w ogniu strajków. Zginęło już ponad 100 osób

  Podczas trwającego od środy 48-godzinnego strajku generalnego w starciach z policją na ulicach wenezuelskich miast zginęły już cztery osoby - poinformowała w czwartek prokuratura. Tym samym tragiczny bilans zamieszek, do jakich od kwietnia dochodzi w Wenezueli wzrósł do 107 zabitych.

 2. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 3. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 4. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 5. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook