Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co dalej z medalem dla Karskiego?

22.09.2012

W czerwcu prezydent USA Barack Obama wręczył pośmiertnie prof. Janowi Karskiemu, najważniejsze amerykańskie odznaczenie cywilne Prezydencki Medal Wolności. Teraz zamiast w muzeum w Łodzi, medal wisi w… MSZ.

Na wręczenie medalu dla Karskiego pojechał do Białego Domu Adam Rotfeld. Nie przeszła zgłaszana wcześniej kandydatura noblisty Elie Wiesela, bliskiego przyjaciela. Nie zaproszono też dr Wiesławy Kozielewska-Trzaska, bratanicy Karskiego (nazwisko rodowe: Kozielewski) i jego córki chrzestnej. Polskie władze zignorowały panią doktor, choć Amerykanie pytali o pozostałych członków rodziny a jak powiedział człowiek mi dobrze znający sprawę, „mejle w tej sprawie wysyłano na prywatną skrzynkę ministra Sikorskiego”. Jak zauważyła niedawno pani doktor, przy okazji medalu „nie zabrakło w orszaku wielu innych pragnących pokazywać się”.

Można powiedzieć typowy stosunek władzy do maluczkich. Ale jest też kwestia medalu, bądź co bądź wielkiego symbolu uznania Amerykanów dla człowieka, kuriera Państwa Podziemnego, który jako pierwszy wywiózł z okupowanej przez Niemców Europy naoczną wiedzę o Holocauście. Jak napisał niedawno „Dziennik Wschodni „ odznaczenie wisi w Ministerstwie Spraw Zagranicznych… nad salą konferencyjną, jakby miał świadczyć o kolejnych, wielkich sukcesach obecnej dyplomacji.

Według bratanicy Karskiego, właściwym miejscem ekspozycji powinno być gabinet  poświęcony pamięci emisariusza w Muzeum Historii Miasta Łodzi, jego rodzinnym mieście. Znajduje się tam większość pamiątek przekazanych na mocy testamentu z 1998 r. jak order Orła Białego, medal „Sprawiedliwi wśród narodów świata” czy oryginalny paszport z jakim podróżował Karski.

Trzynastego czerwca  br. dr Wiesławy Kozielewska-Trzaska napisała do premiera Donalda Tuska list w tej sprawie:

Szanowny Panie Premierze

Bardzo proszę, by zechciał Pan objąć swoją pieczą wszystkie państwowe działania związane z uczczeniem pamięci mego Ś.P. Stryja Jana Kozielewskiego, znanego jako Jan Karski.

Mam świadomość wagi międzynarodowej wszystkiego, co się w tej sprawie uczyni. Niestety, popełniono już szereg błędów, jak wiadomo nawet na najwyższym szczeblu. Trzeba więc zrobić wszystko, by następne działania były przemyślane i miały uporządkowany charakter.

Jestem członkiem bliskiej rodziny Profesora, która – jak doniosły media – rzekomo już nie żyje. Ja, Wiesława Kozielewska-Trzaska (bratanica), jego stryjeczna siostra Jadwiga Lenoch-Bukowska, moja kuzynka Edwarda Natkańska z Burawskich stanowczo protestujemy przeciwko temu, żeby odznaczenie pośmiertnie nadane Stryjowi przez prezydenta USA, Baracka Obamę, było przechowywane w ukryciu – szafie lub magazynie – do czasu wybudowania Muzeum Historii Polski.

Uważamy, że Medal Wolności powinien zostać jak najszybciej pokazany Polakom. Za najwłaściwsze miejsce ekspozycji uważamy otwarty w 1999 r. pod patronatem mojego Stryja gabinet poświęcony Jego pamięci. Gabinet ten mieści się w Muzeum Historii Miasta Łodzi, czyli w rodzinnym mieście Kozielewskich.
To właśnie decyzją Ś.P. Stryja do łódzkiego muzeum trafiły: medal Instytutu Yad Vashem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, Order Orła Białego oraz kilkaset pamiątkowych przedmiotów i dokumentów.

Proszę Pana Premiera o rozważenie przytoczonych argumentów i podjęcie stosownej decyzji.

Z poważaniem
Wiesława Kozielewska-Trzaska

Minęły trzy miesiące bez żadnej odpowiedzi, tak więc bratanica prof. Karskiego napisała drugi list, tym razem do Prezydenta RP. Warto aby medal pojechał do Łodzi, gdzie znajduje się większość pamiątek po Karskim, tym wielkim bohaterze Polski Podziemnej.

Paweł Burdzy z Chicago
[fot. P. Burdzy]

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook