Jedynie prawda jest ciekawa


"Corriere della Sera": To była trudna podróż

08.02.2017

"Niewygodna Polska, której Merkel nie może stracić" - tak w środowym wydaniu włoski dziennik "Corriere della Sera" komentuje w tytule wtorkową wizytę kanclerz Niemiec w Warszawie. Jej podróż do Polski nazywa "trudną".


-Nie uważa Polski za straconą; jest zbyt ważna- z taką według gazety intencją Merkel pojechała na spotkanie "z rządem jednego z najbardziej skomplikowanych partnerów w UE". Dziennik przypomina, że Polska znajduje się "pod presją" ze strony Unii Europejskiej, gdyż "rząd kierowany przez Beatę Szydło i inspirowany przez lidera Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego poważnie ogranicza uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego i niezależność mediów". -Co więcej, z jednej strony Warszawa w konflikcie z Berlinem zbudowała ostrą opozycję przeciwko relokacji w Europie uchodźców, którzy proszą o azyl, a z drugiej jest bardzo zaniepokojona rosyjskimi ingerencjami w Europie i w tej kwestii jest bliska obawom Merkel- zauważa włoski publicysta.

Jak pisze, Merkel przypomniała Solidarność mówiąc, że jej batalie o wolność wyrażania opinii i niezależność systemu sądowniczego oraz mediów miały na nią wielki wpływ, gdy mieszkała w dawnej NRD. Kanclerz Niemiec stwierdziła też, że "wartości te należy wspierać również dzisiaj". "Corriere della Sera" dodaje, że Merkel spotkała się z Jarosławem Kaczyńskim, "od którego wszystko ją dzieli", oraz z opozycją. -W 2017 roku dla pani Merkel nic nie jest łatwe, ale wszystko jest
ważne. I nie chce stracić Polski- konstatuje największa włoska gazeta.

fot.[PAP/Radek Pietruszk]
pc/PAP

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook