Jedynie prawda jest ciekawa


Coraz mniej imigrantów na Węgrzech

19.12.2016

O sytuacji informuje doradca premiera Viktora Orbana.

Imigracja na Węgry spowolniła w 2016 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym - oświadczył w poniedziałek doradca premiera Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Do 5 lipca bieżącego roku na Węgry przybyło 17 800 nielegalnych imigrantów, a po tym terminie udaremniono próbę przedostania się do kraju 9700 osób. W 2016 r. przyjęto 29 200 wniosków o przyznanie statusu uchodźcy, przede wszystkim od obywateli Afganistanu, Syryjczyków, Pakistańczyków, Irakijczyków i Irańczyków. 427 osób objęto ochroną, a w przypadku 4360 wnioski odrzucono.

Według Bakondiego spadek presji imigracyjnej wynika z zamknięcia bałkańskiego szlaku napływu uchodźców, z porozumienia między Unią Europejską i Turcją oraz z obrony zastosowanej przez państwa narodowe.

W marcu szefowie państw i rządów krajów unijnych zatwierdzili porozumienie z Turcją, na mocy którego wszyscy imigranci, którzy nielegalnie przedostawali się do Grecji, są odsyłani z powrotem do Turcji. W zamian za ich przyjmowanie UE zgodziła się m.in. na odmrożenie rozmów akcesyjnych z Turcją, a także zniesienie wiz unijnych dla obywateli tego kraju.

Jak podkreślił Bakondi, granicy Węgier broni w tej chwili około 20 tys. policjantów i 6 tys. żołnierzy. Według niego zainicjowane i wprowadzone przez Węgry posunięcia - w tym zaostrzenie kontroli granicy oraz postawienie ogrodzenia granicznego - są coraz powszechniej akceptowane.

Zaznaczył, że jednocześnie powstała skomplikowana sytuacja w Grecji i Włoszech, które z krajów tranzytowych stały się państwami docelowymi imigrantów z powodu posunięć granicznych okolicznych państw. Podkreślił, że do obu krajów przybyło około 318 tys. osób, podczas gdy do Niemiec - gdzie w zeszłym roku napłynęło około miliona osób - tylko 305 tys.

W zeszłym roku Węgry wzniosły wzdłuż granicy z Serbią i Chorwacją ogrodzenie. Premier Viktor Orban w sierpniu br. zapowiedział, że obok niego powstanie nowe, które będzie w stanie zatrzymać nawet kilkaset osób naraz. Nowe ogrodzenie na granicy z Serbią zaczęto budować w październiku.

Jednocześnie Węgry wzmocniły ochronę granicy. Od 5 lipca imigranci, zatrzymani w pasie 8 km od granicy z Serbią i Chorwacją, są transportowani do najbliższego przejścia znajdującego się w ogrodzeniu granicznym i kierowani do strefy przejściowej. Przy tym zapowiedziano oddelegowanie dodatkowych 3 tys. policjantów do ochrony granicy.

W ubiegłym roku na terytorium Węgier przedostało się do momentu zamknięcia granicy z Chorwacją i Serbią ponad 378 tys. migrantów.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

mly/PAP

fot. [Wikmedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 4. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 5. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook