Jedynie prawda jest ciekawa


Co dalej z umową Ukraina-UE?

09.11.2013

Odpowiedzialność za ewentualny brak podpisu pod umową stowarzyszeniową Ukraina-UE spadnie na europejskich polityków, którzy uzależniają los tego dokumentu od uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko - oświadczył w sobotę szef ukraińskiego rządu Mykoła Azarow.

Premier pochwalił za obiektywne podejście do tej sprawy wysłanników Parlamentu Europejskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coksa, jednak skrytykował polityków unijnych, którzy nie chcą podpisać umowy stowarzyszeniowej bez wypuszczenia Tymoszenko z więzienia. 

"Jeśli ktokolwiek wykaże się odwagą - a dotyczy to przede wszystkim polityków europejskich - by położyć na jednej szali los naszego kraju i tę ważną decyzję polityczną (podpisanie umowy - PAP) z bardzo wątpliwymi z prawnego punktu widzenia wymogami wobec Tymoszenko, ten będzie ponosił odpowiedzialność. I ta odpowiedzialność nie będzie spoczywała na nas. Nie na nas" - podkreślił Azarow.

Zdaniem premiera Kwaśniewski i Cox, którzy zabiegają o rozwiązanie sprawy Tymoszenko, rozumieją, że sytuacja wokół jej wyroku nie jest jednoznaczna.

"Na początku przyjeżdżali oni do nas z biało-czarnym pojmowaniem tej kwestii: władze są złe i izolują swego przeciwnika politycznego, który jest niewinny. Jednak gdy po dłuższym czasie zapoznali się z materiałami (sprawy Tymoszenko), to zrozumieli, że tak nie jest. I to stanowisko przekazali dyplomacji europejskiej" - powiedział szef ukraińskiego rządu.

"Dziś już nikt nam nie mówi - z wyjątkiem niektórych polityków - że nie ma tam winy (po stronie Tymoszenko). Dziś mówią, że należy ją ułaskawić. Ale przecież ułaskawić można tylko człowieka winnego, bo za co ułaskawiać niewinnego? Dlatego praca naszych partnerów (Kwaśniewskiego i Coksa) jest niezwykle korzystna. Bardzo ją poważamy i doceniamy" - oświadczył Azarow.

Ułaskawienie Tymoszenko było jednym z pomysłów Kwaśniewskiego i Coksa, którzy chcą doprowadzić do jej uwolnienia, by wszystkie państwa unijne zgodziły się na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Wysłannicy PE złożyli nawet oficjalne pismo z prośbą o ułaskawienie byłej premier w administracji prezydenta Janukowycza.

Szef państwa nie odniósł się jednak do ich apelu i odpowiedzialność za wypuszczenie byłej premier z więzienia przesunął na parlament. Obecnie trwają w nim dyskusje nad ustawą, która umożliwi wyjazd Tymoszenko na leczenie za granicę.

Tymoszenko, najważniejsza przeciwniczka polityczna Janukowycza, została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia, do których doszło przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 r. Zdaniem UE opozycjonistka jest ofiarą wybiórczego stosowania prawa przez władze ukraińskie.

LL, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 2. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 3. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 4. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 5. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 6. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 7. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 8. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook