Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Coraz mniej imigrantów w USA

14.12.2011

Od kilku lat zdecydowanie spada liczba obcokrajowców nielegalnie przybywających do USA przez granicę z Meksykiem. W tym roku podatkowym, zakończonym 30 września, zatrzymano na południowej granicy USA 340 252 osoby usiłujące ją nielegalnie przekroczyć (w większości są to Meksykanie, resztę stanowią obywatele pozostałych krajów Ameryki Łacińskiej).

Jest to o 24 procent mniej niż w roku poprzednim i ponad 5 razy mniej niż w szczytowym momencie nielegalnej imigracji do USA w 2000 r., kiedy  aresztowano na granicy z Meksykiem 1,6 miliona osób.

Liczbę nielegalnych imigrantów przebywających już w USA szacuje się na 11 milionów. W 2007 r. było ich 12 milionów, czyli o 8 procent więcej.

Spadek imigracji zza południowej granicy przypisuje się takim czynnikom, jak rosnący niż demograficzny w Meksyku, stagnacja gospodarki USA, która oferuje obcokrajowcom mniej miejsc pracy niż kilka lat temu, oraz wprowadzane w różnych stanach ustawy imigracyjne.

Prawa takie, jak ustawy uchwalone w Arizonie i w Alabamie, nakazują miejscowym władzom skrupulatniejsze sprawdzanie statusu cudzoziemców przebywających w USA i ściślejsze kontrolowanie pracodawców, czy nie zatrudniają nielegalnych pracowników.

Sąd Najwyższy zdecyduje w przyszłym roku, czy ustawa w Arizonie, której legalność kwestionują obrońcy praw człowieka i rzecznicy praw imigrantów, jest zgodna z konstytucją.

PAP
[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

USA

,

Meksyk

,

emigracja

Warto poczytać

 1. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 2. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 3. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 4. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 5. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 6. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 7. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 8. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook