Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Co dalej z Cyprem?

23.03.2013

Parlament Cypru przyjął ustawę o uporządkowanej restrukturyzacji zadłużonych banków cypryjskich, na mocy której rząd może podzielić je na "dobre" i "złe" banki. To już trzecia ustawa, która ma zabezpieczyć pomoc od UE i MFW.

Według przedstawicieli cypryjskich władz nowe prawo najprawdopodobniej zostanie w pierwszej kolejności zastosowane do dwóch największych - i najbardziej zagrożonych upadkiem - pożyczkodawców na wyspie, Laiki Popular Bank oraz Bank of Cyprus. Ma to ich zdaniem umożliwić uporządkowaną restrukturyzację tych instytucji bez strat po stronie drobnych posiadaczy.

Agencja AP pisała wcześniej, że w razie uchwalenia tej ustawy właściciele wkładów powyżej 100 tys. euro w Laiki mogą stracić do 30 proc. swych depozytów.

We wcześniejszych głosowaniach parlament przyjął dwie inne ustawy. Pierwsza pozwala na utworzenie funduszu solidarnościowego, opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach; jego zadaniem będzie zebranie funduszy mających zagwarantować Cyprowi pomoc zagraniczną. Druga ustawa umożliwia rządowi na okresowe wprowadzenie kontroli przepływów kapitałowych.

Rząd Cypru musi zebrać 5,8 mld euro, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego od UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jeśli do poniedziałku władze w Nikozji nie przygotują wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność Laiki i Bank of Cyprus. Oznaczałoby to de facto ich upadek.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Cypr

,

Unia Europejska

,

kryzys finansowy

,

banki

Warto poczytać

Facebook