Jedynie prawda jest ciekawa


Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

18.04.2018
alfie18042018
Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował w poniedziałek, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie. Rodzice, którzy od dawna toczą sądową walkę o życie własnego syna ze szpitalem, do którego trafił, zapowiadają, że nie złożą broni i będą odwoływać się nadal.

Alfie Evans urodził się 9 maja 2016 roku. Szczęście jego rodziców, Toma Evansa i Katie James, nie potrwało jednak długo. W połowie grudnia noworodek dostał bowiem drgawek. Spanikowani rodzice zawieźli go do szpitala dziecięcego Adler Hey. Lekarze zdiagnozowali u niego degeneracyjną chorobę mózgu, chociaż nie udało im się dokładnie określić jej typu. Pod koniec zeszłego roku poinformowali rodziców, że mózg ich synka już de facto nie pracuje i mają zamiar odłączyć go od aparatury podtrzymującej oddychanie. Rodzice nie wyrazili na to zgody argumentując, że ich syn nadal reaguje na bodźce – co zdaniem lekarzy było tylko niekontrolowanymi skurczami mięśni. Sprawa trafiła więc do sądu.

„Najlepsze możliwe rozwiązanie”

Prawnicy reprezentujący szpital argumentowali, że przy braku możliwości wyleczenia nieznanej choroby, która dotknęła Alfiego dalsze podtrzymywanie jego życia jest niehumanitarne. Rodzice natomiast w międzyczasie porozumieli się z rzymskim szpitalem Bambini Gesu, który od 1924 roku należy do Watykanu i ma opinię jednej z najlepszych klinik pediatrycznych na świecie. Włoscy lekarze chcieli podjąć się próby wyleczenia Alfiego, chociaż również uważali, że szanse na to są znikome. Obiecali także rodzicom, że przynajmniej będą w stanie przedłużyć jego życie. Sędzia jednak podjął decyzję, że Alfie pozostanie w brytyjskim szpitalu, gdzie zgodnie z wolą lekarzy zostanie poddany de facto eutanazji.

O sprawie Alfiego stało się głośno. Pod szpitalem pojawili się protestujący, nazywający siebie Armią Alfiego. Brytyjska policja zaczęła wtedy pilnować szpitala, chociaż protestujący zachowują się nieagresywnie i pilnują, aby nie przeszkadzać innym pacjentom. Na prośbę rodziców Alfiego powstrzymali się też od protestów w bezpośredniej bliskości szpitala. Ojciec Alfiego twierdzi, że są tam aby dopilnować, żeby nie „porwał” własnego syna, którego szpital nie chce mu oddać. Swoje poparcie dla ich walki wyraził także papież Franciszek.

Pomimo tego sąd apelacyjny odrzucił ich odwołanie przyznając rację poprzedniemu wyrokowi. Europejski Trybunał Praw Człowieka odmówił zajęcia się tą sprawą. Zdesperowani rodzice ponownie złożyli więc odwołanie w brytyjskim sądzie apelacyjnym. W poniedziałek poinformowano ich, że nie zostanie rozpatrzone argumentując, że sędziowie apelacyjni już raz wydali w tej sprawie wyrok.

Niekompetentni lekarze?

Sprawa jest o tyle bardziej bulwersująca, że stan Alfiego już raz się poprawił – już po tym, gdy lekarze stwierdzili, że nie ma nadziei. Dziecko zaczęło nawet oddychać samodzielnie. Wkrótce jednak Alfie złapał infekcję i ponownie trzeba go było podpiąć do aparatury. W grudniu zeszłego roku Departament Zdrowia wysłał do Adler Hay – jednego z zaledwie czterech szpitali pediatrycznych w UK – niespodziewaną kontrolę. Inspektorzy wystawili szpitalowi negatywne oceny w czterech z pięciu kategorii. Jedną z nich był poziom kwalifikacji zatrudnianych lekarzy.

Nie jest to, niestety, jedyny podobny przypadek uzurpacji praw rodzicielskich przez państwowych lekarzy, do jakiego doszło w UK. W zeszłym roku głośno zrobiło się o innym ciężko chorym noworodku, Charliem Gardzie. Jego lekarze także zadecydowali, że dalsze leczenie nie ma sensu. Michio Hirano, amerykański neurolog, zaproponował rodzicom eksperymentalną terapię, która miała szanse go wyleczyć, ale brytyjscy lekarze odmówili transferu ze szpitala. Po długiej walce sądowej Charlie Gard został odłączony od aparatury i zmarł 28 lipca, nie otrzymawszy szansy na życie.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook