Jedynie prawda jest ciekawa


Coraz więcej Rosjan pozytywnie ocenia rolę oprawców z Czeka i KGB

22.02.2018
1270czekiosta
Coraz więcej Rosjan pozytywnie ocenia rolę oprawców z Czeka i KGB

Wśród Rosjan wzrosły pozytywne skojarzenia ze służbami radzieckimi: WCzK (policją polityczną powołaną przez bolszewików) oraz KGB (Komitetem Bezpieczeństwa Państwowego) istniejącym do upadku ZSRR. Coraz więcej Rosjan kojarzy KGB z ochroną interesów państwa.

Takie wyniki przynosi sondaż Centrum Lewady, niezależnego ośrodka badań publicznej, opublikowany w czwartek w dzienniku "RBK". Centrum Lewady porównało sondaż ze stycznia br. z wynikami uzyskiwanymi w 1997 i 2000 roku.

Odsetek Rosjan, którym WCZK (Czeka, Ogólnorosyjska Nadzwyczajna Komisja do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem) kojarzy się z terrorem politycznym i represjami spadła dwukrotnie od 1997 roku. Wówczas takie skojarzenia wybierało 23 proc. ankietowanych, a w najnowszym sondażu było ich tylko 12 procent.

Pytani o to, czym zajmowała się Czeka, Rosjanie rzadziej wybierają odpowiedź "walką z przeciwnikami władzy radzieckiej, kontrrewolucją i sabotażem" (w 1997 - 40 proc., w 2018 r. - 32 proc.). Częstszymi skojarzeniami są obecnie kontrwywiad (wzrost z 9 do 15 proc.) i wywiad (wzrost z 8 do 13 proc.).

W sondażu z 2000 roku na związek KGB z ochroną interesów państwa wskazywało 22 proc. respondentów, obecnie jest to 41 procent. Z kolei w innym badaniu, z 2007 roku, ze śledzeniem i donosami kojarzyło KGB 15 procent Rosjan, a obecnie jest to 19 procent.

Natomiast mniej jest obecnie wśród Rosjan skojarzeń odnoszących się do represji 1937 roku (okres stalinowskiego "Wielkiego Terroru") - jeśli w 2000 roku 22 procent łączyło je z KGB, to obecnie na taki związek wskazuje 17 procent. Jak zauważa "RBK", respondenci w coraz mniejszym stopniu wiążą radzieckie służby specjalne z terrorem politycznym, natomiast coraz bardziej - z ochroną interesów państwa.

Socjolog Centrum Lewady Denis Wołkow wskazał na kilka przyczyn poprawy wizerunku służb. Zdaniem badacza po aneksji Krymu i ingerencji Rosji w wojnę w Syrii ogółem wzrósł wśród Rosjan autorytet państwa i służb siłowych. W państwowych kanałach telewizyjnych brak opinii krytycznych o pracy służb specjalnych, natomiast pozytywnie ich funkcjonariusze są przedstawiani w filmach i serialach.

Wołkow wiąże też zmianę stosunku Rosjan do służb z naciskami ze strony władz na organizacje zajmujące się historią represji politycznych. To na przykład Stowarzyszenie Memoriał, które bada represje polityczne w ZSRR. Od 2014 roku Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji umieszcza oddziały Memoriału w swoim wykazie organizacji pozarządowych "pełniących funkcje zagranicznego agenta".

Inny socjolog, Nikołaj Mironow z Ośrodka Reform Gospodarczych i Politycznych powiedział "RBK", że pozytywny obraz służb specjalnych wynika z obecnego zapotrzebowania Rosjan na zaprowadzenie porządku i sprawiedliwości. Takie problemy jak brak ochrony prawnej, korupcja i kwestie socjalne niepokoją obywateli i "na tle wieloletniej mitologizacji historii umacniają się pozytywne skojarzenia z czasami radzieckimi, w tym stalinowskimi" - powiedział badacz. Przy czym, jego zdaniem, wielu Rosjan ma stosunek negatywny do radzieckiego systemu wymierzania kar i nie chciałoby jego przywrócenia.

Sondaż Centrum Lewady przeprowadzono w dniach 19-23 stycznia na reprezentatywnej próbie 1,6 tys. osób.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) 

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook