Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co dalej z umową Ukraina-UE?

09.11.2013

Odpowiedzialność za ewentualny brak podpisu pod umową stowarzyszeniową Ukraina-UE spadnie na europejskich polityków, którzy uzależniają los tego dokumentu od uwolnienia byłej premier Julii Tymoszenko - oświadczył w sobotę szef ukraińskiego rządu Mykoła Azarow.

Premier pochwalił za obiektywne podejście do tej sprawy wysłanników Parlamentu Europejskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego i Pata Coksa, jednak skrytykował polityków unijnych, którzy nie chcą podpisać umowy stowarzyszeniowej bez wypuszczenia Tymoszenko z więzienia. 

"Jeśli ktokolwiek wykaże się odwagą - a dotyczy to przede wszystkim polityków europejskich - by położyć na jednej szali los naszego kraju i tę ważną decyzję polityczną (podpisanie umowy - PAP) z bardzo wątpliwymi z prawnego punktu widzenia wymogami wobec Tymoszenko, ten będzie ponosił odpowiedzialność. I ta odpowiedzialność nie będzie spoczywała na nas. Nie na nas" - podkreślił Azarow.

Zdaniem premiera Kwaśniewski i Cox, którzy zabiegają o rozwiązanie sprawy Tymoszenko, rozumieją, że sytuacja wokół jej wyroku nie jest jednoznaczna.

"Na początku przyjeżdżali oni do nas z biało-czarnym pojmowaniem tej kwestii: władze są złe i izolują swego przeciwnika politycznego, który jest niewinny. Jednak gdy po dłuższym czasie zapoznali się z materiałami (sprawy Tymoszenko), to zrozumieli, że tak nie jest. I to stanowisko przekazali dyplomacji europejskiej" - powiedział szef ukraińskiego rządu.

"Dziś już nikt nam nie mówi - z wyjątkiem niektórych polityków - że nie ma tam winy (po stronie Tymoszenko). Dziś mówią, że należy ją ułaskawić. Ale przecież ułaskawić można tylko człowieka winnego, bo za co ułaskawiać niewinnego? Dlatego praca naszych partnerów (Kwaśniewskiego i Coksa) jest niezwykle korzystna. Bardzo ją poważamy i doceniamy" - oświadczył Azarow.

Ułaskawienie Tymoszenko było jednym z pomysłów Kwaśniewskiego i Coksa, którzy chcą doprowadzić do jej uwolnienia, by wszystkie państwa unijne zgodziły się na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Wysłannicy PE złożyli nawet oficjalne pismo z prośbą o ułaskawienie byłej premier w administracji prezydenta Janukowycza.

Szef państwa nie odniósł się jednak do ich apelu i odpowiedzialność za wypuszczenie byłej premier z więzienia przesunął na parlament. Obecnie trwają w nim dyskusje nad ustawą, która umożliwi wyjazd Tymoszenko na leczenie za granicę.

Tymoszenko, najważniejsza przeciwniczka polityczna Janukowycza, została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia, do których doszło przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 r. Zdaniem UE opozycjonistka jest ofiarą wybiórczego stosowania prawa przez władze ukraińskie.

LL, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 2. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

 3. mid-epa05862469 22.03.2017

  Doradca Trumpa zapewnia o przyjaźni między Polską a USA

  Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację - mówi PAP doradca prezydenta Donalda Trumpa Ralph Reed. Jak ocenia, relacje Moskwa-Waszyngton "to będzie trudny związek".

 4. kom00 22.03.2017

  KE grozi krajom członkowskim ws. imigrantów

  Komisja Europejska zaapelowała do krajów UE, by te wypełniły zobowiązania dotyczące uchodźców. W innym wypadku grożą im bliżej niesprecyzowane konsekwencje.

 5. mid-epa05858796 22.03.2017

  Niemcy: CDU prześciga SPD w sondażach

  Poparcie dla niemieckich chadeków wzrosło w ostatnim czasie o punkt procentowy do 34 proc. Socjaldemokratom poparcie spadło do 31 proc.

 6. mid-epa05861587 21.03.2017

  Tusk zwołuje szczyt ws. Brexitu

  „Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby proces rozwodowy był jak najmniej bolesny dla UE."

 7. AleksandrLukaszenkayt1270x714 21.03.2017

  Łukaszenka: Bojówkarze szkoleni w Polsce

  „Pieniądze szły przez Polskę i Litwę do nas. Dosłownie w ostatnich godzinach zatrzymaliśmy kilkudziesięciu bojowników, którzy przygotowywali prowokację z bronią”.

 8. ciezarowka-steff 21.03.2017

  Polak skazany za próbę przemytu nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

  33-letni Polak Marek N. został skazany na pięć lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, próbującej przerzucić na teren Wielkiej Brytanii 20 nielegalnych imigrantów.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook