Jedynie prawda jest ciekawa

Co dalej z medalem dla Karskiego?

22.09.2012

W czerwcu prezydent USA Barack Obama wręczył pośmiertnie prof. Janowi Karskiemu, najważniejsze amerykańskie odznaczenie cywilne Prezydencki Medal Wolności. Teraz zamiast w muzeum w Łodzi, medal wisi w… MSZ.

Na wręczenie medalu dla Karskiego pojechał do Białego Domu Adam Rotfeld. Nie przeszła zgłaszana wcześniej kandydatura noblisty Elie Wiesela, bliskiego przyjaciela. Nie zaproszono też dr Wiesławy Kozielewska-Trzaska, bratanicy Karskiego (nazwisko rodowe: Kozielewski) i jego córki chrzestnej. Polskie władze zignorowały panią doktor, choć Amerykanie pytali o pozostałych członków rodziny a jak powiedział człowiek mi dobrze znający sprawę, „mejle w tej sprawie wysyłano na prywatną skrzynkę ministra Sikorskiego”. Jak zauważyła niedawno pani doktor, przy okazji medalu „nie zabrakło w orszaku wielu innych pragnących pokazywać się”.

Można powiedzieć typowy stosunek władzy do maluczkich. Ale jest też kwestia medalu, bądź co bądź wielkiego symbolu uznania Amerykanów dla człowieka, kuriera Państwa Podziemnego, który jako pierwszy wywiózł z okupowanej przez Niemców Europy naoczną wiedzę o Holocauście. Jak napisał niedawno „Dziennik Wschodni „ odznaczenie wisi w Ministerstwie Spraw Zagranicznych… nad salą konferencyjną, jakby miał świadczyć o kolejnych, wielkich sukcesach obecnej dyplomacji.

Według bratanicy Karskiego, właściwym miejscem ekspozycji powinno być gabinet  poświęcony pamięci emisariusza w Muzeum Historii Miasta Łodzi, jego rodzinnym mieście. Znajduje się tam większość pamiątek przekazanych na mocy testamentu z 1998 r. jak order Orła Białego, medal „Sprawiedliwi wśród narodów świata” czy oryginalny paszport z jakim podróżował Karski.

Trzynastego czerwca  br. dr Wiesławy Kozielewska-Trzaska napisała do premiera Donalda Tuska list w tej sprawie:

Szanowny Panie Premierze

Bardzo proszę, by zechciał Pan objąć swoją pieczą wszystkie państwowe działania związane z uczczeniem pamięci mego Ś.P. Stryja Jana Kozielewskiego, znanego jako Jan Karski.

Mam świadomość wagi międzynarodowej wszystkiego, co się w tej sprawie uczyni. Niestety, popełniono już szereg błędów, jak wiadomo nawet na najwyższym szczeblu. Trzeba więc zrobić wszystko, by następne działania były przemyślane i miały uporządkowany charakter.

Jestem członkiem bliskiej rodziny Profesora, która – jak doniosły media – rzekomo już nie żyje. Ja, Wiesława Kozielewska-Trzaska (bratanica), jego stryjeczna siostra Jadwiga Lenoch-Bukowska, moja kuzynka Edwarda Natkańska z Burawskich stanowczo protestujemy przeciwko temu, żeby odznaczenie pośmiertnie nadane Stryjowi przez prezydenta USA, Baracka Obamę, było przechowywane w ukryciu – szafie lub magazynie – do czasu wybudowania Muzeum Historii Polski.

Uważamy, że Medal Wolności powinien zostać jak najszybciej pokazany Polakom. Za najwłaściwsze miejsce ekspozycji uważamy otwarty w 1999 r. pod patronatem mojego Stryja gabinet poświęcony Jego pamięci. Gabinet ten mieści się w Muzeum Historii Miasta Łodzi, czyli w rodzinnym mieście Kozielewskich.
To właśnie decyzją Ś.P. Stryja do łódzkiego muzeum trafiły: medal Instytutu Yad Vashem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, Order Orła Białego oraz kilkaset pamiątkowych przedmiotów i dokumentów.

Proszę Pana Premiera o rozważenie przytoczonych argumentów i podjęcie stosownej decyzji.

Z poważaniem
Wiesława Kozielewska-Trzaska

Minęły trzy miesiące bez żadnej odpowiedzi, tak więc bratanica prof. Karskiego napisała drugi list, tym razem do Prezydenta RP. Warto aby medal pojechał do Łodzi, gdzie znajduje się większość pamiątek po Karskim, tym wielkim bohaterze Polski Podziemnej.

Paweł Burdzy z Chicago
[fot. P. Burdzy]

Warto poczytać

 1. 04TABLETYWLOMBARDIISI27072017 27.07.2017

  Włochy: 24 tysiące tabletów na rzecz autonomii

  Władze regionalne Lombardii w północnych Włoszech rozpisały referendum ws. autonomii. Zarzucają władzom w Rzymie, że kradną pieniądze z budżetu. W referendum lombardzkim głosowanie będzie elektroniczne i anonimowe. Rządząca nad Tybrem lewica zarzuca Lombardczykom, że uprawiają propagandę.

 2. 01FIVOJUNCKERZYWNOSCSI27072017 27.07.2017

  Warto bić się o swoje - możliwe nowe unijne prawo o żywności

  We wrześniu będą opublikowane unijne wytyczne do standardów żywności. To pierwszy efekt wspólnego nacisku państw Grupy Wyszehradzkiej na Brukselę ws. podwójnych standardów produktów spożywczych.

 3. budapeszt 27.07.2017

  Węgierski MSZ: Niech UE nie zachowuje się jak Matka Teresa

  Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto wezwał w czwartek Unię Europejską, by nie zachowywała się jak Matka Teresa, bo Unia nie rozdaje pomocy humanitarnej. Według niego w Europie trwa kampania przeciw tym, którzy nie chcą przyjmować nielegalnych imigrantów.

 4. Macron27072017 27.07.2017

  Francja zmienia taktykę. Rejestrację azylantów przeniesie do Afryki

  Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że Francja utworzy w Libii tzw. hotspoty, czyli ośrodki rejestracji dla migrantów ubiegających się o azyl w Europie. Dodał, że liczy, iż proces ten rozpocznie się jeszcze "tego lata".

 5. 1270ISLAMPD2707 27.07.2017

  To ma być terror na wielką skalę. ISIS: „Będziemy zabijać Wasze dzieci, mordować Wasze kobiety”!

  Terroryści z ISIS planują mordy na wielką skalę i ćwiartowanie ofiar

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook