Jedynie prawda jest ciekawa


"Corriere della Sera": To była trudna podróż

08.02.2017

"Niewygodna Polska, której Merkel nie może stracić" - tak w środowym wydaniu włoski dziennik "Corriere della Sera" komentuje w tytule wtorkową wizytę kanclerz Niemiec w Warszawie. Jej podróż do Polski nazywa "trudną".


-Nie uważa Polski za straconą; jest zbyt ważna- z taką według gazety intencją Merkel pojechała na spotkanie "z rządem jednego z najbardziej skomplikowanych partnerów w UE". Dziennik przypomina, że Polska znajduje się "pod presją" ze strony Unii Europejskiej, gdyż "rząd kierowany przez Beatę Szydło i inspirowany przez lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego poważnie ogranicza uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego i niezależność mediów". -Co więcej, z jednej strony Warszawa w konflikcie z Berlinem zbudowała ostrą opozycję przeciwko relokacji w Europie uchodźców, którzy proszą o azyl, a z drugiej jest bardzo zaniepokojona rosyjskimi ingerencjami w Europie i w tej kwestii jest bliska obawom Merkel- zauważa włoski publicysta.

Jak pisze, Merkel przypomniała Solidarność mówiąc, że jej batalie o wolność wyrażania opinii i niezależność systemu sądowniczego oraz mediów miały na nią wielki wpływ, gdy mieszkała w dawnej NRD. Kanclerz Niemiec stwierdziła też, że "wartości te należy wspierać również dzisiaj". "Corriere della Sera" dodaje, że Merkel spotkała się z Jarosławem Kaczyńskim, "od którego wszystko ją dzieli", oraz z opozycją. -W 2017 roku dla pani Merkel nic nie jest łatwe, ale wszystko jest
ważne. I nie chce stracić Polski- konstatuje największa włoska gazeta.

fot.[PAP/Radek Pietruszk]
pc/PAP
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook